Co musíte ráno vědět (27. května)

| redakce

Jak se v pondělí po vyhlášení výsledků voleb do Evropského parlamentu obchodovalo na evropských trzích, co si o české ekonomice myslí spotřebitelé a podnikatelé a jak školáci reagují na počítače z minulého století? To vše musíte ráno vědět.

1. Evropské akcie zahájily týden růstem, německý DAX přepisoval historii

Evropské akcie v pondělí zamířily vzhůru a německý DAX se dostal na historické maximum. Investoři pozitivně přijali výsledek ukrajinských prezidentských voleb, v nichž v neděli v prvním kole vyhrál podnikatel Petro Porošenko. Převážně pozitivně trhy vnímaly i výsledky voleb do Evropského parlamentu, v němž si navzdory růstu vlivu euroskeptických stran udrží pohodlnou většinu proevropské strany. Britský trh zůstal stejně jako burzy v USA v pondělí kvůli státnímu svátku zavřený, ve zbytku Evropy se ale obchodovalo bez omezení. Německý DAX v posledních minutách vzrostl na nový historický rekord 9 893,81 bodu a nakonec uzavřel se ziskem 1,28 % pouze nepatrně níže na 9 892,82 bodu. Francouzský CAC 40 přidal 0,75 % a jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 posílil o 1,16 % na 3 240,39 bodu. Vzrostly všechny hlavní sektory, největší zisky si připsaly akcie automobilek, bankovní tituly a cenné papíry z technologického sektoru. Pouze nepatrně naopak posílily akcie z potravinářského odvětví, sektoru základních materiálů a tituly ze sektoru zdravotnictví. Dařilo se i ruským akciím a výrazně zdražily také cenné papíry obchodované na ukrajinské burze. Ruský index MICEX přidal 0,72 %, dolarový index RTS moskevské burzy vzrostl o 0,69 % a ukrajinský benchmarkový index UX přidal dokonce 4,61 %.

Amerika si v pondělí připomíná památku padlých. Ustojí americké akcie vůli části trhu po korekci?

Oligarcha Porošenko vyhrál ukrajinské prezidentské volby už v prvním kole

2. Pražská burza v pondělí vzrostla o necelé procento a index PX se po dvou týdnech vrátil nad tisíc bodů

Pražská burza v pondělí navázala na úspěšný konec minulého týdne a opět posílila. Index PX vzrostl o 0,94 % na 1 006,87 bodu. Nahoru burzu táhly hlavně akcie bankovní skupiny Erste a cenné papíry ČEZ. Největší zisk si připsaly cenné papíry uhelné společnosti NWR, které zdražily o 4,15 % na 11,30 Kč, vzhledem k malému objemu obchodů ale do vývoje celé burzy výrazněji nezasáhly. S více než dvouprocentním ziskem uzavřely i akcie bankovní skupiny Erste Group Bank (+2,13 %), které navzdory tomu, že se obchodovaly první den bez nároku na dividendu 0,20 EUR na akcii, zdražily již dokonce popáté v řadě, což se jim naposledy povedlo na začátku února. O necelá dvě procenta zdražily akcie developera Orco (+1,91 %), více než procento si připsaly akcie mediální firmy CME (+1,42 %), petrochemické společnosti Unipetrol (+1,41 %) a energetického podniku ČEZ (+1,06 %) a o necelé procento vzrostla cena akcií výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (+0,93 %) a pojišťovny VIG (+0,95 %). V červených číslech uzavřely pouze tři emise. Kolem půl procenta ztratily cenné papíry sázkové kanceláře Fortuna (-0,47 %) a likérky Stock (-0,41 %). Akcie Telefóniky C.R. (-0,17 %) zlevnily pouze nepatrně.

Vyšší dividenda ČEZ, nové IPO v Praze, aktuálně atraktivní tituly (Investiční fórum o českých akciích)

Evropské volby v ČR vyhrálo hnutí ANO těsně před TOP 09. V Evropě slaví řada euroskeptických stran

Dopad eurovoleb na ekonomiku bude podle analytiků zatím minimální

3. Očekávané události

Japonsko v noci na úterý zveřejní dubnový index cen služeb ve firemním sektoru (odhad: +3,3 % meziročně, březen: +0,7 % meziročně). Ze Švýcarska dopoledne přijde výsledek dubnové obchodní bilance (odhad: přebytek 2,052 milionu švýcarských franků, březen: přebytek 2,050 milionu švýcarských franků), Francie a Itálie na trhy pošlou květnové indexy spotřebitelské důvěry (odhad Francie: 85 bodů, duben: 85 bodů; odhad Itálie: 105 bodů, duben: 105,4 bodu) a odpoledne budou investoři sledovat veřejně vystoupí šéfa ECB Maria Draghiho. Americké trhy budou zvažovat vývoj objednávek zboží dlouhodobé spotřeby (odhad duben: -0,7 % meziměsíčně, březen +2,6 %), březnový index cen domů S&P/Case-Shiller (odhad březen: 166,2 bodu, únor: 165,35 bodu), předběžný index nákupních manažerů ve službách (odhad květen: 55,4 bodu, duben: 54,2 bodu), údaje o květnové spotřebitelské důvěře (odhad: 83 bodů, duben 82,3 bodu) a dále index průmyslové aktivity Fedu v Dallasu (odhad květen: 9,6 bodu, duben: 11,7 bodu) a index průmyslové aktivity Fedu v Richmondu (odhad květen: 9 bodů, duben: 7 bodů). Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři. Přehled očekávaných výsledků firem, které budou v týdnu reportovat čísla, najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Spotřebitelská důvěra v České republice v květnu stagnovala

Celková důvěra v domácí ekonomiku se v květnu nezměnila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) zůstal na stejné hodnotě jako v dubnu. Indikátor důvěry podnikatelů se také nezměnil. Mezi podnikateli se důvěra mírně zvýšila v průmyslu, ve stavebnictví se důvěra nezměnila, v obchodě se snížila a ve vybraných odvětvích služeb se snížila mírně. Indikátor důvěry spotřebitelů se téměř nezměnil. Ve srovnání s hodnotami v květnu 2013 jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší.

5. Draghi: ECB musí být připravena jednat, pokud se objeví hrozba deflace

Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi očekává, že období nízké inflace bude delší, ale postupně se její míra bude vracet ke dvěma procentům. Evropská centrální banka však podle něj musí situaci pozorně sledovat a být připravena zasáhnout, pokud by se objevila hrozba deflace. "Nesmíříme se s tím, že by inflace zůstala příliš dlouho na příliš nízké úrovni," uvedl Draghi v pondělí na fóru o centrálním bankovnictví v portugalském městě Sintra. Šéf ECB nevyloučil ani využití nestandardních opatření, jako jsou nákupy dluhopisů.

6. Apple opět usiluje o zákaz některých telefonů Samsungu v USA

Americký technologický gigant Apple opět usiluje o zákaz prodeje některých starších chytrých telefonů jihokorejského konkurenta Samsung Electronics ve Spojených státech. Vyplývá to podle agentur DPA a Bloomberg ze soudních dokumentů. Apple již dříve podobný zákaz v rámci patentových sporů se Samsungem opakovaně prosazoval, zatím však nebyl úspěšný. Začátkem května americký soud rozhodl, že Samsung porušil tři patenty Applu, a nařídil jihokorejské firmě zaplatit jako odškodné téměř 120 milionů dolarů.

7. Nabiullinová (Bank of Russia): Ruská ekonomika letos vzroste o 0,5 %, dopady ukrajinské krize nebudou velké

Šéfka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová předpokládá, že ruské hospodářství v letošním roce vzroste pouze o 0,5 %. Uvedla to v pondělním rozhovoru s agenturou Reuters. Dosud poslední oficiální odhad ruské centrální banky hovoří o růstu hospodářství o 0,9 %. Podle guvernérky Bank of Russia je ale velmi pravděpodobné, že bude tento odhad brzy revidován směrem dolů, a to právě na 0,5 %. Nabiullinová současně uvedla, že neočekává "příliš velký" dopad protiruských sankcí a že prozatím jediným dobře pozorovatelným efektem těchto opatření je větší zájem Rusů o zahraniční měny. To podle ní způsobuje oslabení rublu a krátkodobě zvyšuje tempo inflace.

8. Výnosy ruských dluhopisů klesají, investoři po zvolení Porošenka ukrajinským prezidentem doufají ve vznik dialogu

Výnos 10letého ruského vládního dluhopisu splatného v srpnu 2023 klesl až na 8,6 %, nejníže od začátku letošního roku. Podle agentury Bloomberg se jedná o reakci na výsledek nedělních ukrajinských voleb, ve kterých se do čela země dostal podnikatel Petro Porošenko. Zvolení Porošenka do čela země je podle analytiků dobrou zprávou, jelikož zvyšuje naději, že by mezi Ukrajinou a Ruskem mohl vzniknout intenzivní dialog, který by mohl přispěl k deeskalaci napětí na východ od Kyjeva.

9. Unipetrol z loňského zisku nevyplatí dividendu, rozhodla valná hromada

Petrochemický holding Unipetrol nebude vyplácet dividendu z loňského zisku. Rozhodla o tom pondělní valná hromada společnosti. Firma vloží 95 % z loňského zisku, tedy 891 milionů korun, na účet nerozděleného zisku minulých let. Zbylých pět procent půjde do rezervního fondu. Finanční situace skupiny Unipetrol byla podle představenstva v průběhu několika minulých let pod tlakem kvůli obtížnému makroekonomickému prostředí. Vliv na ni měly hlavně velice slabé rafinérské marže v roce 2013, šedá zóna s palivy v České republice a nižší rozdíl cen mezi ropami Rebco a Brent.

10. Investiční fórum: Malé firmy na pražské burze? Největší potenciál mají Pegas a likérka Stock Spirits

Dividendová hvězda mezi světovými trhy, ale také burza, od které se investoři odvracejí a na kterou se příliš nehrnou nové společnosti. Pražská burza přesto zůstává investiční alma mater řady drobných českých investorů. Průvodci investováním na burze v Praze byli hosté v pořadí již šestého Investičního fóra. Průběh jednotlivých panelů jsme celé odpoledne sledovali živě.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Proč ta krabice dělá tolik hluku?

reklama
reklama