Příběhy lžou, ale čísla ne. Tyto tři akcie rychle prodejte

| redakce

Nákupy některých firem neodůvodní ani největší dávka optimismu. Řeč je hlavně o těch, které nerostou.

Poptávka po potravinách bude v následujících dekádách celosvětově růst a trh se neobejde bez chemie a hnojiv, které zajistí větší výnosnost polí. Proto by v portfoliích neměly chybět akcie výrobců hnojiv a předních společností z chemického průmyslu. Tolik jeden z velkých investičních příběhů posledních let.

Dokud mladé trhy zažívaly překotný ekonomický růst a životní úroveň tamních obyvatel se zvyšovala, investiční story sázky na firmy vyrábějící hnojiva vycházela. Vykazovaly slušný růst zisků a ceny jejich akcií stoupaly. V prostředí pomalejšího růstu ale vysoké valuace těchto titulů přestávají být opodstatněné.

1. Monsanto

Největší společností ze sektoru je Monsanto. Posledních několik let bylo pro její akcie úspěšných - po pádu na dno v roce 2010 se cena v následujících letech vyšplhala na dvojnásobek. Stál za tím hlavně solidní růst tržeb a zisku. Nyní firma roste mnohem pomaleji, takže dokonce i přehnaně optimističtí analytici z Wall Street ve svých predikcích brzdí a vidí pro následujících několik let růst jen kolem 5 %. Celosvětová nedůvěra ke GMO potravinám (potravinám na bázi geneticky modifikovaných organismů) přitom může vést k tomu, že nebudou naplněny ani nejpesimističtější odhady hospodaření firmy.

Monsanto
MonsantoZdroj: Bloomberg

2. Mosaic

Kromě krátké rally koncem roku 2012 akcie výrobce hnojiv a krmiv nic významného nepředvedly. Spolu se zpomalením růstu mladých trhů utrpěly i tržby a zisk Mosaicu, žádné podstatné zlepšení navíc ani není na obzoru. I přes slabé výsledky a chmurné vyhlídky zůstává akcie drahá. Vzhledem k absenci růstu není v současnosti rozumné platit za ni takovou přirážku.

Mosaic
MosaicZdroj: Bloomberg

3. CF Industries

Investoři, kteří měli to štěstí a nakoupili akcie producenta dusíkatých a fosfátových hnojiv v roce 2009, se mohli těšit z růstu hodnoty svých pozic na téměř pětinásobek. Krátkodobý výhled firmy není nejhorší, ale nejlepší také ne. Pro následující roky jí analytici věští růst na vysoké jednociferné úrovni. Z firem ze sektoru chemie a zemědělství jde o jednu z nejlevnějších. Pokud ale využijeme Grahamovy vzorce pro posouzení zisku a aktiv, je společnost aktuálně nadhodnocená o více než 20 %. Její investiční příběh nezní špatně, čísla ho však příliš nepodporují, takže není důvod k nákupu. Akcie by byla zajímavá za méně peněz nebo při větším očekávaném růstu.

CF Industries
CF IndustriesZdroj: Bloomberg

Zdroj: InvestorPlace.com

reklama
reklama