Způsobí růst úroků v USA kolaps akciových trhů? Ten den může přijít, ale nebude to hned

| redakce

Finanční média v současnosti spekulují o tom, že až začne Fed zvedat úroky, způsobí to zhroucení akciových trhů. Není to tak úplně pravda.

Co se říká:

  1. Úrokové sazby musejí vzrůst.
  2. Růst úrokových sazeb zničí bohatství těch, kteří drží dluhopisy.

Lidé vzpomínají na minulost, kdy Fed v 80. letech zvýšil úroky a způsobil tím recesi. Je pravda, že se ceny dluhopisů pohybují opačně než úrokové sazby. Zvýšení úroků tedy logicky srazí ceny dluhopisů. Jenže to je příliš zjednodušený pohled na ekonomiku.

Úrokové sazby pro většinu čtenářů nejsou příliš "sexy" téma. Jenže kdo pochopí, co znamenají pro trh, získá náskok před 99 % ostatních hráčů na trhu.

Když chce společnost růst, může buď více vydělávat a zisky reinvestovat, nebo si může půjčit. Nižší úrokové sazby půjčky zlevňují, proto se také Fed snaží držet úroky dole. Běžný rozum tedy vnukne následující: "Když vzrostou úroky, bude pro firmy dražší získat kapitál. Bez levného kapitálu nebudou společnosti schopny tak lehce a rychle expandovat, to zbrzdí jejich růst a akcie budou trpět."

Podívejte se ale na následující graf. Jasně z něj plyne, že někdy růst úroků vede k poklesu cen akcií, někdy však ceny akcií rostou. Klíčové je, na jaké úrovni úrokové sazby jsou, když začnou růst.

Korelace mezi výnosy akcií a úrokovými sazbami
Korelace mezi výnosy akcií a úrokovými sazbami

Lze vypozorovat poměrně jasný trend. Pokud jsou úroky velmi nízké a začnou růst, rostou i ceny akcií, pokud jsou úroky již vysoko, ceny akcií klesají.

Zamyslete se navíc nad dvěma faktory, které mohou Fed přimět zvyšovat sazby.

  1. Ekonomice se daří příliš dobře, lidé utrácejí a firmy masivně expandují. Fed chce tento trend zpomalit, zvedne sazby a ceny akcií klesnou.
  2. Fed vidí, že ekonomice už je lépe, a začne zvedat sazby. I když růst sazeb akciím přímo nepomůže, rostoucí ekonomika tento efekt převáží, takže akcie pokračují v růstu.

Je přitom zjevné, že pro současnou situaci platí druhý scénář. Zvyšování sazeb se tedy není potřeba bát.

Zdroj: Daily Crux

reklama
reklama