Kdo jsou skuteční vlci z Wall Street?

| redakce

Pro většinu lidí je Vlk z Wall Street jen jeden. Po přečtení stejnojmenné knihy či zhlédnutí hollywoodského trháku na její motivy snad nikoho ani nenapadne, že by se touto přezdívkou mohl chlubit i někdo jiný než americký burzovní makléř Jordan Belfort. Zdání ale klame. Kdyby se všechny dravé šelmy z wallstreetských kanceláří sešly na jednom místě, vznikla by hodně velká smečka.

Skuteční vlci z Wall Street jsou na první pohled docela nenápadní. Na rozdíl od Jordana Belforta většinou nemají potřebu jezdit v extrémně drahých autech a po kapsách nosit vždy nějaký ten balíček, který člověka nakopne, i kdyby předtím týden nespal. Většinu z nich totiž tvoří řadoví zaměstnanci investičních bank, hedgeových fondů a private equity firem, kteří si úzkostlivě chrání své soukromí.

Jen považte, nováček na pozici analytika si v investiční bance přijde v průměru na více než 85 tisíc dolarů ročně, jeho profesně starší kolega dokonce na více než 111 tisíc dolarů.

A co teprve lidé z vyššího managementu. Muži a ženy ve vedoucích pozicích si v sektoru investičního bankovnictví vydělají v průměru více než 213 tisíc dolarů ročně. Všimnou-li si jejich kvalit renomované private equity firmy, polepší si v průměru dokonce na 225 tisíc dolarů ročně.

Milionové bonusy

To není vše. K uvedeným číslům je potřeba přičíst ještě velmi štědré bonusy, které mnohdy převyšují samotný plat. Nevěříte? Tak pozor, loni svým zaměstnancům firmy z Wall Street rozdělily bonusy v souhrnné výši 26,7 miliardy dolarů, což znamená, že každému k jeho fixnímu platu přidaly ještě více než 164 tisíc dolarů.

Sečteno a podtrženo, lidé z investičních bank, hedgeových fondů a private equity firem si jen v loňském roce přišli v průměru na 360 700 dolarů, tedy hodně přes sedm milionů korun.

Pokud bychom se snažili přijít na to, kdo je v současnosti hlavním vůdcem hladové vlčí smečky, uvízla by v síti čtyři velká jména. Žebříčku astronomických platů podle dosud posledních kompletních údajů z roku 2012 dominují zakladatel a šéf hedgeového fondu Renaissance Technologies James Simons, zakladatel a manažer hedgeového fondu SAC Capital Advisors Steven Cohen, zakladatel a šéf hedgeového fondu Citadel LLC Kenneth Griffin a předseda představenstva hedgeového fondu BP Capital Management Thomas Boone Pickens. Zapomeňte ale na to, že by se tito muži za 365 dní svých služeb spokojili s několika desítkami milionů dolarů. Každý z nich si před dvěma roky přišel na více než miliardu dolarů.

Skuteční vlci z Wall Street - infografika

Zdroj: masters-in-accounting.org

reklama
reklama