Jak solární energie zničí zavedené energetiky

| redakce

Barclays nedávno snížila rating celému sektoru síťových služeb na "underweight" kvůli hrozbě, kterou pro sektor představuje rozšíření systémů na skladování energie vyrobené ze slunce. Tyto systémy umožňují využívat solárních panelů na střechy a baterií tak, že majitelé rodinných domů nepotřebují záložní zdroj z místní elektrické rozvodné sítě. Pro odvětví, které mělo dosud de facto monopol, je to těžká rána.

1. Náklady na fotovoltaické panely klesají

V posledních několika letech dochází k propadu cen díky masivním evropským dotacím a expanzi kapacit v Číně. V důsledku toho klesly mezi lety 2006 a 2013 ceny fotovoltaických panelů o téměř 70 %.

Dalším faktorem je pokles nákladů na skladování solární energie. Lidé nyní mohou využívat elektřinu i v noci, kdy nesvítí slunce.

Náklady těchto systémů v USA (kolem 0,22 USD za kilowatthodinu) by již mohly například konkurovat maloobchodním cenám elektřiny na Havaji (v Kalifornii jsou zhruba na 0,15 USD za kilowatthodinu). Tesla podle Barclays snížila náklady na baterie během posledních několika let z 1 000 USD/kWh v roce 2009 na 300 USD/kWh začátkem roku 2014. Pokud bude tento trend pokračovat, mohly by dále významně klesnout.

Náklady na solární systémy pro rodinné domy
Náklady na solární systémy pro rodinné domy

2. Spirála odpojování od sítě se roztáčí

Jakmile budou pořizovací náklady solárních systémů pro rodinné domy dostatečně nízké, odběratelé začnou opouštět síť. Fixní náklady sítí tak budou rozprostírány mezi stále méně zákazníků, což bude jejich využití dále zdražovat.

3. Energetické společnosti neúspěšně lobbují proti solární energii

Například v Arizoně státní poskytovatel energie vydal přes 3 miliony USD za kampaň odrazující od solární energie. Podobně jsou na tom také kalifornské energetiky, se kterými společnost SolarCity vede spory ohledně pomalého připojování do rozvodné sítě.

4. Proces odbourávání poplatků začíná

Vzhledem k nejisté poptávce po výrobě základní energie by energetické společnosti mohly být nuceny vyměnit stárnoucí zařízení na výrobu elektřiny modernějšími a efektivnějšími. To je smrtící kombinace. Jejich marže za síťové služby by vlivem zvýšení nákladů klesly.

5. Trendy na trhu se mění

Agresivní dotace a odklon od jádra v Německu vedl k boomu obnovitelných zdrojů. Od začátku roku 2010 dva největší poskytovatelé elektrické energie zaznamenaly pokles cen akcií o 55 až 60 %, jen pro ilustraci německý akciový index DAX si za stejné období připsal 60% zisky.

Zdroj: Barclays

reklama
reklama