Slavný byznysmen radí: Akcie jsou nyní trhem, na kterém musíte být!

| redakce

Šéf Omega Advisors Leon Cooperman nedávno na Columbia Business School prozradil svá tržní očekávání a důvody, proč si myslí, že se současný býčí trh udrží a S&P 500 ještě nabídne slušné výnosy. Nefandí dluhopisům, ale věří akciím v USA, i když připouští, že trhům v Evropě a Japonsku by se mohlo dařit ještě lépe než těm americkým.

Silná loňská rally na americkém akciovém trhu za sebou zanechala investory nechápavě kroutící hlavou nad tím, jak dlouho se býk může na trhu držet. 59měsíční růst je ale stále ještě o měsíc kratší než průměr za 10 cyklů od roku 1949.

Americké oživení bude udržitelné

Domácnosti strávily pět let oddlužováním, ale nyní se podle všeho zase přestávají úvěrů bát (jejich závazky se po dlouhé době nesnižují).

Americké domácnosti se v posledních letech výrazně oddlužovaly a jejich závazky již neklesají
Americké domácnosti se v posledních letech výrazně oddlužovaly a jejich závazky již neklesají

Firmy v USA drží nejvíce hotovosti za poslední dekády, takže je jen otázkou času, kdy by mohly začít opět utrácet, aby se růst fixních investic vrátil k dlouhodobému trendu.

Spouštěče růstu firemních fixních investic
Spouštěče růstu firemních fixních investic

Podpora ze strany centrálních bank

Většina medvědích argumentů je postavena na předpokladu, že omezení programu nákupů dluhopisů ze strany Fedu způsobí tlak na firmy se slabou rozvahou tím, že se jim zdraží financování. Cooperman ale očekává, že podpora trhů prostřednictvím uvolňování měnové politiky Fedu a hlavních světových centrálních bank bude pokračovat déle než jen do konce roku.

Růst peněžní nabídky, rozvaha Fedu a základní sazba Fedu
Růst peněžní nabídky, rozvaha Fedu a základní sazba Fedu

Evropská centrální banka v posledním roce rozvahu omezuje, komentáře Maria Draghiho ale naznačují agresivnější směr měnové politiky již od června.

ECB, Bank of Japan a Bank of England: Rozvahy centrálních bank a rozvahy jako podíl na HDP státu
ECB, Bank of Japan a Bank of England: Rozvahy centrálních bank a rozvahy jako podíl na HDP státu

Státní i firemní dluhopisy jsou nezajímavé

Monetární uvolňování je sice zajímavé pro akcie, ale výnosy dluhopisů tlačí na extrémně nízké úrovně. Někteří investoři to řeší výměnou státních dluhopisů v portfoliu za dluhopisy korporátní (které nabízejí vyšší výnosy), Coopermanovi ale zajímavé nepřijdou ani ony.

"Téměř všechny dluhopisové investice s výjimkou strukturovaných produktů jsou nezajímavé, a to jak ve vztahu k americkým akciím, tak všeobecně," píše Cooperman. "Neatraktivní jsou státní dluhopisy, korporátní dluhopisy investičního stupně i dluhopisy s vysokými výnosy."

Evropské a japonské akcie pravděpodobně předstihnou akcie v USA

Přestože je Cooperman optimistou ohledně amerických akciových trhů, myslí si, že jak Evropa, tak Japonsko je pravděpodobně letos předstihnou. S P/E na 16násobku očekávaných zisků za rok 2014 je S&P 500 značně nadhodnocený oproti dlouhodobému průměru. Evropa se nyní obchoduje na 14,3násobku a Japonsko na 12,6násobku. Pokud bude v Evropě pokračovat oživení a Japonsko nesklouzne zpět do deflace, pak budou mít oba trhy větší prostor k růstu než trh v USA.

Zdroj: Omega Advisors

reklama
reklama