Co musíte ráno vědět (9. května)

| redakce

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a USA, co trhům po zasedání Evropské centrální banky vzkázal její šéf Mario Draghi a proč se o blondýnkách říká, že jsou hloupé? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek při absenci zásadních makrodat uzavřely nejednotně

Americké akcie v první polovině čtvrteční obchodní seance slibně rostly. Makrodat byl sice na trhu nedostatek, dílčí statistika z amerického trhu práce, podle které týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl více, než se čekalo, ale dopadla dobře a pomohla trhům mírně nahoru. Během dne se však optimismus investorů pomalu vytrácel a v druhé polovině obchodování již převahu získali prodávající. Dva ze tří hlavních indexů tak nakonec uzavřely v červených číslech. "Čísla z amerického trhu práce jsou dobrá a podle mého názoru potvrzují, že se Spojené státy definitvně vzpamatovaly z kruté zimy, která je trápila na konci loňského a začátku letošního roku," řekl Peter Cardillo, hlavní ekonom Rockwell Global Capital.

Dow posílil o 0,20 % na 16 550,97 bodu, širší S&P 500 ale oslabil o 0,14 % na 1 875,63 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,40 % na 4 051,50 bodu. Oslabila většina hlavních odvětví, nejvíce sektory služeb, energetiky a zdravotnictví. V zelených číslech se dokázala udržet pouze odvětví telekomunikací a financí. Čtvrtletní výsledky hospodaření ve čtvrtek zveřejnily například společnosti priceline.com, News Corp, Symantec a CBS.

Nové iPhony už netáhnou. Čím Apple nahradí výpadek příjmů?

Spojené státy mají eso v rukávu. Proti ruským bankám plánují použít silný kalibr

2. Evropské akcie ve čtvrtek po zasedání ECB a slovech Maria Draghiho o možné brzké podpoře ekonomiky posílily

Akcie na evropských akciových trzích ve čtvrtek v reakci na slova šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho, že by banka o podpoře evropské ekonomiky mohla rozhodnout na příštím zasedání, zdražily. Investoři očekávají, že by ECB ve snaze zabránit pádu eurozóny do deflace mohla zahájit jistou formu kvantitativního uvolňování. Úrokové sazby jsou totiž na minimech a příliš prostoru k jejich dalšímu snižování již banka nemá. Britský FTSE 100 posílil o 0,63 %, německý DAX vzrostl o 0,90 % a francouzský CAC 40 přidal 1,37 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 nakonec uzavřel se ziskem 1,41 % na 3 204,30 bodu. Posílily všechny hlavní sektory indexu STOXX Europe 600, nejvíce se dařilo bankám a realitnímu odvětví. Nejslabší výkonnost předvedly pojišťovny, akcie mediálních firem a sektor základních materiálů. Pražská burza zůstala ve čtvrtek kvůli státnímu svátku zavřená.

Proč Rusko ani nikdo jiný nevytasí kvůli Ukrajině ropnou zbraň

Euforie na trhu s evropskými dluhopisy: Srdečné pozdravy z evropské periferie

3. Očekávané události

Čína v noci na pátek zveřejní dubnový index spotřebitelských (CPI) a výrobních (PPI) cen (odhad duben CPI: +2,1 % meziročně, březen CPI: +2,4 % meziročně, odhad duben PPI: -1,8 % meziročně, březen: -2,3 % meziročně) a Japonsko přidá index předstihových ekonomických ukazatelů (odhad březen: 106,9 bodu, únor: 113,5 bodu). Německo na trhy dopoledne pošle údaje o březnové obchodní bilanci (odhad: přebytek 16,6 miliardy eur, únor: přebytek 15,7 miliardy eur). Francie doplní čísla o stavu svého rozpočtu (únor: schodek 25,7 miliardy eur) a Itálie statistiku o průmyslové výrobě (odhad březen: +1,2 % meziročně a +0,3 % meziměsíčně, únor: +0,4 % meziročně a -0,5 % meziměsíčně). Série makrodat přijde také z Velké Británie, která stejně jako Itálie zveřejní statistiku o průmyslové výrobě (odhad březen: +2,4 % meziročně a -0,2 % meziměsíčně, únor: +2,7 % meziročně a +0,9 meziměsíčně), výrobě ve zpracovatelském sektoru (odhad březen: +2,9 % meziročně a +0,3 % meziměsíčně, únor: +3,8 % meziročně a + 1,0 % meziměsíčně) a obchodní bilanci za březen (odhad: schodek 9 miliard GBP, únor: schodek 9,094 miliardy GBP). Řecko investorům hodinu před polednem představí index spotřebitelských cen (odhad duben: -1,4 % meziročně, březen: -1,5 % meziročně) a údaje o březnové průmyslové výrobě (únor: +1,7 % meziročně). Spojené státy odpoledne zveřejní vývoj velkoobchodních zásob (odhad březen: +0,5 % meziměsíčně, stejně jako v únoru), počet otevřených pracovních pozic JOLTS (odhad březen: 4,125 milionu, únor: 4,173 milionu) a veřejné vystoupení bude mít šéf mineapolisského Fedu Narayana Kocherlakota. Čtvrtletní výsledky hospodaření zveřejní v Evropě společnosti Telefónica, ArcelorMittal nebo Alcatel-Lucent a v USA Ralph Lauren. Odhady výsledků najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Draghi poslal euro do kolen: ECB by mohla zasáhnout na příštím zasedání

Evropská centrální banka v květnu ponechala hlavní úrokovou sazbu na 0,25 %. Banka sice neoznámila žádné nové kroky ke stimulaci ekonomiky, podle šéfa ECB Maria Draghiho by však mohla ekonomiku podpořit na červnovém zasedání. Inflace v eurozóně byla v dubnu podle předběžných odhadů meziročně +0,7 %, což je sice nárůst oproti březnovým 0,5 %, ale stále daleko od 2% cíle ECB. Mluvilo se proto o tom, že by ECB mohla zahájit nějakou formu kvantitativního uvolňování. Podle Maria Draghiho by čtvrteční diskuze v radě guvernérů mohla být předehrou k červnovému jednání, kdy bude pro banku pohodlnější zasáhnout. Guvernéři totiž nejdříve chtějí vidět červnovou prognózu vývoje ekonomiky.

Evropské kvantitativní uvolňování čekejte nejpozději v červnu

5. Německá průmyslová výroba v březnu nečekaně klesla

Výkon německého průmyslu se v březnu poprvé za pět měsíců snížil. Průmyslová výroba meziměsíčně klesla o 0,5 %, očekával se přitom růst o 0,2 %. Meziročně výkon průmyslu o 3 % vzrostl. "Základní trend v průmyslovém sektoru zůstává růstový," uvedlo německé ministerstvo průmyslu v prohlášení. Upozornilo rovněž, že za celé první čtvrtletí růst průmyslové výroby zrychlil na 1,2 % z 0,7 % v posledních třech měsících loňského roku.

6. Nezaměstnanost v Řecku v únoru pátým měsícem v řadě klesla

Míra nezaměstnanosti v Řecku se v únoru mírně snížila na 26,5 % z lednových revidovaných 26,6 % a ocitla se nejníže za více než rok. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil řecký statistický úřad ELSTAT. Nezaměstnanost klesla již pátý měsíc za sebou, což je další známka toho, že by se ekonomika mohla vymanit z šest let trvajícího poklesu.

Eurozóna: Nezaměstnanost v březnu stagnovala na 11,8 % (odhad: 11,9 %, únor revidován na 11,8 % z 11,9 %)

7. Irsko prodalo desetileté dluhopisy s rekordně nízkým výnosem

Irsko prodalo desetileté státní dluhopisy v objemu 750 milionů eur s rekordně nízkým výnosem 2,7 %. Čtvrteční aukce dluhopisů byla již třetí regulární aukcí od konce loňského roku, kdy Irsko opustilo záchranný program Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Dublin je od letošního roku ve financování svých potřeb plně soběstačný a podařilo se mu již zajistit veškeré finance na celý letošní rok. Letos má v plánu ještě nabídnout dluhopisy v objemu osm miliard eur, aby dokončil své předběžné financování na příští rok.

8. Yellenová: Míra participace klesá a klesat bude

Šéfka Fedu Janet Yellenová ve čtvrtek předstoupila před americké senátory. Na narážku republikánského kongresmana Peta Sessionse o nezdravém stavu trhu práce odpověděla, že nechce dávat velký důraz měsíčním datům, která jsou volatilní. Míra participace je podle ní v posledních měsících víceméně stabilní (byť nejnižší od roku 1978), ale z dlouhodobého hlediska výrazně poklesla. Pokles podle ní způsobují dva důvody - demografický vývoj, který bude nadále nepříznivý, protože generace baby boomers odchází do důchodu, a navíc klesá míra participace mezi mladými lidmi, protože více studují. Druhým důvodem je podle ní převládající obecná slabost trhu práce.

Yellenová: Hospodářský růst začne ve druhém čtvrtletí nabírat dech a zrychlovat. Trápí nás však trh s bydlením

9. Coca-Cola zavře dvě továrny na výrobu džusů v Rusku

Americký výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola zavře dvě ze svých čtyř ruských továren na výrobu džusů, aby snížil kapacitu výroby v době poklesu trhu. O práci tak přijde zhruba tisíc lidí a roční kapacita výroby klesne o 560 milionů litrů. "Trh s džusy loni klesl o pět procent a výkon divize Nidan byl horší než výkon celého trhu," řekl agentuře Reuters mluvčí firmy Vladimir Kravcov. Podle něj Coca-Cola zvažovala zavření závodů již nějaký čas a rozhodnutí o jejich uzavření učinila loni.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Na vtipech o blondýnách možná něco bude

Australská moderátorka Sarah Harrisová se nedávno měla stát důkazem nadpřirozených schopností telepata Anthonyho Laye, který tvrdí, že dokáže číst myšlenky. Úkol Harrisové byl jednoduchý, přesto ale vše nedopadlo úplně podle plánu. Ve studiu byly připraveny čtyři pistole na nastřelování hřebíků, z nichž jen jedna v sobě hřebíky skutečně měla. Když telepat moderátorku vyzval, aby jednu z pistolí vzala a namířila ji na jeho dlaň, zachovala se Harrisová, světlovlasé čtenářky jistě prominou, jako pravá blondýna.

reklama
reklama