Jak by investoval Warren Buffett, kdyby mu zase bylo 23 let?

Jak by investoval Warren Buffett, kdyby mu zase bylo 23 let?

| redakce

Každým rokem tisíce investorů Berkshire Hathaway přijíždějí do Omahy, aby načerpaly moudra od slavných byznysmenů Warrena Buffetta a Charlieho Mungera. Letos mladí akcionáři z New Jersey žádali dvě investorské legendy o rady ohledně podnikání.

Buffett dostal od jednoho mladého akcionáře tuto otázku: Pokud by vám bylo 23 let, v jakém netechnologickém odvětví byste podnikal?

Slavný investor odvětil, že by dělal přesně to, co dělal, když mu bylo 23. Vstoupil by do světa investic a zajímal by se o spoustu společností. "Mluvil bych s mnoha lidmi a snažil se o různých odvětvích dozvědět maximum," prozradil investiční guru. "Když mi bylo 23, zajímal jsem se o uhlí. Setkal jsem se se šéfy 8 nebo 10 firem a ptal se na všechno možné."

Jaké otázky by Buffett v rozhovorech s byznysmeny rozhodně nevynechal?

  • Kdybyste museli vložit všechny peníze do společnosti z odvětví a nesledovat trh dalších 10 let, jakou firmu byste zvolili?

  • Kdybyste měli za stejných podmínek prodávat na krátko (shortovat), tak kterou společnost a proč?

Existuje mnoho způsobů, jak si udělat obrázek o hospodaření firmy. Můžete studovat výkazy, využít osobního kontaktu a podobně. Ale když promluvíte s každým v odvětví, dozvíte se o sektoru více než kdo jiný. Hlavně je zapotřebí projevit o odvětví skutečný zájem a jít tam, kam vás to nejvíce táhne. V Buffettově případě to bylo pojišťovnictví.

Munger radí trik, který využil slavný basketbalista 80. let Larry Bird, když sháněl nového agenta. Zeptal se všech potenciálních agentů, koho by na jeho místě najali, kdyby nemohli zvolit sami sebe, tedy jaká by byla jejich druhá volba. Když přišli nabídli stejné jméno, vybral právě tuto druhou volbu všech agentů.

Buffett trvdí, že něco podobného v Berkshire Hathaway aplikovali v případě Salomonu. "Zavolal jsem 8 nebo 10 manažerům. Startovali jsme byznys a bylo potřeba najít někoho, kdo ho bude řídit. Zeptal jsem se: 'Kdo si myslíte, že by kromě vás byl na novou pozici vhodný a proč?' Jeden z nich řekl, že jeho kvality nelze srovnávat s nikým jiným," vysvětluje Buffett. Vzali ho, a ačkoli se za pár měsíců poroučel, Buffett jeho taktiku dodnes chválí.

"Mnohé se dozvíte jen díky tomu, že se zeptáte. Lidé rádi mluví. Musíte být otevření více věcem najednou," radí Buffett. "Věřte, že své místo najdete. Někdy to chvíli trvá, ale nakonec se to vždy podaří. Zjistil jsem to, když mi bylo 7 nebo 8."

Munger podotýká, že konkurence je obrovská. "Když jsem byl na California Institute of Technology a studoval termodynamiku, našel se jeden chlapík, který byl v oboru neuvěřitelně talentovaný. Pochopil jsem, že v této oblasti nebudu nikdy tak dobrý jako on. Zkoušel jsem jiná odvětví a odcházel se stejnými výsledky. Dělal jsem to tak dlouho, až jsem skončil tam, kde jsem dnes."

Buffett se smíchem dodává, že on to měl stejné s atletikou. A nedopadli oba tak špatně, co říkáte?

Zdroj: fool.com

reklama
reklama