Nové iPhony už netáhnou. Čím Apple nahradí výpadek příjmů?

| redakce

Ve spojitosti s technologickou hvězdou posledních let, americkou společností Apple, si zřejmě na prvním místě každý vybaví mobilní telefony iPhone a tablety iPad. Podle nedávného vyjádření šéfa firmy Tima Cooka by si ale lidé již brzy mohli Apple primárně spojovat s něčím jiným. Éra nahrazování starších telefonů a tabletů novými modely pomalu končí a společnost s nakousnutým jablkem v logu začíná hledat nové zdroje příjmů. Teď upozornila na zlaté vejce, o kterém dosud mnoho lidí vůbec nevědělo.

Vyjádření generálního ředitele Cooka, že Apple za jeden z hlavních zdrojů svého budoucího růstu považuje internetový obchod s multimediálním obsahem iTunes, bylo zřejmě nejzajímavějším bodem konferenčního hovoru, který na konci dubna následoval po zveřejnění čtvrtletních hospodářských výsledků firmy.

Tržby z prodeje hudby, filmů, knih a aplikací pro zařízení Apple prostřednictvím internetového obchodu iTunes v období od ledna do března meziročně vzrostly o 11 % a staly se druhým nejrychleji rostoucím segmentem byznysu amerického technologického obra. Na špici stále zůstávají prodeje mobilních telefonů iPhone, které ve druhém kvartálu fiskálního roku meziročně vzrostly o 14 %. Tempo jejich růstu ale prudce klesá.

Apple - podíl jednotlivých segmentů na tržbách firmy za 2QFY2014
Apple - podíl jednotlivých segmentů na tržbách firmy za 2QFY2014Zdroj: Apple

Atraktivita e-commerce byznysu Applu narůstá s dalšími podrobnostmi, s nimiž se Cook investorům v konferenčním hovoru svěřil. "Růst tržeb z iTunes pokračuje dvouciferným tempem, a to především díky jejich příznivému prostředí a silné základně loajálních zákazníků. Vysoké tempo růstu těchto tržeb je jedním z klíčových zdrojů příjmů společnosti Apple nejen ve Spojených státech, ale po celém světě. V současnosti evidujeme přibližně 800 milionů zákazníků iTunes, přičemž většina z nich má k účtu přidruženou platební kartu. To je naprosto ohromující," řekl Cook.

Miliardy dolarů na dosah ruky

Příznivci a odpůrci Applu se takřka nikdy nedokáží názorově protnout, nyní však musejí souhlasit s Cookem. 800 milionů zákazníků se zaregistrovanými platebními kartami je úctyhodné číslo, se kterým se například světově největší internetový obchod Amazon se zhruba 230 miliony účtů nemůže srovnávat. MG Siegler z Google Ventures, fondu rizikového kapitálu internetového a technologického obra Google, navíc tvrdí, že Apple brzy dosáhne okamžiku, kdy bude mít v iTunes vlastní účet s přidruženou platební kartou rovná miliarda uživatelů.

Technologický zpravodajský server Re/code nedávno ve světle těchto vyjádření přišel s informací, že má Apple s obchodem iTunes velké plány. Firma se podle dvou nejmenovaných zdrojů snaží na základě svého stávajícího internetového obchodu vytvořit plnohodnotný e-commerce byznys, který by kromě multimediálního obsahu nabízel i některé další produkty.

Společnost již podle informací Re/code dokonce hledá senior manažery se zkušenostmi z elektronického obchodování, aby s pomocí jejich know-how dokázala plně využít potenciál, který se v obrovském množství registrovaných uživatelů iTunes skrývá. Server při té příležitosti připomněl i spekulace, podle kterých společnosti Apple a PayPal již delší dobu zvažují možnosti spolupráce a jisté formy sdílení zákazníků.

Amazon, Apple, PayPal - počet registrovaných uživatelů (leden 2009 až říjen 2013)
Amazon, Apple, PayPal - počet registrovaných uživatelů (leden 2009 až říjen 2013)
  • 1
  • 2
reklama
reklama