Co musíte ráno vědět (5. května)

| redakce

V jaké náladě zakončily týden světové trhy, jak se o víkendu vyvíjela situace na východě Ukrajiny a jak se může nepovést oslava vysokoškolského titulu? To všechno musíte na úvod týdne vědět.

1. Americké akcie v závěru týdne neúspěšně útočily na historická maxima, týden ale zakončily o procento silnější

Americké akcie v pátek přišly o počáteční mírné přírůstky, kterých dosáhly díky překvapivě silným údajům z domácího trhu práce, a uzavřely celkově úspěšný týden mírným poklesem. Vliv údajů o zaměstnanosti smazala eskalace napětí na Ukrajině a sesuv akcií farmaceutického sektoru. Index Dow oslabil o 0,22 % na 16,522,33 bodu, S&P 500 klesl o 0,14 % na 1 881,11 bodu, když se během dne podíval i nad 1 890 bodů, a Nasdaq ztratil 0,09 % na 4 123,90 bodu. Šest z deseti hlavních sektorů indexu S&P 500 v pátek zakončilo v plusu, do mírného záporu ale celý trh stáhla odvětví průmyslu, zdravotní péče, technologií a utilit. V rámci Dow nejvíce ztrácely Merck, Pfizer a Johnson & Johnson. Za celý týden Dow přidal 0,93 %, když ve středu stanovil své nové zavírací maximum, S&P 500 posílil o 1 18 % a Nasdaq vzrostl o 0,95 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Nový rekord na dohled, býci v ofenzivě

Výsledky Berkshire Hathaway v 1Q: Zisk na akcii 2,862 USD, tržby 45,453 miliardy USD

2. Evropské akcie v závěru týdne ztrácely kvůli vyostřené situaci na Ukrajině

Burzy v Evropě v pátek zakončily v červených číslech kvůli napjaté situaci na východě Ukrajiny, kde se střetli proruští aktivisté s ukrajinskými jednotkami. Britský FTSE 100 připsal 0,20 %, francouzský CAC 40 ztratil 0,65 % a německý DAX odevzdal 0,49 %. Nejvíce se dařilo telekomunikacím a sektoru základních materiálů, přes procento naopak ztrácely sektory maloobchodu, spotřebního zboží a automobilky. Regionální Stoxx Europe klesl o 0,4 %, čímž snížil svůj týdenní zisk na 1,1 %. FTSE 100 v uplynulém týdnu zpevnil o dvě procenta, CAC 40 o 0,33 % a DAX o 1,64 %.

3. Pražská burza v pátek zakončila na nule, objem obchodování byl utlumený

Index PX v pátek připsal 0,05 % na 1 010,81 bodu. Nejvíce se dařilo akciím těžařské společnosti NWR, které posílily o 2,81 % na 12,80 Kč, přes dvě procenta připsala TMR a o více než procento vzrostla i cena akcií mediální CETV. Objem zobchodovaných akcií byl v pátek utlumený, nedosáhl ani tří set milionů korun. Nejvíce se obchodovalo s cennými papíry ČEZ (-0,02 %), v závěsu za nimi se držela Komerční banka, která se z 0,2% zisku v závěrečné aukci propadla do 0,2% ztráty, a třetí nejčastěji obchodovanou emisí byla Telefónica C.R., která oslabila o 0,10 %. Za celý týden burza vzrostla o 1,82 %.

Vyšší dividenda ČEZ, nové IPO v Praze, aktuálně atraktivní tituly (Investiční fórum o českých akciích)

Dva z pěti nezaměstnaných Čechů jsou bez práce déle než rok

4. Očekávané události

Od rána se bude nepochybně řešit situace na východě Ukrajiny. Vedle toho v USA vyjdou výsledky dubnového průzkumu mezi nákupními manažery v oblasti služeb od společností Markit a ISM (odhad Markit duben: 55,3 bodu jako v březnu, odhad ISM duben: 54,2 bodu, březen: 53,1 bodu). V Číně vyjde index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru od Markit a HSBC (odhad duben: 48,4 bodu, březen: 48,3 bodu). Méně podstatné údaje vyjdou v eurozóně (index cen výrobců - odhad březen: -1,7 % meziročně a -0,2 % meziměsíčně, stejně jako v únoru, index důvěry investorů Sentix - odhad květen: 14,2 bodu, duben: 14,1 bodu). Evropská komise vydá jarní ekonomickou prognózu pro celou EU a ministři financí eurozóny se sejdou, aby diskutovali o portugalském záchranném programu, řecké ekonomice a možnosti přímé rekapitalizace bank skrze ESM. Hospodářské výsledky zveřejní například společnosti Pfizer nebo AIG (přehled očekávaných výsledků nejen amerických firem na celý týden najdete ZDE). Co budou investoři sledovat v průběhu celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ukrajinská armáda odřízla proruské rebely ve Slavjansku, Rusko posílá vojáky na Krym

Ukrajinská armáda v neděli přerušila spojení východoukrajinského města Slavjansk a Doněcku. Proruští separatisté, kteří město ovládají, potvrdili, že jsou obklíčeni. Podobná je situace okolo města Kramatorsk. Ukrajinský premiér Jaceňuk v neděli zamířil do Oděsy, aby zmírnil napětí vyvolané pátečními střety s tragickými následky. Při požáru jedné z budov zemřelo 46 lidí. Proruští radikálové v sobotu propustili zadržované pozorovatele OBSE včetně českého člena výpravy. Německá kancléřka Angela Merkelová telefonicky hovořila s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Shodli se, že ke snížení napětí na Ukrajině je zapotřebí mezinárodní zásah. Ruský prezident prý kladl důraz na potřebu zahájení vyjednávání mezi kyjevskou vládou a proruskými vzbouřenci. Merkelová se zasazovala o to, aby se zprostředkovatelské mise mezi znesvářenými stranami chopila Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Nedělní dění na Ukrajině jste mohli sledovat na Aktuálně.cz.

Švýcarsko Janukovyčovi zmrazilo účty za 3,8 miliardy Kč

Reuters: Ruský plyn rozděluje Evropu

6. Hollande: Francie se začíná zotavovat, bude možné snížit daně. A ECB by měla oslabit euro

Francouzská ekonomika se začíná zotavovat, což vládě po období úsporných opatření umožní snížit daně a zvýšit kupní sílu obyvatelstva. Nedělnímu vydání listu Journal du Dimanche to řekl francouzský prezident François Hollande. "Reformní úsilí ještě není u konce, přichází ale hospodářské oživení. Tato fáze povede k silnějšímu růstu, zlepšení konkurenceschopnosti a přerozdělení kupní síly prostřednictvím nižších daní," uvedl Hollande. Zároveň hodlá tlačit na ECB, aby oslabila euro.

Evropské QE by bylo bomba. Které investice by její exploze vynesla do nebes?

7. Portugalsko opustí záchranný program jako druhá země (po Irsku), a to 17. května

Dluhová krize na periferii eurozóny by měla mít druhého zachráněného. Portugalsko po opuštění mezinárodního záchranného programu nebude žádat o dodatečnou podporu v podobě preventivní úvěrové linky. V televizním projevu to po nedělním zasedání vlády řekl portugalský premiér Pedro Passos Coelho. "Vláda se rozhodla opustit program pomoci bez žádosti o jakýkoli druh preventivního programu," řekl premiér podle agentury Reuters. Portugalsko tedy kráčí ve šlépějích Irska, které vystoupilo z programu loni v prosinci rovněž bez dodatečné podpory. Rozhodnutí vystoupit z programu bez záchranné sítě je pro vládu velkým vítězstvím. Lisabon získal zpět důvěru investorů důrazným plněním úsporných opatření a reforem, které po vládě mezinárodní věřitelé požadovali.

Konec krize v Evropě?

MMF: Irsko oživuje, letos jeho ekonomika poroste o 1,7 %

8. Analytici: Intervence ČNB mohou skončit později

Aktuální vývoj inflace podle analytiků naznačuje, že by česká centrální banka mohla intervenční režim opustit později. Aktuální prognóza ČNB počítá s ukončením režimu na počátku roku 2015, někteří analytici ale nevylučují pokračování intervencí až do roku 2016. Ekonomové se shodují, že na měnovém zasedání bankovní rady ve středu 7. května ČNB nechá úrokové sazby beze změny. Nezmění prý ani přístup k devizovým intervencím.

Hampl (ČNB): Intervence opustíme, když budeme mít jistotu, že dalším krokem bude zvýšení sazeb

9. Ministr financí Babiš připouští, že by stát mohl jít se svými firmami na burzu

Stát by mohl vstoupit na burzu s Českým Aeroholdingem. Ministr financí Andrej Babiš v rozhovoru pro pondělní vydání časopisu Týden řekl, že by tak vláda mohla zvýšit příjmy státního rozpočtu. Český aeroholding sdružuje státní firmy v oblasti letectví, například České aerolinie nebo Letiště Praha. "Proč bychom například nemohli jít s Českým Aeroholdingem na burzu?" reagoval ministr financí na otázku, zda může stát ze svých firem v nejbližší době získat peníze. "Nechali bychom si 60 nebo 65 % akcií a 40 % bychom dali na burzu." Již na začátku dubna Babiš novinářům oznámil, že chce do rozpočtu přivést peníze z několika státních firem, třeba z ČEZ, Lesů ČR, Čepra, Mera, České pošty nebo Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Takhle ne

Robert Jeffrey Blank úspěšně absolvoval Davenport University v Michiganu. Měl z toho takovou radost, že ji chtěl ze sebe vyskákat saltem vzad. Vyděsil hlavně profesory.

reklama
reklama