Burzovní kalendář (5. 5. - 9. 5. 2014)

| redakce

Vyostřená situace na východě Ukrajiny, indexy nákupních manažerů, zasedání ECB, sada ekonomických dat z Číny a pokračující výsledková sezóna budou ovlivňovat dění na světových finančních trzích. Pražská burza se ve středu dočká hned trojice výsledkových zpráv, a sice od Komerční banky, Fortuny a CME. Ve stejný den ČNB rozhodne o nastavení měnové politiky.

USA

5/5 až 9/5 Výsledková sezóna (Pfizer, Anadarko Petroleum, AIG, Walt Disney, Chesapeake Energy, Tesla Motors, NVIDIA, News Corp)

5/5 Indexy nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor (Markit a ISM; odhad Markit duben: 55,3 bodu jako v březnu, odhad ISM duben: 54,2 bodu, březen: 53,1 bodu)

6/5 Obchodní bilance (odhad březen: -40,5 miliardy USD, únor: -42,3 miliardy USD)

6/5 Veřejné vystoupení guvernéra Fedu Jeremyho Steina v New Yorku

7/5 Produktivita a náklady na práci mimo zemědělství

7/5 Spotřebitelské úvěry (odhad březen: +15,1 miliardy USD, únor: +16,5 miliardy USD)

7/5 Vystoupení předsedkyně Fedu Janet Yellenové před společnou komisí obou komor Kongresu

8/5 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad, nové žádosti: 330 tisíc, předchozí týden: 344 tisíc)

8/5 Vystoupení předsedkyně Fedu Janet Yellenové v Senátu

8/5 Veřejná vystoupení členů Fedu Charlese Plossera, Jamese Bullarda a Daniela Tarulla

8/5 Tržby maloobchodních řetězců

9/5 JOLTS - otevřené pracovní pozice (odhad březen: 4,125 milionu, únor: 4,173 milionu)

9/5 Velkoobchodní zásoby (odhad březen: +0,5 % meziměsíčně, stejně jako v únoru)

9/5 Veřejné vystoupení člena Fedu Narayany Kocherlakoty

Za uplynulý týden Dow přidal 0,93 %, když ve středu stanovil své nové zavírací maximum, S&P 500 posílil o 1 18 % a Nasdaq vzrostl o 0,95 %. Investoři nadále sledují vyostřování situace na Ukrajině, ta ale dopadá více na evropské akciové trhy. "Je jasné, že ta situace není vyřešená, trh to sleduje velice pozorně. Možná z opatrnosti se část obchodníků v pátek akcií raději zbavila," uvedl Jim Russell, akciový stratég z US Bank Wealth Management.

Ukrajinské síly útočily ve východoukrajinském Slavjansku proti proruským vzbouřencům a boje si vyžádaly padlé na obou stranách. Moskva obvinila Kyjev, že útokem zmařil naděje na urovnání krize. V Oděse v pátek zahynulo podle různých zdrojů 30 až 40 lidí při požáru budovy odborů, který vypukl v důsledku potyček mezi proruskými a ukrajinskými demonstranty. O víkendu byli propuštění členové mise OBSE na Ukrajině, které přes týden zadržovali ruští separatisté. Západ se shoduje, že je na Rusko potřeba zatlačit další sérií sankcí zaměřených na konkrétní sektory ekonomiky.

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech klesla v dubnu na 6,3 % a sestoupila na minimum za pět a půl roku. Americký trh práce vytvořil zhruba 288 tisíc míst mimo zemědělství, což bylo nejvíce za více než dva roky. Nadšení ze silných hlavních čísel ale podkopaly další údaje, které ukázaly prudký nárůst počtu lidí, kteří vzdali hledání práce, a stagnaci mezd.

Aktivita v americkém zpracovatelském sektoru v dubnu zrychlila růst třetí měsíc po sobě a její ukazatel se vyhoupl na nejvyšší úroveň od konce loňského roku. Aktivitu v sektoru podpořil zejména nárůst zaměstnanosti, sdělil ve čtvrtek institut ISM, který sleduje aktivitu v odvětví na základě anket mezi nákupními manažery amerických firem. V pondělí dorazí na trh výsledek stejného průzkumu mimo zpracovatelský sektor, kde se také čeká mírný růst aktivity.

"Index S&P 500 v uplynulém týdnu posílil o 0,95 % a vrátil se k horní linii rozpětí 1 840 až 1 890. Indikátory jsou většinou pozitivní, objemy obchodů zůstávají podprůměrné. Situace se už dva měsíce téměř nemění. Zpráva o nezaměstnanosti mohla být oním pozitivním impulzem k překonání rezistence, ale nestalo se. Brzy zřejmě přijde další útok na rekordní úrovně," odhaduje ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Události uplynulého týdne včetně oznámených výsledků amerických firem si připomeňte ZDE.

V novém týdnu by k překonání historických maxim mohly přispět oznamované hospodářské výsledky amerických firem. Výsledková sezóna nadále ve srovnání s odhady vyznívá úspěšně, ačkoli na meziroční bázi řada firem zaostává. Přehled odhadovaných výsledků nejen amerických firem podle analytiků oslovených agenturou Bloomberg najdete ZDE.

Kalendář ekonomických událostí není příliš nabitý. V pondělí se čeká potvrzení růstu aktivity ekonomiky i mimo sektor průmyslu, mírně klesnout by měly obchodní bilance i počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti. Mírný úbytek by měl ale nastat na úrovni otevřených pracovních pozic, které monitoruje průzkum JOLTS (mimochodem jde o oblíbený indikátor šéfky Fedu Janet Yellenové).

Ta sama má před sebou dvě vystoupení v americkém Kongresu. Členové ekonomických komisí se jí budou ptát na měnovou politiku ve světle zimního zpomalení americké ekonomiky. Ta v prvním kvartálu narostla podle prvního odhadu pouze o 0,1 %. Fed v týdnu podle očekávání snížil objem měsíčních nákupů aktiv na 45 miliard USD, trh spíše než ústup od kvantitativního uvolňování váhá ohledně doby, kdy banka začne zvyšovat sazby. Aktuálně se počítá s rokem 2015, FOMC po posledním zasedání uvedl, že sazby budou poblíž nuly ještě značnou dobu. Ve čtvrtek pak Yellenová uvedla, že malé americké banky začínají půjčovat spotřebitelům rychlejším tempem než v předchozích letech. "Po letech omezeného poskytování úvěrů po recesi vidíme známky pomalého a stabilního růstu půjček u komunálních bank," řekl Yellenová. "Ačkoliv expanze půjčování musí být obezřetná, považuji tento růst za povzbudivý znak oživující ekonomiky."

Proti dalšímu růstu cen akcií hovoří nejen blízkost historických maxim, ale také sezónnost. Úsloví "Sell in May and go away" a výhledu dalšího vývoje cen akcií se věnovali hosté nedávného Investičního večera.

Ne všechny akcie navíc v období od května do října mívají problémy. Stejně jako ve zbytku roku se v uvedeném období dlouhodobě daří (nebo nedaří) titulům ze sektorů potravin a zemědělství (například Coca-Cola, PepsiCo, Tyson Foods), médií (Comcast, DirecTV nebo Walt Disney), maloobchodu (GAP, Home Depot, Target, Wal-Mart) nebo síťových služeb (Aqua America, Southern Co., Xcel Energy). V týdnu bude proto o to zajímavější sledovat například dubnové statistiky prodejů maloobchodních řetězců.

Další události týdne:

  • V pondělí se v New Yorku koná Sohn Investment Conference. Vystoupí na ní například Bill Ackman (Pershing Square Capital Management), David Einhorn (Greenlight Capital), Paul Tudor Jones (Tudor Investment Corp.) a Jeffrey Gundlach (DoubleLine Capital).
  • Úterní valná hromada Sotheby's by mohla být zajímavá. Aktivistický investor Dan Loeb z hedgeového fondu Third Point chce nové vedení, do předsednictva nominuje tři kandidáty včetně sebe.
  • Organizace pro potraviny a zemědělství OSN zveřejní ve čtvrtek dubnový index cen potravin (FAO). V březnu byly ceny nejvyšší ca celý uplynulý rok.
  • EIA ve čtvrtek vydá zprávu o zásobách zemního plynu.
Akcie: Kdo si kupuje (planou) naději, a kdo prodává na vrcholu? Akcie: Kdo si kupuje (planou) naději, a kdo prodává na vrcholu? Pohled na chování klientů jednoho z největších světových brokerů nabízí celkem jasný obrázek. Hedgeové fondy ... Populární akcie pořádně smrdí Populární akcie pořádně smrdí Sázky na podhodnocené firmy v rámci takzvaného hodnotového investování fungují. A když navíc doplníte strategii ...
reklama
reklama