Co musíte ráno vědět (6. května)

| redakce

Jak zahájily týden burzy v Evropě i zámoří, jak revidovala Evropská komise svou predikci hospodářského vývoje v EU a co musíte udělat, abyste mohli pracovat pro NSA? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zahájily týden posílením i přes rostoucí napětí na Ukrajině

Americké akcie se velkou část pondělní seance pohybovaly kolem nuly, když se investoři snažili strávit čínská makrodata a rostoucí napětí na Ukrajině, podařilo se jim však zakončit v plusu. Dow připsal 0,11 %, S&P 500 0,19 % a technologický Nasdaq 0,34 %. Nejlépe si v indexu vedly společnosti Boeing, Visa a Walt Disney, která v úterý ohlásí hospodářské výsledky za minulé čtvrtletí, ztrácely naopak akcie JPMorgan, Pfizer a Goldman Sachs. "Odolnost tohoto trhu je neskutečná, zdá se že se investoři nebojí vůbec ničeho," říká Channing Smith z Capital Advisors. "Jakákoli špatná zpráva, obzvláště geopolitického rázu, nepřežije déle než den," dodává.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Nový rekord na dohled, býci v ofenzivě

Jak v květnu na akcie? A jak v celém životě? Třeba napoví posledních 20 let

2. Evropské akcie v úvodu týdne ztrácely kvůli napětí na Ukrajině i čínským makrodatům

Londýnská burza zůstala v pondělí zavřená kvůli státnímu svátku, francouzský CAC 40 posílil o 0,1 % a německý DAX ztratil 0,28 %. Dařilo se telekomunikacím a realitnímu sektoru, ztrácely naopak technologický a chemický sektor a automobilky.

Akcie pohledem technické analýzy: Americké akcie mohou otestovat maximum, po Evropě bloumá medvěd

3. Pražská burza zahájila týden poklesem. Dolů ji stáhly akcie ČEZ a Erste Group Bank

Index PX v pondělí odepsal 0,22 % na 1 008,57 bodu. Objem obchodů byl podprůměrný, dosáhl jen 420 milionů korun. Nejvíce ztrácely akcie společnosti ČEZ (-0,54 %), které byly druhou nejčastěji obchodovanou emisí. Nejčastěji se obchodovalo s cennými papíry Erste Group Bank, které odevzdaly 0,46 %. Naproti tomu akcie druhého bankovního titulu na burze, Komerční banky, posílily o 0,24 %. Výraznějšího objemu dosáhla ještě Telefónica C.R., jejíž akcie oslabily o půl procenta. Nejvíce se dařilo společnosti Fortuna, jejíž cenné papíry zpevnily o 1,91 %, a téměř 1,5 % připsal Unipetrol.

Kupovat, nebo prodávat? Komerční banka a Fortuna představí výsledky za první kvartál

Vyšší dividenda ČEZ, nové IPO v Praze, aktuálně atraktivní tituly (Investiční fórum o českých akciích)

4. Očekávané události

Spojené státy a Česká republika zveřejní obchodní bilanci (odhad USA za březen: -40,5 miliardy USD, únor: -42,3 miliardy USD, odhad ČR za březen podle staré metodologie: +37 miliard Kč, únor: +34 miliard Kč). S projevem vystoupí guvernér Fedu Jeremy Stein a australská centrální banka rozhodne o měnové politice. Dozvíme se také, jak vidí manažeři sektor služeb v eurozóně i jednotlivých zemích a jak se v březnu vyvíjely maloobchodní tržby v eurozóně (odhad: -0,2 % meziměsíčně, +1,0 % meziročně). Hospodářské výsledky zveřejní například společnosti Walt Disney, Adidas nebo Barclays (přehled očekávaných výsledků nejen amerických firem na celý týden najdete ZDE). Co budou investoři sledovat v průběhu celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Rusko přerušilo dodávky nafty potrubím na Ukrajinu a do Maďarska

Ruský provozovatel ropovodů Transněfť v dubnu zastavil dodávky nafty prostřednictvím potrubí vedoucího na Ukrajinu a do Maďarska. Důvodem je nejistota ohledně vlastnictví tohoto potrubí. Agentuře Reuters to řekl mluvčí společnosti Transněfť.

6. Buffett si své daňové pravidlo upravil, sám platí co nejméně

Proslulý investor a oblíbený daňový poradce amerického prezidenta Baracka Obamy Warren Buffett své pravidlo pro zvýšené zdanění bohatých upravil pro sebe a svou firmu do podoby "platit na daních co nejméně". Po víkendovém shromáždění akcionářů Buffettovy společnosti Berkshire Hathaway v Nebrasce to napsal ekonomický list The Wall Street Journal. Buffett v roce 2012 navrhl, aby bohatí odváděli ze svých příjmů na daních nejméně 30 %. Obama jeho myšlenku převzal jako jedno z hlavních hesel své předvolební kampaně.

Buffett, Gates i Munger kritizují vysokofrekvenční obchodování

Buffett stále nepovažuje dluhopisy za dobrou investici

7. Ekonomika eurozóny podle nové předpovědi poroste pomaleji, inflace zpomalí

Evropská komise v jarní makroekonomické předpovědi snížila odhad hospodářského růstu regionu a uvedla, že nízká inflace může představovat riziko pro ekonomickou expanzi. V roce 2015 podle predikce eurozóna poroste tempem 1,7 % (předchozí predikce byla 1,8 %) a v letošním roce 1,2 %. Inflace by měla zpomalit na 0,8 % letos (předchozí predikce počítala s 1 %) a v příštím roce opět zrychlit na 1,2 %.

Evropské QE by bylo bomba. Které investice by její exploze vynesla do nebes?

8. Mezinárodní měnový fond varuje před evropskými dluhopisy

José Viñals, ředitel oddělení pro monetární a kapitálové trhy Mezinárodního měnového fondu, v pondělí v rozhovoru pro Financial Times varoval před rally na evropských dluhopisových trzích, která by podle něj mohla skončit zklamáním. Viñals se především obává toho, že investoři, kteří v současnosti kupují evropské dluhopisy, půjčují vládám za nízký úrok a spoléhají na to, že návrat regionu k zdravému růstu se obejde bez překážek. Optimismus, který způsobil pokles výnosů napříč regionem, včetně Řecka, jež prodalo pětileté dluhopisy s výnosem pod pět procent, by však mohl být předčasný.

9. Barron's: Twitter je i přes propad na polovinu stále nadhodnocený

Akcie sociální sítě Twitter jsou i po téměř padesátiprocentním propadu z prosincového maxima nad 74 dolary nadhodnocené ve srovnání s jinými akciemi internetových firem. Napsal to v pondělí americký týdeník pro investory Barron's. Poukázal přitom na to, že růst počtu uživatelů Twitteru výrazně zpomaluje a přechod firmy k ziskovému hospodaření je stále vzdálený.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Dokážete rozluštit tento tweet? Pak můžete pracovat v americké zpravodajské službě

Americká NSA, proslulá v poslední době především odposloucháváním politiků, na svém twitterovém účtu zveřejnila příspěvek, který vypadá jako naprostý nesmysl. Nebo šifra. Pokud ho rozluštíte, možná vás čeká kariéra v NSA.

reklama
reklama