Miliardové akvizice posledních let v technologickém sektoru

| redakce

Apple potvrdil svou největší akvizici v historii, kupuje výrobce sluchátek Beats Electronics. Do největších obchodů posledních let v celém sektoru má ale transakce hodně daleko.

(Vybrané fúze a akvizice jsou řazeny podle odhadované hodnoty.)

25 miliard dolarů - V září 2001 americká technologická společnost Hewlett-Packard oznámila, že převezme za zhruba 25 miliard dolarů svého konkurenta Compaq Computer.

16 miliard dolarů - Největší internetová společenská síť Facebook letos 19. února oznámila, že za 16 miliard dolarů kupuje provozovatele aplikace pro mobilní komunikaci napříč chytrými mobilními telefony WhatsApp. Celková hodnota obchodu má být ještě o 3 miliardy vyšší.

12,4 miliardy dolarů - V květnu 2012 společnost Google koupila za 12,4 miliardy dolarů firmu Motorola, což byla nejdražší akvizice v patnáctileté historii Googlu.

10 miliard dolarů - V srpnu 2011 oznámil výrobce počítačů Hewlett-Packard, že posílí výrobu softwaru nákupem společnosti Autonomy za zhruba deset miliard dolarů.

8,5 miliardy dolarů - Tuto částku nabídl v květnu 2011 americký softwarový gigant Microsoft za koupi provozovatele bezplatného internetového telefonování Skype. Byla to největší akvizice v historii Microsoftu. Skype v roce 2005 koupil provozovatel internetové aukční síně eBay za 3,1 miliardy dolarů. Ten pak v roce 2009 prodal většinový podíl ve firmě skupině finančních investorů za zhruba dvě miliardy dolarů a sám si nechal třetinu akcií.

7,4 miliardy dolarů - V dubnu 2009 byla ohlášena koupě počítačové firmy Sun Microsystems americkou softwarovou společností Oracle za 7,4 miliardy dolarů.

7,2 miliardy dolarů - V září 2013 bylo oznámeno, že divizi mobilních telefonů finské společnosti Nokia koupí za 5,44 miliardy eur softwarový obr Microsoft.

6 miliard dolarů - V květnu 2007 Microsoft oznámil koupi internetové reklamní společnosti aQuantive za zhruba šest miliard dolarů.

3,3 miliardy dolarů - Britský provozovatel internetového sázení a hazardních her PartyGaming se v červenci 2010 dohodl na spojení s rakouským konkurentem bwin za 3,3 miliardy dolarů. Spojením vznikla největší společnost v oblasti internetového sázení a hazardního hraní na světě s akciemi na burze.

3,2 miliard dolarů - Letos v lednu bylo oznámeno, že americká internetová společnost Google koupí za 3,2 miliardy USD výrobce chytrých termostatů a detektorů kouře Nest.

3,1 miliardy dolarů - Google v dubnu 2007 oznámil, že koupí poskytovatele internetové reklamy DoubleClick za 3,1 miliardy dolarů v hotovosti.

3 miliardy dolarů - V květnu 2014 bylo oznámeno, že společnost Apple koupí za tři miliardy dolarů společnost Beats Electronics, která vyrábí sluchátka a provozuje internetovou hudební službu. Pro Apple je transakce největší akvizicí v historii.

2,9 miliardy dolarů - Letos v lednu oznámil americký gigant Google, že prodá nedávno koupeného výrobce mobilních telefonů Motorola Mobility čínské společnosti Lenovo za 2,9 miliardy dolarů.

2 miliardy dolarů - Letos v březnu bylo oznámeno, že provozovatel největší internetové sociální sítě Facebook koupí za dvě miliardy dolarů výrobce brýlí pro virtuální realitu Oculus. Pro Facebook je to vůbec první akvizice na poli hardwaru.

1,65 miliardy dolarů - Google v říjnu 2006 oznámil, že koupí za 1,65 miliardy dolarů americkou firmu YouTube, která umožňuje sdílení videozáznamů.

1,5 miliardy dolarů - V červenci 2002 oznámila americká internetové aukční a nákupní síť eBay, že koupí za zhruba 1,5 miliardy dolarů platební systém PayPal.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama