Stratégové z Wall Street, ke strojům! Je potřeba zvýšit cílové ceny, akcie nepředloženě zdražují

| redakce

Americký akciový index S&P 500 se od začátku roku pohyboval na dohled průměrné cílové ceny stratégů z Wall Street. "Sell in May" se ale nekonalo, úvod června je plný rekordů, a tak se některé významné banky se svými výhledy do konce roku dostaly pod aktuální cenu. To by nemělo zůstat bez povšimnutí.

Uvidíme, jak rychle se stratégové a analytici nechají "vycukat". V týdnu (v úterý) bylo hned 7 z 20 cílových cen pro konec roku nižších než cena současná. "Podstřelovaly" například Goldman Sachs, Wells Fargo nebo Deutsche Bank. Wells Fargo, Stifel Nicolaus a Deutsche Bank byly v té době přitom největšími pesimisty na trhu. Největším býkem byla naopak společnost Canaccord s cílovou cenou 2 185.

Cílové ceny S&P 500 podle jednotlivých bank a brokerů
Cílové ceny S&P 500 podle jednotlivých bank a brokerůZdroj: Bespoke Investment Group

Potenciál zhodnocení amerických akcií tak klesl podle průměru významně pod 10 %, dokonce jen na zhruba procento.

Potenciál zhodnocení S&P 500 do konce roku 2014 podle jednotlivých cílových cen
Potenciál zhodnocení S&P 500 do konce roku 2014 podle jednotlivých cílových cenZdroj: Bespoke Investment Group

Uvidíme, jak dlouho medvědí cílové ceny vydrží. S růstem v uplynulých měsících postupně narůstaly i cílové ceny, nyní jako kdyby někteří dřívější optimisté zaspali. Komentáře stratégů i analytiků na adresu amerického trhu a ekonomiky jsou vesměs pozitivní, recese nehrozí, konec QE není "žádný problém", sazby budou nízké ještě dlouho a podobně.

Proč tedy tolik pesimismu? Ukáží další dny a týdny, meta 2 000 bodů je na dohled. Na revize směrem dolů bude vždy času dost, stádo drobných investorů přece potřebuje nakupovat na vrcholu, tak žádné strašení možností poklesu, a když, tak jen toho "ozdravného" nadechnutí před růstem na stále nová maxima.

reklama
reklama