Jste připraveni na důchod? Položte si těchto pět otázek

| redakce

Stále dokola omílané rady týkající se přípravy na důchod vám už možná lezou krkem. Všichni vědí, že je potřeba začít brzy, spořit pravidelně a nechat úspory netknuté až do důchodu. Je tu ale ještě několik dalších otázek, které mají spokojení a dobře připravení penzisté vyřešené.

Loňská studie Moss National Money and Happiness odhalila, že nejšťastnějšími penzisty jsou ti, kteří mají před důchodem splacenou (nebo alespoň téměř splacenou) hypotéku. Jaké otázky si takovíto lidé ve svém životě kladli, aby se bez ohledu na výši svých příjmů dostatečně připravili na důchod?

1. Kolik utrácím a kolik střádám?

Dobře připravená penzijní strategie závisí hlavně na cash flow. "Život na vysoké noze, žití ze dne na den a zadlužování se kvůli zbytečným nákupům – to vše se podepíše na penzijním plánu," varuje Dan McElwee, finanční poradce z Ventura Wealth Management. "Leasing na drahé auto nebo sotva únosné splátky hypotéky na velký dům omezují sumu, kterou nastřádáte na důchod."

V souvislosti s investicemi do nemovitostí mějte na paměti jednu věc. Přestože dům pokrývá v otázce bydlení všechny potřeby vás a vaší rodiny, nemusí být nutně investicí. Není jisté, že jeho hodnota bude dlouhodobě růst.

2. Jak vysoké výdaje na živobytí budu mít v penzi?

Těžko se dopracujete k přesnému číslu, když přijde na počítání nutných výdajů na důstojný život v penzi. Nemůžete odhadnout, kolika let se dožijete, zda se budete těšit dobrému zdraví a budete si schopni ještě přivydělávat, nebo naopak pořádnou porci vašeho rozpočtu spolknou výdaje na zdravotní péči. Zkrátka v této rovnici figuruje příliš mnoho neznámých. Přesto je dobré pokusit se odhadnout alespoň základní čísla - kolik měsíčně a ročně vydáte nyní a jak si své útraty představujete v důchodu.

"Pokud se chystáte na výlet a zeptáte se mě, kolik peněz bude potřeba na benzín, aniž byste mi sdělili, kam se chystáte dojet, také vám tuto otázku nebudu schopen zodpovědět," říká Steven Elwell z poradenské společnosti Schroeder, Braxton & Vogt.

3. Mám rezervy pro mimořádné situace?

Ozeme J. Bonnette z Tri-Quest Investment Advisors prozrazuje, že jí dobře připravení penzisté zmírňují rizika finančních dopadů nepředvídatelných událostí budováním si rezervních fondů. Díky tomu se nemusejí v krajních případech zadlužovat, čerpat úspory nebo přestávat přispívat do penzijního plánu. Dodržují závazek spořit na důchod za každých okolností, i když to znamená leckdy obětovat dostupnou vyšší životní úroveň. "Musíte se naučit říci 'ne'. Hlavně u věcí, u nichž máte pocit, že je musíte mít 'hned teď'," radí Bonnette.

4. Mám pod kontrolou své dluhy?

Zodpovědný přístup k úvěrům je další cestou, jak maximalizovat své bohatství a dobře se připravit na penzi. "Není potřeba brát si speciální leasing na auto, stačí najít půjčku s nejvýhodnějšími sazbami a podmínkami," radí Randy Kurtz z Core Asset Management. "Většina lidí stráví delší dobou zkoumáním svého nového grilu než analýzou nové půjčky."

Současné úrokové sazby jsou poblíž historických minim. Pokud máte možnost úvěru s nižším úrokem oproti výnosu, kterého dokážete dosáhnout jinde, není důvod, proč byste neměli nechat hotovost 'pracovat' a maximalizovat zisk z ní.

5. Kladu důraz na své zdraví?

Ne všechny otázky zdraví lze mít pod kontrolou, některé ale ovlivnit můžete. Nevystavujete se přehnanému stresu, dopřáváte si dostatek spánku, pěstujete si aktivní životní styl a stravujete se zdravě? To vše může v budoucnu určit podíl rozpočtu, který budete muset vydávat na zdravotní péči.

Podle letošní studie Guardian Workplace Benefits respondenti, kteří se považovali za velmi zdravé, vykazovali lepší schopnost řídit své finance oproti těm, kteří svůj zdravotní stav označili pouze za obstojný. Ti s velmi dobrým nebo vynikajícím zdravím šetřili z ročního příjmu na důchod 20 %, zatímco ti s průměrným nebo horším zdravím jen 14 %.

Zdroj: Minyanville.com

reklama
reklama