Burzovní kalendář 2. 6. - 6. 6. 2014

| redakce

Indexy nákupních manažerů, Béžová kniha Fedu, statistiky z trhu práce v Evropě i Spojených státech, ale především inflace v eurozóně a zasedání Evropské centrální banky budou ovlivňovat náladu investorů na vyspělých trzích. Štafetový kolík geopolitických faktorů ovlivňujících kurzy aktiv a měn ponesou vedle dění na Ukrajině také úterní prezidentské volby v Sýrii, do čtvrtka zveřejněné výsledky prezidentských voleb v Egyptě a pokračující pnutí mezi Čínou a některými jejími sousedy. Na pražské burze investoři mimo jiné vyhodnotí výsledky společnosti Orco.

USA

2/6 Veřejné vystoupení člena Fedu Charlese Evanse

2/6 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit; odhad květen: 56,2 bodu, duben: 55,4 bodu)

2/6 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (ISM; odhad květen: 55,5 bodu, duben: 54,9 bodu)

2/6 Stavební výdaje (odhad duben: +0,7 % meziměsíčně, březen: +0,2 % meziměsíčně)

3/6 Prodeje aut

3/6 Průmyslové objednávky (odhad duben: +0,5 % meziměsíčně, březen: +1,1 %)

3/6 Veřejné vystoupení členky Fedu Esther Georgeové

4/6 ADP - zpráva o vývoji zaměstnanosti v soukromé sféře (odhad květen: 210 tisíc nových pracovních míst, duben: 220 tisíc)

4/6 Obchodní bilance (odhad duben: -41 miliard USD, březen: -40,4 miliardy USD)

4/6 Produktivita a náklady na práci (1Q2014)

4/6 Index nákupních manažerů ve službách a celkový (Markit)

4/6 Index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor (ISM; odhad květen: 55,5 bodu, duben: 55,2 bodu)

4/6 Béžová kniha

5/6 Tržby maloobchodních řetězců

5/6 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 310 tisíc nových, předchozí: 300 tisíc nových)

5/6 Veřejné vystoupení člena Fedu Narayany Kocherlakoty

6/6 Nezaměstnanost (odhad květen: celková míra nezaměstnanosti 6,4 %, nových míst mimo zemědělství 213 tisíc, v soukromé sféře 215 tisíc, růst hodinové mzdy o 0,2 % meziměsíčně, duben: 6,3 %, 288 tisíc, 273 tisíc, +0,0 %)

6/6 Spotřebitelské úvěry (odhad duben: růst o 16 miliard USD, březen: 17,529 miliardy USD)

Za uplynulý zkrácený týden (v pondělí slavily Spojené státy státní svátek) Dow zpevnil o 0,67 %, S&P 500 o 1,21 % a Nasdaq o 1,36 %. Jak Dow, tak S&P 500 zakončily květen na nových historických maximech.

"Index S&P 500 udržel po prolomení důležité rezistence 1 900 z pátku 23. května celý týden pozitivní náladu. Kaňkou na změně grafu z neutrálního na býčí však jsou nízké objemy obchodů," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Pokud porovnáme aktuální prolomení s obdobnou situací na začátku února a z 12. května, je nynější průběh odlišný. Předchozí nová maxima index udržel jen dva nebo tři dny, pak se vrátil do rozpětí ze začátku března. Takže je s podivem, že v průběhu zkráceného obchodního týdne nedošlo ani k otestování předchozí rezistence. Nejbližší supporty by mohly být na předchozí rezistenci 1 900 až 1 890, kde je i 20denní klouzavý průměr, a v zóně okolo 1 860. Na opačné straně se nejbližší rezistence ještě hledá, ale můžeme uvažovat o kulatých číslech 1 925 a 1 950."

Index volatility VIX zůstává na velice nízkých hodnotách, které sice podle Košťála nejsou přímo prodejním signálem pro akcie, ale potvrzují potenciální riziko korekce. "Graf indexu S&P 500 je v býčím nastavení. V podstatě kdykoli může dojít ke krátkodobému, rychlému poklesu směrem k předchozí rezistenci 1 900 až 1 890 a zaplnění cenového odskoku mezi zavírací cenou z 23. května a otevírací cenou v úterý 27. května. Index menších firem Russell 2000 týden zavíral nad 200denním klouzavým průměrem a momentálně osciluje u 50denního klouzavého průměru. Brzy uvidíme, zda ho S&P 500 přitáhne nahoru k sobě a býci získají jasnější převahu," doplňuje Košťál.

Akciová rally pokračuje zároveň s rally na trhu s americkými státními dluhopisy, která trvá od začátku roku. "Mnoho investorů nedokáže pochopit, proč je výnos desetiletých dluhopisů pod 2,5 %, zda to znamená, že se děje něco, o čem nevědí. Historicky takto nízké výnosy signalizují slábnoucí ekonomiku, ale my se domníváme, že je za tím něco jiného, například nižší nabídka nebo atraktivita ve srovnání s dalšími bezpečnými dluhopisy," říká Kristina Hooperová z Allianz Global Investors.

Čtěte také: Tři důvody, proč americké dluhopisy zažívají rally

Letošní květen se zrovna nenesl ve znamení hesla "Sell in May and go away". Index Dow 13. května stanovil nové intradenní (16 735,51 bodu) i zavírací maximum (16 715,44 bodu), které 30. května ještě mírně posunul, a S&P 500 přes počáteční ztráty v pátek nakonec navázal na čtvrteční růst a svá maxima rovněž zvýšil. Nové intradenní maximum si pátkem vytvořil na 1 924,03 bodu a zavírací na 1 923,57 bodu. Za celý květen Dow připsal 0,82 %, S&P 500 2,1 % a Nasdaq 3,11 %. Investory nezviklal ani překvapivý pokles amerického HDP o 1 % v prvním kvartálu.

Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích si připomeňte ZDE.

Většina trhu zpomalení ekonomiky v prvních měsících roku připisuje mimořádně chladnému počasí, které mělo negativní vliv na stavebnictví i další sektory. Některá data v dalších měsících jim dávají za pravdu, ačkoli zpomalení na nemovitostním trhu potvrzovaly i údaje z podzimu.

Velký optimismus na trhy přinesly vynikající dubnové statistiky z amerického trhu práce, kdy míra nezaměstnanosti klesla na 6,3 % a nových míst přibylo okolo 270 tisíc. I ve světle toho bude zásadní, zda relativně pozitivní vývoj na pracovním trhu - analytiky stále "straší" nízká míra participace a pomalý růst mezd - potvrdí i květnová čísla. Odhady jsou nastaveny sice níže oproti dubnu, ale stále vysoko nad 200 tisíc nových míst. Předzvěstí pátečních dat bude již středeční report ADP. Hladinu zhruba 300 tisíc nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti by měla potvrdit i další týdenní statistika zveřejňovaná ve čtvrtek.

Podle americké centrální banky, která postupně ukončuje program kvantitativního uvolňování, je zlepšování stavu americké ekonomiky, včetně trhu práce, sice postupné a jen mírné, ale stabilní. Aktuální názor Fedu na hospodářství USA odhalí ve středu zveřejňovaná ve středu.

Z hlediska makrodat velice bohatý týden v USA doplní indexy nákupních manažerů, které by měly v souladu s předběžnými údaji i odhady analytiků potvrdit další zvyšování aktivity jak v sektoru průmyslu, tak služeb. Investory budou zajímat i měsíční údaje ze sektorů, které dlouhodobě patří do výkladní skříně americké ekonomiky, a sice prodeje automobilů a tržby maloobchodních řetězců.

Prezident Barack Obama má kromě zasedání G7 (Rusko po anexi Krymu bylo z jednání prozatím vyloučeno) v Bruselu, návštěvy Polska a zřejmě i setkání s novým ukrajinským prezidentem Porošenkem oznámit plány americké administrativy týkající se emisí skleníkových plynů. Na to mohou reagovat akcie ze sektorů energetiky, síťových služeb a další.

Cenu ropy vedle geopolitických rizik bude tradičně ovlivňovat týdenní zpráva o zásobách ropy, kterou EIA zveřejní ve středu. Již v úterý Mezinárodní energetická agentura (IEA) vydá výhled na energetické investice. Dolar v páru s eurem bude čekat na čtvrteční rozhodnutí ECB o měnové politice. Ve čtvrtek také vyjde index cen potravin FAO.

Na těchto akciích se letos zatím dalo nejvíce vydělat Na těchto akciích se letos zatím dalo nejvíce vydělat Průměrná akcie z indexu Russell 3000 letos ztrácí 0,92 %. Jaké tituly však byly nejziskovější? Slavný byznysmen radí: Akcie jsou nyní trhem, na kterém musíte být! Slavný byznysmen radí: Akcie jsou nyní trhem, na kterém musíte být! Šéf Omega Advisors Leon Cooperman nedávno na Columbia Business School prozradil svá tržní očekávání a ... Co potřebujete vědět o současném trhu Co potřebujete vědět o současném trhu Lidé, kteří se pohybují na trhu, mohou mít různé názory na akcie či dluhopisy, existují ... Akcie mají za sebou impozantní jízdu, historicky ale za posledních 10 let stále zaostávají za průměrem Akcie mají za sebou impozantní jízdu, historicky ale za posledních 10 let stále zaostávají za průměrem Od roku 1937 je průměr 10letého zhodnocení cen akcií podle indexu S&P 500 103 %. ...
reklama
reklama