Reálný důvod k propadu ceny zlata?

| redakce

Cena zlata nejspíše po pár týdnech opatrného nádechu vzhůru opět hledá nová minima. Kontrariánští analytici přitom propady předpovídali už na začátku května.

Jackie DeAngelis ze CNBC upozorňuje na propad ceny zlata na úroveň 3měsíčního minima.

Kontrariánský pohled na aktivitu spekulantů

Průměrný spekulant na trhu se zlatem se drží stranou, nesází ani na růst tržní ceny, ani na její pokles. Průměrná doporučovaná expozice na trhu zlata krátkodobých traderů, kteří s oblibou trh časují, byla podle Hulbert Gold Newsletter Sentiment Index -3,3 %. Před měsícem to bylo -16,7 %, což značí jasný pesimistický sentiment. Z kontrariánského pohledu to není podpora pro trh.

Hulbert Gold Newsletter Sentiment Index
Hulbert Gold Newsletter Sentiment IndexZdroj: MarketWatch

Na první pohled by absence spekulantů na trhu mohla být pro kontrariány dobrou zprávou. Je však důležité interpretovat indikátor nejen absolutně, ale i relativně. Trh se zlatem nezažívá extrémní medvědí sentiment, který by odpovídal dosažení dna poklesu.

Koncem června 2013 indikátor klesl na -56,7 % a v prosinci na -36,7 %. Každé z těchto čísel odpovídalo daleko pesimističtějšímu sentimentu ve srovnání se současností a přesně podle očekávání kontrariánů se následně zlato v obou případech vzchopilo - o 19 % po červnovém minimu a o 16 % po tom prosincovém. Další udržitelnou rally tak lze čekat ve chvíli, kdy indikátor klesne aspoň k prosincovému minimu.

Sezónnost vývoje ceny zlata

Proč zlaté býky neznepokojuje slabý výkon zlata? Jedním důvodem může být sezónní slabost trhu se zlatem v květnu a červnu. Například Richard Russell, editor Dow Theory Letters, svým klientům vysvětluje, že cena zlata má tendenci v těchto měsících klesat a na dno zpravidla spadne v červenci. "Pokud se zlato nepropadne do července, považoval bych to za býčí signál pro tento kov," píše Russell.

Sezónnost na zlatě: Průměrné výnosy podle měsíce od roku 1973
Sezónnost na zlatě: Průměrné výnosy podle měsíce od roku 1973

Ve zpětném pohledu do 70. let, kdy se zlato začalo volně obchodovat, je červen skutečně měsícem, kdy zaznamenává ztráty. Nicméně relativně silné bývá v květnu.

Je možné, že se zlatu nebude dařit začátkem léta, statisticky jsou ale důkazy pro tento vzorec příliš slabé, než aby na něj bylo možné sázet.

Zdroj: MarketWatch

reklama
reklama