Tři pravidla, která platí na každém trhu

Tři pravidla, která platí na každém trhu

| redakce

Neexistuje univerzální formule, která by zajistila úspěch v investování. Soubor následujících pravidel vám k němu ale může dopomoci. Období zvýšené volatility často vyřadí investory ze hry. Přitom stačí mít jen dobře propracovaný plán, kterého se lze dlouhodobě držet.

1. Akciové domácí úkoly

To, že jste se do akcií zamilovali, když jste je nakupovali, neznamená, že je budete slepě držet navždy. Přestože investování s dlouhodobým horizontem drobným investorům funguje asi nejlépe, každou akcii ve svém portfoliu byste měli pravidelně "kontrolovat". Není potřeba se stát profesionálním analytikem, ale pár hodin měsíčně byste investicím přece jen měli věnovat.

Pokládejte si tyto otázky:

  • Jaká je valuace akcie ve srovnání se zbytkem trhu a vlastní historií?
  • Jaké hlavní zprávy týkající se společnosti se v posledních několika měsících objevily?
  • Platí stále důvody, kvůli kterým byly akcie původně nakoupeny?

U každé akcie z portfolia byste měli být schopni tyto otázky zodpovědět.

2. Nepanikařit

Nezáživná práce s analýzou akcií je za vámi. Nyní máte jistotu, že všechny akcie z vašeho portfolia jsou ty "dlouhodobě milované". Nenechte se proto zviklat k prodejům kvůli nepřízni počasí na trhu jako celku. Důležité je nepanikařit, i kdyby byl pokles ceny některé z "vašich" akcií vyšší. Pokud věříte, že jsou původní důvody pro nákup stále aktuální, není nutné z pozice utíkat.

Podívejte se na panické výprodeje, které přišly v roce 2008 a začátkem roku 2009. Lidé prodávali akcie jako na běžícím páse ve snaze zachránit, co se dá. Prohlédněte si například graf Harley-Davidson. Mezi zářím 2008 a březnem 2009 docházelo k masivním výprodejům, což způsobilo pokles ceny akcií výrobce motocyklů ze zhruba 40 USD na 10 USD. Ti investoři, kteří zachovali chladnou hlavu, společnosti zachovali přízeň a vytrvali, nejenže pokryli všechny ztráty, ale využili celkového růstového potenciálu na úrovni téměř 80 %.

Harley-Davidson
Harley-DavidsonZdroj: Bloomberg

Pamatujte si, že na trhu lze vždy najít dobré společnosti, které se z korekce vzchopí, a to nehledě na to, jak bude vážná. Indexy S&P 500 i Russell 2000 nahradily investorům ztráty z každé recese a korekce, včetně té nedávné. Ať se děje cokoli, nezbavujte se společností, jimž věříte.

3. Hotovost je král

Nehledě na vývoj trhu držte vždy nějakou volnou hotovost stranou, třeba 5 % svých peněz určených k investování. Nikdy nevíte, kdy se naskytne zajímavá investiční příležitost. Když budete plně zainvestovaní, nebudete muset nic prodávat, jen sáhnete do těchto peněz. Když začne cena akcie padat, díky hotovosti je budete moci nakupovat s diskontem. Hotovost bývá během korekcí tou nejcennější komoditou.

Zdroj: fool.com

reklama
reklama