Na těchto akciích se letos zatím dalo nejvíce vydělat

| redakce

Průměrná akcie z indexu Russell 3000 letos ztrácí 0,92 %. Jaké tituly však byly nejziskovější?

Tabulka zobrazuje 50 akcií z indexu Russell 3000, které letos podávají nejlepší výkon. Akcie, které jsou výrazně nad svým 50denním klouzavým průměrem, jsou nastoupeny v růstovém trendu, v němž se vyšplhaly až na současné úrovně. Naproti tomu ty, které jsou níže oproti klouzavému průměru, letošní zisky již zredukovaly ve srovnání s tím, jaký výkon podávaly ještě před několika měsíci.

Intercept Pharma se drží suverénně na prvním místě se ziskem přes 250 %. Cena akcie je ale nyní zhruba 18 % pod 50denním klouzavým průměrem, což znamená, že z letošních maxim již značně ztratila. Dalšími velkými vítězi ze seznamu jsou TriQuint Semi, RF Micro, Rite Aid, American Airlines, Forest Labs a Green Mountain Coffee.

50 nejvýkonnějších akcií indexu Russell 3 000 od začátku roku (%)
50 nejvýkonnějších akcií indexu Russell 3 000 od začátku roku (%)Zdroj: Bespoke Investment Group

Velké množství akcií ze seznamu největších vítězů roku 2014 pochází ze sektoru biotechnologií. Následující tabulka z žebříčku biotechnologie vyjímá a zobrazuje jen nejvýkonnější akcie z ostatních sektorů. Dominuje jim Maxwell Tech se ziskem od začátku roku 132,4 %, je také jedinou nebiotechnologickou akcií z indexu, která si připsala přes 100 %. Následuje s 93% ziskem Pioneer Energy Services.

50 nejvýkonnějších akcií mimo biotechnologie z indexu Russell 3 000 od začátku roku 2014 (%)
50 nejvýkonnějších akcií mimo biotechnologie z indexu Russell 3 000 od začátku roku 2014 (%)Zdroj: Bespoke Investment Group

Protože nejspíše mnoho jmen z výše uvedených seznamů běžným investorům nic neřekne, v tabulce níže je vybráno 25 nejvýkonnějších akcií velkých firem od začátku roku ze stovky large caps, které index Russell 3000 zahrnuje. Žádná z nich investorům zatím letos nenabídla zisk přesahující 50 %, poslední ze skupiny si připsala jen něco málo přes 10 %.

Nejlépe na tom byly akcie společnosti Allergan se ziskem 48 %, jejichž růst nastartovala aktivita v oblasti fúzí a akvizic. Následovány jsou akciemi Anadarko Petroleum (+28 %) a Halliburton (+25,93 %). Nejlepší pětku doplňují EOG Resources a LyondellBasell Industries. Spolu s Walgreen jsou to jediné akcie ze seznamu s letošním výnosem přes 20 %.

Nejlepšími technologickými large caps* byly dosud Hewlett-Packard, Facebook a Apple. 11,3% zisk Applu od začátku roku pomohl celému trhu, protože jeho tržní kapitalizace dosahuje více než 500 miliard USD.

Nejvýkonnější large-caps od začátku roku z indexu Russell 3 000 (%)
Nejvýkonnější large-caps od začátku roku z indexu Russell 3 000 (%)Zdroj: Bespoke Investment Group

Data jsou aktuální k 27. květnu 2014.

Zdroj: Bespoke Investment Group

reklama
reklama