Sázejte dále na akcie, zní ze všech stran. Ale na které?

| Aleš Prandstetter

Vyspělé akciové trhy pokračují v růstu. K jemnému ekonomickému oživení dochází po celém světě, investory na druhou stranu v posledních týdnech svazovaly obavy z ukrajinské krize. Vzestup v poslední době zaznamenává i sektor zboží dlouhodobé spotřeby, právě v tomto segmentu lze najít vhodné příležitosti. Za pozornost stojí především oblasti, kde jsou zatím rezervy na straně zisků.

Konkrétně se jedná o odvětví, kde doznívá recese a ceny akcií jsou, vzhledem ke svému ziskovému potenciálu, dosud nízko, ale kde lze očekávat brzké zotavení. Z takové situace mohou investoři těžit nejvíce. Dá se totiž očekávat, že po období útlumu půjde hodnota akcií nahoru.

Jednu z příležitostí představuje segment automobilového průmyslu, který vstal z popela. Jedná se obzvláště o americký a evropský luxusní segment. Například německé luxusní značky nyní vytvářejí zhruba polovinu obratu v Číně. Loni se tam prodalo rekordních 22 milionů vozů, tito výrobci tak mají nakročeno k rekordnímu roku.

Na lepší časy se blýská i segmentu médií. Hodnoty akcií mediálních firem dosud zůstávaly nízko, ačkoli se i přes mizivý ekonomický růst reklamní rozpočty udržely na solidní úrovni. Navíc jsou stále patrnější signály celosvětového růstu.

Pro hotely, restaurace, distributory a maloobchodníky je podstatná spotřebitelská důvěra. Firmy se přizpůsobily nevalné situaci na trhu striktním snížením výdajů, v případě rostoucí poptávky jim tedy začnou zisky rychle stoupat. Daří se zejména několika specializovaným oblastem – americkým a britským řetězcům pro kutily, jež mohou těžit ze zotavení trhu bydlení, internetovým obchodníkům, kteří získávají podíl na trhu na úkor tradičních prodejců, a firmám prodávajícím vyhlídkové plavby.

Lze očekávat, že akcie prodejců luxusního zboží i sportovního vybavení porostou o deset či více procent. Tržby zvyšuje poptávka z rozvíjejících se zemí, dobrá reputace značek pak chrání ziskové marže. I tento sektor má proto atraktivní růstové vyhlídky.

Poznámka: Grafy konkrétních akcií jsou pouze ilustrativní, nejde o doporučené ani zmíněné tituly.

reklama
reklama