Co musíte ráno vědět (23. května)

| redakce

Jak si vedly ve čtvrtek burzy v Evropě i Spojených státech, jak se vyvíjí situace v Thajsku a kam směřuje lidstvo? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek při smíšených makrodatech pokračovaly ve zdražování

Americké akcie se v úvodu čtvrteční obchodní seance pohybovaly kolem nuly, již během prvních minut ale všechny tři hlavní indexy zamířily do zelených čísel a pomalu stoupaly vstříc historickým maximům, na něž se indexy Dow a S&P 500 dostaly minulý týden. Po slibném začátku se ovšem růst zastavil a akcie přešly do bočního trendu, ve kterém setrvaly. Investoři mimo jiné zpracovávali statistiku, podle které se v USA v dubnu poprvé v letošním roce zvýšily prodeje existujících domů. Naopak slabší čísla přišla z amerického trhu práce.

Dow posílil o 0,06 % na 16 543,08 bodu, širší S&P 500 přidal 0,24 % na 1 892,49 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,55 % na 4 154,34 bodu. Dařilo se všem hlavním sektorům s výjimkou odvětví necyklického spotřebního zboží. Největší zisky si připsaly tituly ze sektoru služeb, cyklického spotřebního zboží a z odvětví zdravotnictví. Po závěru trhů zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření společnosti Hewlett-Packard, Aeropostale a TiVo.

BlackRock: Držte akcie, i když dávno nejsou levné

Dividendy versus zpětné odkupy: Co je pro investory lepší?

2. Evropské akcie ve čtvrtek po smíšených makrodatech uzavřely nejednotně

Evropské akciové trhy ve čtvrtek uzavřely převážně v zelených číslech, britský FTSE 100 ale zaznamenal pokles a panevropský index DJ EuroStoxx 50 posílil pouze nepatrně. Investoři zvažovali předběžné indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a sektoru služeb, které byly zveřejněny pro Německo, Francii, souhrnný index byl oznámen i za celou eurozónu. Aktivita ve zpracovatelském sektoru v Evropě stále roste, tempo expanze ale mírně kleslo. Růst v sektoru služeb naopak s výjimkou Francie dále nabírá na síle. Britský FTSE 100 oslabil o 0,01 %, německý DAX ale přidal 0,24 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,21 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 0,02 % na 3 187,63 bodu. Nejvíce se dařilo akciím z odvětví dopravy a cestovního ruchu, cenným papírům mediálních firem a sektoru základních materiálů. Zaostaly naopak bankovní tituly, odvětví ropy a zemního plynu a sektor služeb.

Německo vs. Francie: Bitva o budoucnost eura bude brzy pokračovat

3. Pražská burza ve čtvrtek připsala půl procenta, podpořily ji bankovní tituly

Index PX ve čtvrtek posílil o 0,57 % na 991,61 bodu. Nejvíce se dařilo akciím Erste Group Bank, které zpevnily o 2,99 % na 646,80 Kč. Druhý bankovní titul na burze, Komerční banka, připsala 0,33 %. Přes dvě procenta posilovaly i cenné papíry mediální CME a Unipetrolu. Ztrácela naopak Telefónica C.R., která po středeční zprávě o nabídce PPF minoritním akcionářům na odkup jejich akcií za 295,15 Kč, odepsala 1,63 % na 294,90 Kč. Nedařilo se ani společnosti ČEZ a developerské firmě Orco, jejichž akcie zlevňovaly o 1,5 %.

Telefónice C.R. podle Erste Group Bank hrozí stažení z burzy

Dolar je zajímavý, ale pojďme probrat českou korunu

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní prodeje nových domů (odhad duben: 420 tisíc, březen: 384 tisíc), Německo zpřesněný vývoj HDP za první kvartál (upřesnění: odhad: +0,8 % mezikvartálně a +2,3 % meziročně) a index podnikatelské nálady Ifo (odhad květen: 110,9 bodu, hodnocení současné situace: 115,4 bodu, očekávání: 106,5 bodu, duben: 111,2 bodu, 115,3 bodu, 107,3 bodu) a Itálie oznámí maloobchodní tržby. Nejen v Česku se konají volby do Evropského parlamentu. Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Evropská unie: SHORT, nebo LONG?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Podle viceprezidenta čínské centrální banky by se Čína mohla začít odklánět od dolaru

Viceprezident čínské centrální banky Pchan Kung-šeng tvrdí, že se trh dožaduje stále větší internacionalizace jüanu. Čína už podepsala dohody o měnových swapech s bankami a vládami téměř dvou tuctů zemí v celkové hodnotě přesahující 2,5 bilionu jüanů. V úterý navíc dvě banky v Rusku a Číně podepsaly dohodu o tom, že v transakcích mezi sebou nebudou používat americký dolar.

Čínská ekonomika největší na světě? Rizika a příležitosti

6. Thajská armáda v televizi ohlásila státní převrat

Thajská armáda, která v úterý vyhlásila stanné právo a tvrdila, že neplánuje státní převrat, pouze se snaží obnovit pořádek v zemi, ve čtvrtek v televizi ohlásila státní převrat. "S cílem vrátit situaci v zemi k normálu ozbrojené složky převzaly 22. května v 16.00 místního času (11.30 SELČ) moc v zemi," prohlásil v televizním vysílání armádní šéf. Později armáda vyhlásila zákaz vycházení mezi desátou večer a pátou ráno a zakázala politické demonstrace na celém území státu.

7. Putin žádá Západ o rovné zacházení a respektování zájmů Ruska

Rusko chce zlepšovat ekonomické a politické svazky s ostatními zeměmi, žádá ale od druhých rovné zacházení a respektování svých zájmů. Účastníkům zahajovaného mezinárodního ekonomického fóra v Petrohradu to ve čtvrtek řekl ruský prezident Vladimir Putin. Ruská odpověď na každoroční setkávání světové politické a podnikatelské elity ve švýcarském Davosu se koná ve stínu ukrajinské krize a západních sankci proti Rusku.

Ruský miliardář Timčenko je prý Putinovou pravou rukou pro Čínu

Rusko anexí Krymu získalo přístup k nerostnému bohatství. Dokáže ho však využít?

8. Britská ekonomika podle zpřesněného odhadu v prvním čtvrtletí expandovala tempem 3,1 % meziročně

Hnací silou hospodářského růstu Velké Británie byli v prvním čtvrtletí spotřebitelé. Jejich výdaje vzrostly o 0,8 %, což nejen znamená desátý růst v řadě, ale také 0,5% příspěvek do HDP. Export klesl mezikvartálně o procento a import o 1,1 %, čímž se jejich vliv vyrovnal a na HDP měl nulový dopad. Vládní výdaje vzrostly o 0,1 % a podnikové investice o 2,7 %.

9. Eurozóna: Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v květnu klesl na 52,5 bodu (duben: 53,4 bodu, odhad: 53,2 bodu)

Podle předběžných údajů agentury Markit zpracovatelský sektor eurozóny v květnu expandoval mírnějším tempem. Index nákupních manažerů klesl na 52,5 bodu z 53,4 bodu v dubnu. Ve službách index naopak vzrostl na 53,5 bodu z 53,1 bodu v dubnu (odhad: 53 bodů). Souhrnný kompozitní index se proto snížil na 53,9 bodu z dubnových 54 bodů v souladu s odhady.

Aktivita v čínském průmyslu v květnu klesla, ale nejpomaleji za 5 měsíců

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Evoluce člověka: Od prvních krůčků až k mimozemšťanům

reklama
reklama