Co musíte ráno vědět (28. května)

Co musíte ráno vědět (28. května)

| redakce

Jak se v úterý obchodovalo na burzách v Evropě i Americe, co si o vývoji na akciových trzích myslí jeden z pěti investorů, jejichž slova prý hýbou trhem, a do které země dostal osobní "pozvánku" zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý po dni volna zahájily týden sebevědomým růstem

Americké akciové trhy v úterý po pondělním volnu zahájily týden svižným růstem a index S&P 500 vystoupil na nové historické maximum 1 912,28 bodu. Akcie podpořily příznivé údaje z americké ekonomiky, aktivita na poli firemních fúzí a vyhlídky na to, že Evropská centrální banka příští týden sníží úrokové sazby v eurozóně. Dow posílil o 0,42 % na 16 675,50 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,60 % na nové zavírací maximum 1 911,91 bodu a technologický Nasdaq uazvřel se ziskem 1,22 % na 4 237,07 bodu. Nejvíce se dařilo technologickému sektoru, akciím finančních institucí a titulům ze sektoru cyklického spotřebního zboží. V červených číslech naopak skončil sektor základních materiálů, energetické odvětví a telekomunikační tituly. "Velkým překvapením dne byla nízká aktivita investorů," řekl burzovní veterán z UBS Financial Services Art Cashin. "Na trzích je velké množství investorů, kteří spekulují na pokles, a tak by se dalo čekat, že je růst akcií na nová maxima donutí k rychlému zavírání pozic. Nic takového se ale nestalo," dodal. "Býci nyní v případě indexu S&P 500 bojují o proražení pásma 1 910 až 1 913 bodů. Pokud se nad tyto úrovně dostaneme, měli bychom být svědky pokračování rally."

3 způsoby zajištění proti blížící se korekci

Investujte jako Jim Rogers. S těmito ETF

2. Evropské akcie v úterý pokračovaly v rally, index DAX opět posunul své historické maximum

Evropské akciové trhy v úterý navázaly na pozitivní pondělní vývoj a dále rostly. Investoři pokračovali v nákupech poté, co na Ukrajině v neděli hned v prvním kole prezidentských voleb vyhrál podnikatel Petro Porošenko. Pozitivní náladu na trzích podpořilo také vyjádření ekonomického poradce Kremlu Andreje Belousova, který rakouskému listu Die Presse řekl, že Rusko nechystá odvetné kroky, aby potrestalo zahraniční společnosti za západní sankce kvůli spornému ruskému angažmá na Ukrajině. Britský FTSE 100 posílil o 0,43 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,06 %. Německý DAX krátce před koncem obchodování posunul svůj historický rekord na 9 951,90 bodu, aby nakonec skončil se ziskem 0,49 % na novém zavíracím rekordu 9 940,82 bodu. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 posílil o 0,12 % na 3 244,28 bodu. Nejvíce se dařilo technologickým titulům, sektoru dopravy a cestovního ruchu a akciím mediálních firem. Zaostaly naopak akcie ze sektoru základních materiálů, odvětví ropy a zemního plynu a tituly z potravinářského odvětví.

Pravda o ekonomice: Krize neskončila, Evropa je těsně před zhroucením

3 nejpalčivější témata evropské politiky

3. Pražská burza v úterý mírně posílila. V zelených číslech ji udržely akcie Erste, většina trhu se převlékla do ruda

Index PX vzrostl o 0,24 % na 1 009,25 bodu. Největší zisk si připsaly akcie Erste Group Bank, které zdražily o 2,23 % na 682,20 Kč. Přes procento zdražily i akcie mediální firmy CME (+1,58 %). Cenné papíry energetické společnosti ČEZ a slovenského provozovatele lyžařských středisek TMR uzavřely na nule, zbytek trhu ale klesl. Přes tři a půl procenta odepsaly akcie petrochemické firmy Unipetrol (-3,67 %), o více než dvě a půl procenta zlevnily cenné papíry uhelné společnosti NWR (-2,65 %) a kolem procenta ztratily akcie likérky Stock (-1,13 %), výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (-0,97 %) a tabákové firmy Philip Morris ČR (-0,88 %). Akcie pojišťovny Vienna Insurance Group, která ráno před otevřením trhů oznámila, že v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhla zisku před zdaněním 152 milionů eur (nad odhadem trhu 146 milionů eur), během dne zdražovaly až na 1 074 korun, nakonec ale zlevnily o 0,09 % na 1 060 korun.

Investiční fórum Tour: Vše o pražské burze i ve vašem městě

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

Švýcarsko ve středu zveřejní údaje o vývoji HDP v prvním čtvrtletí letošního roku (odhad: +1,9 % meziročně a +0,6 % mezičtvrtletně, 4Q2013: +1,7 % meziročně a +0,2 % mezičtvrtletně), Německo dubnový index dovozních cen (odhad: -2,2 % meziročně a +0,1 % meziměsíčně, březen: -3,3 % meziročně a -0,6 % meziměsíčně) a květnovou míru nezaměstnanosti (odhad: 6,7 %, duben: 6,7 %), Francie doplní údaje o vývoji spotřebitelských výdajů (odhad duben: +0,3 % meziměsíčně, březen: +0,4 % meziměsíčně) a index cen výrobců (odhad duben: -0,3 % meziměsíčně, březen: -0,4 % meziměsíčně) a Španělsko přidá čísla o maloobchodních tržbách (odhad duben: -0,3 % meziročně, březen: -0,5 % meziročně). Čerstvé údaje o podnikatelské důvěře přijdou z Itálie (odhad květen: 99,6 bodu, duben: 99,9 bodu) a eurozóna zveřejní souhrnné indexy spotřebitelské důvěry (odhad květen: -7,1 bodu, duben: -8,6 bodu) a podnikatelského klimatu (odhad květen: 0,35 bodu, duben: 0,27 bodu). Na pražské burze se poprvé bude obchodovat s akciemi Pivovarů Lobkowicz. Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři. Hospodářské výsledky budou v Evropě reportovat společnosti Koninklijke Ahold a Lukoil a ve Spojených státech se přidá například firma Michael Kors Holdings. Přehled očekávaných výsledků firem, které budou v týdnu reportovat čísla, najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v dubnu meziměsíčně vzrostly o 0,8 % (odhad: -0,7 %, březen: +3,6 %)

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v dubnu meziměsíčně nečekaně vzrostly o 0,8 %. Očekával se pokles o 0,7 %. Březnový růst byl revidován na 3,6 % z 2,6 %. Po očištění o dopravní techniku však objednávky vzrostly pouze o 0,1 % při očekávání stagnace. Březnové tempo růstu bylo po očištění o dopravní techniku revidováno na +2,9 % z +2,1 %. V dubnu objednávky zboží dlouhodobé spotřeby vzrostly již třetím měsícem v řadě, což podle agentury Bloomberg svědčí o zlepšující se situaci v americkém výrobním sektoru. Za nečekaným růstem objednávek stála silná poptávka po elektronickém a síťovém zboží. To se pozitivně projevilo například na prodejích společností Whirlpool a Cisco Systems. Slušný byl i zájem o nemovitosti, automobily a strojní zařízení.

Jak Dr. Fed zabíjí americkou ekonomiku

6. Investor Dennis Gartman: Mýlil jsem se, korekce nepřijde

Už několik let mluví medvědi o korekci, která ukončí dlouhotrvající růst na trzích. Všechny tyto předpovědi byly špatné a špatné budou zřejmě i v budoucnu, říká investor Dennis Gartman, který sám korekci předpovídal. "Když jsem předvídal korekci, mýlil jsem se," uvedl Gartman. "Pravděpodobně bych se mýlil i nadále, kdybych své očekávání nezměnil. Je lepší být na straně býků. Lidé mluví o korekci posledních pět let, ale pořád žádná nepřichází," prohlásil muž, kterého časopis Forbes zařadil mezi pět investorů, jejichž slova hýbou trhem.

Volatilita je extrémně nízká, což by pro akcie mělo být pozitivní. Tak jednoduché to ale není

7. Provozovatel burz Euronext očekává, že ho investoři v IPO ocení minimálně na 2,1 miliardy USD

Provozovatel evropských burz Euronext očekává, že ho investoři v blížícím se primárním úpisu akcií (IPO) ocení minimálně na 2,1 miliardy dolarů. S odvoláním na nejmenované zdroje obeznámené se situací o tom v úterý informovala zpravodajská agentura Reuters. Burzovní společnost IntercontinentalExchange, která Euronext vlastní, zároveň v úterním oficiálním prohlášení potvrdila dřívější neověřené informace, že k úpisu akcií dojde na burzách v Nizozemsku, Belgii a Francii. Později se mají akcie firmy objevit také v Lisabonu. Euronext se po IPO stane samostatným podnikem.

8. Maďarská centrální banka snížila hlavní úrokovou sazbu na rekordní minimum 2,4 %

Maďarská centrální banka v úterý podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu o 0,1 procentního bodu na nové rekordní minimum 2,4 %. Banka úrokovou sazbu snížila již dvacátým druhým měsícem v řadě s cílem podpořit ekonomický růst. Snížení úrokové sazby očekávala většina analytiků dotazovaných agenturou Reuters. Nižší sazby než Maďarsko má ve střední Evropě ze zemí mimo eurozónu nyní jen Česká republika, kde úrok činí 0,05 %.

9. Mario Draghi: ECB pro podporu růstu evropského hospodářství udělá vše, co jí její mandát dovolí

Velkým problémem, který brání silnějšímu oživování evropského hospodářství, je mimo jiné i špatná dostupnost půjček pro malé a střední podniky. Podle serveru FXStreet.com to ve svém úterním projevu na fóru o centrálním bankovnictví v portugalském městě Sintra řekl šéf Evropské centrální banky Mario Draghi. Řešením by podle něj mohlo být například vytvoření jednotných evropských pravidel pro tento segment půjček. Draghi dále řekl, že ECB bude pro podporu růstu evropského hospodářství dělat vše, co jí její mandát dovolí. Evropa podle něj sice aktuálně nečelí přímé hrozbě pádu do deflace, růst cen je však stále jen velmi mírný, což pokračování evropského ekonomického oživení ohrožuje.

Draghi: ECB musí být připravena jednat, pokud se objeví hrozba deflace

10. Čína prý kvůli možné špionáži nutí banky odstranit servery IBM

Čínská vláda podle nejmenovaného zdroje obeznámeného se situací tlačí tamní banky k odstranění high-end serverů z dílny IBM. Měly by je nahradit produkty místní značky. Akce politických autorit v Číně může být odplatou za to, že američtí vyšetřovatelé nedávno obvinili pět čínských vojenských funkcionářů z údajného nabourání se do počítačů amerických firem a krádeží důvěrných informací.

Globální velmoc s mnoha otazníky: O Číně s těmi, kteří znají odpovědi

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Podívá se Mark Zuckerberg do Íránu?

Šéf společnosti Facebook Mark Zuckerberg se má dostavit před soud v Íránu. Nařídil to tamní soudce. Spoluzakladatel největší světové sociální sítě má odpovědět na stížnosti některých lidí, podle nichž aplikace Instagram a WhatsApp vlastněné touto americkou společností narušují jejich soukromí. Soudce také nařídil tyto dvě aplikace zablokovat. Mark Zuckerberg by si tak měl pomalu začít balit kufry. Zůstává ale otázkou, jestli nakonec nedá přednost raději jiné destinaci.

reklama
reklama