Nestěžujte si na nudu na trhu. Připravte se na ni

Nestěžujte si na nudu na trhu. Připravte se na ni

| redakce

Trhy jsou v současnosti neskutečně nudné, vstoupili jsme do fáze minimálních pohybů cen, nízkých objemů obchodů, mnohaletých minim u indexu volatility a nejistých ekonomických dat. Myslete ale na to, že štěstí přeje připraveným. Aby vás trh nezaskočil, až se na něm konečně začne něco velkého dít. Co radí David Fabian, řídící partner a provozní ředitel FMD Capital Management?

K problémům částečně přispívá skutečnost, že se S&P 500 tvrdošíjně drží na historických maximech a stále ne a ne dosáhnout "vrcholu", který mu experti předpovídají. Tradeři s hotovostí v ruce zůstávají frustrovaní z pohledu na nevýznamné výkyvy trhu. Nikdo už nechce na takto vysokých úrovních pozice doplňovat, shortování se ale také příliš nevyplácí. Může to vyřešit jedině čas a pohyb cen.

Výsledkem letošního rozvlněného vývoje cen akcií je mírný zhruba 5% zisk širokého indexu. Pohled na jednotlivé sektory ale nabízí jiný obrázek. Odvětví zboží dlouhodobé spotřeby se drží v negativním teritoriu, první záporný údaj o HDP za první čtvrtletí mu příliš nepomohl. Na druhé straně síťové služby si již letos připisují 14% zisky vlivem klesajících úrokových sazeb a rotaci k defenzívním titulům.

Index volatility VIX vykazuje aktuálně silně podprůměrné hodnoty, a tedy všeobecný klid na trhu. Měření investorského sentimentu soustavně poukazují na to, že většina trhu zastává neutrální postoj (jako by býci a medvědi na trhu vymřeli).

Co si počít?

Nejaktivnější investoři se pokoušejí odhadnout, jaký další velký pohyb trh čeká. Po měsících, kdy akcie a dluhopisy svorně zdražovaly, jsou na vrcholu predikovaného pásma a začínají vykazovat známky "přešlapování".

Dva nejpravděpodobnější scénáře jsou následující:

  • Ceny akcií porostou, zatímco dluhopisy čekají výprodeje.
  • "Vymodlená" akciová korekce konečně v létě přijde a s ní poklesnou výnosy dluhopisů. To bude podpůrným faktorem pro růst cen dluhopisů s výjimkou úvěrově citlivých pozic.

I tak ale přetrvává šance na to, že pozitivní korelace mezi akciemi a dluhopisy bude pokračovat. Pravděpodobnější je nicméně divergence, která představuje obvyklejší vztah mezi těmito dvěma třídami aktiv.

I když investoři stále mluví o tom, že je korekce na spadnutí, jisté je, že by většinu z nich výrazný propad akciového trhu pořádně zaskočil. Skutečnost, že o korekci mluví, ještě neznamená, že dokáží trh správně načasovat. Podobně jako v případě výrazných výprodejů v roce 2011, které s sebou přinesly růst volatility, objemu obchodů a rizika, by i případné letošní propady vedly k agresivním změnám v alokaci aktiv. Znamenalo by to navyšování hotovosti, krátkých pozic a opcí k zajištění stávajících pozic. Lze také čekat, že se pak většina investorů chytí do pasti poklesů a promešká budoucí příležitosti k růstu ceny.

Nevyplácí se sázet na potenciál dalšího růstu proti důkazům o opaku. Největším problémem na trzích je však to, že mnohdy dokáží vydržet iracionální mnohem déle, než vydrží investoři být solventní. To znamená, že je potřeba zobchodovat každou smysluplnou příležitost, která na trhu vyvstane (samozřejmě s obezřetnou analýzou a investiční disciplínou), a nesedět znuděně někde stranou.

Jak se s nudou poprat?

Pokud budete držet dost hotovosti bokem, vytvoříte si seznam akcií, které se vyplatí sledovat, a při korekci budete doplňovat pozice v sektorech a akciích se slibnými vyhlídkami, může volatilita pracovat ve váš prospěch. Nákupy při krátkodobé slabosti trhů za předpokladu, že zůstává názor technické analýzy nedotčený, mohou zajistit investiční úspěch.

Sektor zdravotní péče může být jedním z nich. Některé akcie, zejména ze segmentu biotechnologií, zůstávají významně níže oproti historickým maximům, přitom fundamenty jejich investiční příběh stále podporují.

Neměli byste také zapomínat na pravidelnou revizi stávajících pozic a občas "potrénovat" risk management. Pro každou pozici je dobré mít předem stanovenou výstupní cenu pro případ náhlého krachu trhu. Minimalizace ztrát vám může pomoci rychle dosáhnout cílů.

Právě na tento důležitý krok investoři obvykle zapomínají, když je nudný trh ukolébává k spánku. Využijte klid na trhu pro rozpracování svých plánů hry, zachovejte si vyvážené portfolio a nechte si stranou hotovost pro možné příležitosti. Nuda nebude trvat donekonečna, štěstí bude přát připraveným.

Zdroj: FMD Capital Management

reklama
reklama