Burzovní kalendář 16. 6. - 20. 6. 2014

| redakce

Hlavní událostí týdne bude zasedání americké centrální banky. V Evropě i USA vyjdou čísla o inflaci, v Německu bude zveřejněn index ekonomické nálady ZEW.

16/6 Index průmyslové aktivity v oblasti New Yorku (Empire State; odhad duben: 15 bodů, květen: 19 bodů)

16/6 Průmyslová výroba (odhad květen meziměsíčně: +0,5 %, duben meziměsíčně: -0,6 %)

16/6 Index cen domů NAHB (odhad červen: 47 bodů, květen: 45 bodů)

17/6 Index spotřebitelských cen (odhad květen meziměsíčně: +0,2 %, duben: +0,3 %, odhad květen meziročně: +2 %, duben: +2 %)

17/6 Započatá výstavba (odhad květen: 1,04 milionu, duben: 1,072 milionu)

17/6 Vydaná stavební povolení (odhad květen: 1,06 milionu, duben: 1,08 milionu)

18/6 Běžný účet platební bilance za 1Q2014 (odhad: -97 miliard USD, předchozí: 81,1 miliardy USD)

18/6 Zasedání FOMC (odhad: ponechání základní úrokové sazby na 0 až 0,25 %, omezení měsíčních nákupů aktiv o 10 miliard USD na celkových 35 miliard USD, z toho 20 miliard USD státní dluhopisy a 15 miliard USD hypoteční cenné papíry)

19/6 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 315 tisíc, předchozí: 317 tisíc)

19/6 Index aktivity Fedu ve Filadelfii (odhad červen: 14 bodů, květen: 15,4 bodu)

20/6 Quadruple Witching (vypršení opcí na indexy a akcie a futures na indexy a akcie)

Americké akcie přerušily několikatýdenní růstovou sérii a v uplynulém týdnu oslabily. Za celý týden Dow klesl o 0,88 %, S&P 500 ztratil 0,68 % a Nasdaq odevzdal čtvrt procenta.

"Index S&P 500 se téměř po třech týdnech růstu dostal do fáze konsolidace. V pondělí ještě intradenně vystoupal nad 1 955 bodů, ale v závěru obchodování většinu zisku vrátil a uzavřel na 1 951. V úterý jsme se po delší době nepodívali na nová historická maxima. K žádnému většímu poklesu nedošlo a zdá se, že býci jsou pevně v sedle. Střednědobý výhled zůstává býčí. Trh je i přes mírný pokles v překoupené fázi. Případná korekce by neměla mít dlouhého trvání a zřejmě bude využitá jako příležitost k nákupům," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Investoři opět upřou pozornost na centrální banky, konkrétně na Fed, který bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Očekává se, že banka opět sníží tempo odkupu dluhopisů. Mnohem zajímavější ale bude komentář šéfky Fedu Janet Yellenové k dalším krokům centrální banky, především k případnému zvýšení úrokových sazeb.

Investoři i proto budou bedlivě sledovat makroekonomická čísla, především údaje o inflaci, které budou zveřejněny v úterý, pondělní průmyslovou výrobu a započatou výstavbu a vydaná stavební povolení.

Do popředí po krátké pauze vstoupila geopolitika. Tentokrát nejde ani tak o Ukrajinu, ale o Irák, kde vzbouřenci sympatizující s Al-Káidou postupují na Bagdád. "Fundamentální čísla z ekonomiky jsou dobrá. Trh je však nervózní z toho, co se děje v Iráku, a z rostoucích cen ropy," říká Jim Russell z U.S. Bank Wealth Management.

Prezident Barack Obama se snaží najít řešení krize a nevyloučil žádnou formu pomoci irácké vládě. Později se však Bílý dům nechal slyšet, že vojáky do Iráku nepošle. Cena ropy kvůli bojům v Iráku vzrostla nejvýše od září 2013. "Existují obavy, že další růst cen ropy, které jsou už tak vysoko, zpomalí útraty spotřebitelů," říká Mark Luschini z investiční firmy Janney Montgomery Scott.

Podle agentury Reuters by se však v týdnu mělo dařit zbrojařským a ropným firmám. "Investoři se snaží určit, jakým akciím by další válka v Iráku prospěla. První na řadě jsou defenzivní sektory, hlavně ten zbrojařský. Pokud budou investoři kvůli Iráku stále nervóznější, budou z toho těžit ropné akcie," říká Kate Warne, která působí jako investiční stratég ve firmě Edward Jones.

Do ceny akcií zbrojařských firem jsou navíc započítány škrty v americkém rozpočtu na obranu. Ty se však zřejmě kvůli krizi na Ukrajině a bojům v Iráku jen tak neuskuteční.

Kromě toho vnímají investoři citlivě také celkové ocenění trhu. Ten se po dosažení nových rekordů na počátku týdne obchoduje na 16,4násobku zisků, v únoru to byl 12,8násobek.

Stratégové z Wall Street, ke strojům! Je potřeba zvýšit cílové ceny, akcie nepředloženě zdražují Stratégové z Wall Street, ke strojům! Je potřeba zvýšit cílové ceny, akcie nepředloženě zdražují Americký akciový index S&P 500 se od začátku roku pohyboval na dohled průměrné cílové ceny ... Proč (ne)mít strach z indexu strachu Proč (ne)mít strach z indexu strachu Index volatility VIX, přezdívaný také index strachu, klesá na předkrizová minima. Na první pohled se ... Jak správně oceňovat akcie? Záleží na oboru podnikání firmy i hospodářském cyklu Jak správně oceňovat akcie? Záleží na oboru podnikání firmy i hospodářském cyklu Většina investorů chápe, že je při investičním rozhodování velmi důležité oceňování akcií. Jenže už se ... Tržní éra Velkého šílenství je tady Tržní éra Velkého šílenství je tady Na trzích už investoři zažili leccos. Ve 30. letech zápolili s Velkou depresí, od 80. ... Rosenberg: 10 důvodů, proč americká ekonomika v žádném případě neskončí v recesi Rosenberg: 10 důvodů, proč americká ekonomika v žádném případě neskončí v recesi Investor a stratég David Rosenberg z Gluskin Sheff dal dohromady deset podmínek, jejichž splnění bude ...
reklama
reklama