BlackRock: Držte akcie, i když dávno nejsou levné

| redakce

Na rozdíl od roku 2013 mají americké akcie problém vůbec udržet nějaký zisk, z nových historických maxim během pár dnů opět o procento nebo dvě spadly. Dluhopisy naopak předvádějí masivní růst, výnosy 10letých amerických bondů klesly od začátku roku z 3 % na zhruba 2,5 %. Russ Koesterich ze společnosti BlackRock vysvětluje, proč navzdory letošnímu převažujícímu trendu raději zůstat u akcií.

"Minulý týden akcie spadly z maxim a od začátku roku jsou výše jen o zhruba procento. Index menších firem (Russell 2000) se dokonce pohybuje na hraně 10% korekce z nedávných rekordů," píše Koesterich v aktuální poznámce. Připomíná také slabší výkon ekonomiky jako jeden z důvodů pro růst cen dluhopisů.

Investorům ale radí, aby spíše nereagovali na takzvaný velký obrat (Grand Reversal, pohyb peněz z akcií do dluhopisů) a nechali své peníze zainvestované v akciích. "Pokud jde o pevně úročená aktiva jako dluhopisy, jsem stále hodně opatrný," uvádí stratég. "Akcie již sice dávno nejsou levné – doporučuji obloukem se vyhýbat nadhodnoceným sektorům, jako jsou sociální média nebo obecně menší firmy –, ale stále jsou relativně levné ve srovnání právě s dluhopisy."

Na základě aktuálních inflačních očekávání jsou reálné výnosy 10letých amerických dluhopisů (po odečtení inflace) okolo 0,5 %. Investoři tedy dostávají mizivě zaplaceno za rizika, která podle Koesteriche spíše narůstají. "Pokud se začnou úroky třeba jen minimálně zvyšovat, vzhledem k vysokým cenám dluhopisů a s tím spojené velké citlivosti trhu se mohou aktuální zisky v oblasti fixed income rychle rozplynout," míní Koesterich. Jakžtakž věří městským a oblastním dluhopisům (municipals), ale ani ty podle něj svými výnosy nekompenzují riziko spojené s investicí.

Výnos 10letých státních dluhopisů USA
Zdroj: Bloomberg

Zdroj: BlackRock

reklama
reklama