Co musíte ráno vědět (16. června)

| redakce

V jaké náladě zakončily týden světové trhy, s kým možná brzy budeme létat levněji po Evropě a kdo v pondělí také oslaví narozeniny? To všechno by vás mohlo na začátku týdne zajímat.

1. Americké akcie v pátek umazaly předchozí ztráty, týden však pro ně přesto úspěšný nebyl

Americké akcie v pátek smazaly počáteční ztráty a uzavřely v plusu, obavy investorů z vývoje situace v Iráku vyvážila rally akcií společnosti Intel. Dow zpevnil o 0,25 %, S&P 500 vyskočil o 0,31 % a Nasdaq vzrostl o 0,30 %. Za celý týden však Dow oslabil o 0,88 %, S&P 500 ztratil 0,68 % a Nasdaq odevzdal čtvrt procenta.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Konsolidace by býky neměla ohrozit

2. Evropské akcie v pátek ztrácely, investory netěší situace v Iráku

Britský FTSE 100 odepsal 0,95 %, francouzský CAC 40 0,24 % a německý DAX 0,26 %. Za celý týden FTSE 100 ztratil 1,17 %, CAC 40 0,83 % a DAX 0,74 %. Ropné společnosti si vedly v pátek ze všech sektorů indexu Stoxx Europe 600 nejlépe, v plusu zakončila i síťová odvětví. Zbývající sektory se pohybovaly v záporných číslech. Za celý týden se Stoxx Europe 600 téměř nezměnil, zakončil kolem nuly.

3. Pražská burza zakončila týden poklesem, index ztratil téměř půl procenta

Index PX ztratil v pátek 0,45 % na 1 032,75 bodu. Téměř polovinu obchodů představovaly akcie Telefóniky C.R., které zakončily lehce pod nulou se ztrátou 0,03 %. Druhým nejčastěji obchodovaným titulem byla skupina ČEZ, jejíž cenné papíry oslabily o 0,13 %. Oba bankovní tituly na burze, Erste Group Bank i Komerční banka, v pátek zakončily svorně na zelené nule. Nejlépe si vedla těžařská společnost NWR, jejíž akcie zpevnily o procento, nejhorší výkon naopak předvedl developer Orco, jehož cenné papíry zlevnily o téměř 4,5 %. Za celý týden PX odepsal 0,36 %. Největší ztráty zaznamenaly cenné papíry pojišťovací skupiny VIG, nejvíce posílily akcie Komerční banky.

Erste: Telefónika by mohla být silným dividendovým příběhem až do roku 2017

4. Očekávané události

Ve Spojených státech budou oznámeny index průmyslové aktivity v oblasti New Yorku (Empire State; odhad duben: 15 bodů, květen: 19 bodů), průmyslová výroba (odhad květen meziměsíčně: +0,5 %, duben meziměsíčně: -0,6 %) a index cen domů NAHB (odhad červen: 47 bodů, květen: 45 bodů). "Fanoušci" ECB budou nepochybně sledovat index spotřebitelských cen v eurozóně (odhad květen meziměsíčně: -0,1 %, duben: +0,2 %, odhad květen meziročně: +0,5 %), investory z pražské burzy budou zajímat valná hromada Pegasu Nonwovens a poslední den s nárokem na dividendu 0,22 EUR na akcii v případě Fortuny. Co se bude dít na trzích v průběhu celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Anketa: Vydá Pegas Nonwovens nové akcie?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Realitní trh v Číně prudce ochlazuje

Realitní trh v Číně vykazuje zřetelné známky ochlazování. Potvrdila to statistika za květen, která ukázala, že prodej pozemků ve třech stovkách největších měst podle počtu transakcí klesl o 19 % na 1 767. Meziroční propad činí dokonce 45 procent. Uvedl to specializovaný čínský server Soufun.com, který situaci dlouhodobě sleduje. Květen už je přitom začátkem období, kdy se těchto transakcí uzavírá v Číně nejvíce.

Čína: Průmysl v květnu rostl v souladu s odhady, maloobchod odhady analytiků mírně překonal

6. Der Spiegel: Lufthansa plánuje další nízkonákladové aerolinky

Německé aerolinky Lufthansa uvažují o vytvoření nové nízkonákladové platformy, která by soupeřila s levnějšími leteckými přepravci. Napsal to v neděli německý časopis Der Spiegel. Největší německé aerolinky prý uvažují o vytvoření levnější platformy v rámci aerolinek Eurowings, což je dceřiná společnost Lufthansy. Ve střednědobém horizontu by nové aerolinky mohly poskytovat služby na trasách mezi Londýnem a Římem, kde by přímo konkurovaly irskému Ryanairu a britskému EasyJetu.

7. Německo by prý mohlo zastavit prodej divize RWE ruskému magnátovi

Německé ministerstvo hospodářství zkoumá, zda nezastavit prodej divize energetické skupiny RWE pro těžbu plynu a ropy skupině ruských investorů v čele s miliardářem Michailem Fridmanem. Mluvčí ministerstva řekla, že by to mohl umožnit článek zákona o zahraničním obchodu, podle něhož by mohl Berlín transakci zastavit, kdyby existovaly konkrétní náznaky, že ohrožuje "veřejnou bezpečnost a pořádek". Německá vláda prý tuto část zákona nikdy dříve nevyužila.

Pojistka proti obecnému blahu ordinovanému centrálními bankéři? Ropa

8. Británii již nehrozí, že přijde u S&P o nejlepší rating

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's v pátek zlepšila výhled ratingu Británie z negativního na stabilní. Británii tak již nehrozí, že by v nejbližší době přišla u této agentury o nejlepší možnou známku AAA. Důvodem lepšího výhledu jsou příznivé dopady hospodářského oživení země na veřejné finance. "Očekáváme, že ekonomické oživení Británie se bude dále rozšiřovat, z čehož budou těžit veřejné finance," uvedla S&P. Ta je jedinou ze tří největších ratingových agentur, u které má Británie v současnosti nejvyšší hodnocení. Výhled zhoršila S&P Británii v roce 2012.

9. Zájem o smlouvy ke stavebnímu spoření roste, o úvěry klesá

(http://www.investicniweb.cz/zpravy-z-trhu/2014/6/15/zajem-o-smlouvy-ke-stavebnimu-sporeni-roste-o-uvery-klesa/ "Zájem Čechů o nové smlouvy o stavebním spoření roste.") Stavební spořitelny letos do konce května uzavřely přes 321 000 smluv, ve stejném období loni to bylo o 108 000 smluv méně. Vyplývá to z údajů všech pěti tuzemských stavebních spořitelen. Zájem o úvěry od stavebních spořitelen naopak klesá. Letos poskytly úvěry za 15,3 miliardy korun, tedy meziročně o 17 % méně. Nižší objem úvěrů zaznamenaly všechny spořitelny na trhu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

16. června 1966 se narodili například Jan Železný nebo Janet Jackson

Jan Železný třikrát za sebou vyhrál olympijský závod v hodu oštěpem a je stále světovým rekordmanem s hodem za 98 metrů. Janet Jackson nikdy zcela nevystoupila ze stínu svého slavnějšího bratra Michaela, z "bezstarostných devadesátých" je jeden z jejích největších MTV hitů.

reklama
reklama