Burzovní kalendář 26. 5. - 30. 5. 2014

| redakce

V USA budou ve zkráceneém obchodním týdnu zveřejněny například údaje o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby a spotřebitelské důvěře, Německo zveřejní nezaměstnanost, na pražské burze oznámí výsledky VIG, Orco a Pegas. Ve středu se v Praze začne obchodovat s akciemi Pivovary Lobkowicz Group.

USA

26/5 Memorial Day - trhy jsou zavřené

27/5 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (odhad duben: -0,7 % meziměsíčně, březen +2,6 %)

27/5 Index cen domů S&P/Case-Shiller (odhad březen: 166,2 bodu, únor: 165,35 bodu)

27/5 Index nákupních manažerů ve službách (FLASH; odhad květen: 55,4 bodu, duben: 54,2 bodu)

27/5 Spotřebitelská důvěra (odhad květen: 83 bodů, duben 82,3 bodu)

27/5 Index průmyslové aktivity Fedu v Dallasu (odhad květen: 9,6 bodu, duben: 11,7 bodu)

27/5 Index průmyslové aktivity Fedu v Richmondu (odhad květen: 9 bodů, duben: 7 bodů)

28/5 Žádosti o hypotéky

29/5 Zpřesněný odhad vývoje HDP za 1Q2014 (očekávání -0,5 % mezikvartálně, předchozí odhad +0,1 % mezikvartálně)

29/5 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 317 tisíc nových, předchozí: 326 tisíc nových)

29/5 Pokračující prodeje domů (odhad duben meziměsíčně: +1 %, březen meziměsíčně: +3,4 %)

30/5 Osobní příjmy a výdaje (odhad duben: příjmy +0,4 %, výdaje +0,2 %, březen: příjmy +0,5 %, výdaje: +0,9 %)

30/5 Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga (odhad květen: 61 bodů, duben: 63 bodů)

30/5 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad: 82,5 bodu, předběžně: 81,8 bodu)

Americké akcie mají za sebou úspěšný týden. Index Dow přidal 0,7 %, S&P 500 1,2 % a Nasdaq 2,33 %. Pro S&P 500 to znamenalo nové zavírací maximum, které index poprvé stanovil nad 1 900, když zakončil na 1 900,53 bodu.

"Příští týden bude důležité, zda S&P 500 opakovaně uzavře nad 1 900, pokud možno s nadprůměrným objemem obchodů. I když to bychom zřejmě chtěli příliš. Graf zůstává v neutrálním nastavení, ale brzy se může změnit na pozitivní," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Na maximech americký index ještě chvíli zůstane. V pondělí totiž Američané slaví Memorial Day a trhy budou zavřené. I proto benchmark na rekord dosáhl za velmi nízkých objemů obchodů. Řada obchodníků totiž odjela na prodloužený víkend už v pátek. Růst z posledních dnů tak byl velmi křehký a udržení rekordních hodnot není samozřejmost.

"Většinou to bývá tak, že na trhu zůstanou méně zkušení obchodníci. Ti starší si vezmou volno. Udržet se nad hranicí, jako je 1 900 bodů, většinou vyjde až napotřetí, toto byl přitom teprve druhý pokus," říká JJ Kinahan, hlavní stratég společnosti TD Ameritrade.

I přes napětí na Ukrajině a známky zpomalení růstu ekonomiky v Číně však strach na Wall Street klesá. Index volaitilty VIX v pátek uzavřel na 11,36 bodu, což je nejnižší úroveň od března 2013. Znamená to, že investoři budou nové informace vyhodnocovat spíše s rozvahou a reakce na ně nebude silná. Podle některých analytiků přitom bude volatilita dále klesat s tím, jak se blíží ospalé letní měsíce.

"Neznamená to, že nemůže přijít korekce, ale investoři teď nevidí nic, co by mohlo růst cen akcií ohrozit," říká Andrew Wilkinson, hlavní analytik trhů v Interactive Brokers.

Zpomalil také výprodej technologických akcií a akcií malých firem. Index Nasdaq přidal minulý týden 2,33 %, index menších firem Russel 2000, který krátce vstoupil do korekčního teritoria, stoupl nakonec o 2,1 % a je 7 % pod svými maximy z března.

Podle analytiků je index strachu na tak nízkých úrovních také proto, že akcie letos vlastně zatím nic nepředvedly a investoři vidí potenciál dalšího růstu. Index S&P 500 je i přes nový rekord letos v plusu jen 2,8 %.

Týden nebude příliš bohatý na významná makrodata. Zajímavá budou úterní data o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby a spotřebitelské důvěře, čtvrteční revize HDP za 1Q2014 a páteční nákupní index pro oblast Chicaga a spotřebitelská důvěra podle průzkumu Michiganské univerzity.

Investoři budou dále sledovat dění na Ukrajině po prvním kole prezidentských voleb, které probíhají v neděli. Pro investory se rýsuje několik variant, které mohou mít na trhy dle analytiků zcela rozdílný dopad. Býčí varianta: Oligarcha Petro Porošenko zvítězí v prvním kole, násilí se zmírní. Neutrální až negativní varianta: Porošenko nezíská většinu. Medvědí scénář: Násilí vzroste, Putin výsledky neuzná. Rusko zatím dalo najevo, že bude výsledky voleb respektovat, na východě Ukrajiny však separatisté vyhlásili samostatné území a volby se rozhodli bojkotovat.

Jak Dr. Fed zabíjí americkou ekonomiku Jak Dr. Fed zabíjí americkou ekonomiku Představte si situaci, kdy vám lékař diagnostikuje závažné onemocnění, avšak obratem slíbí, že vás rychle ... Kdo jsou skuteční vlci z Wall Street? Kdo jsou skuteční vlci z Wall Street? Pro většinu lidí je Vlk z Wall Street jen jeden. Po přečtení stejnojmenné knihy či ... 10 tajných sázek na akcie v nejžhavějších sektorech roku 2014 10 tajných sázek na akcie v nejžhavějších sektorech roku 2014 Jen málo společností v odvětvích, která zažívají boom, ještě nabízí skrytou hodnotu pro investory. Kde ... BlackRock: Držte akcie, i když dávno nejsou levné BlackRock: Držte akcie, i když dávno nejsou levné Na rozdíl od roku 2013 mají americké akcie problém vůbec udržet nějaký zisk, z nových ...
reklama
reklama