3 přežité dividendové akcie: Čím je nahradit?

| redakce

Pokud stejně jako mnozí další investoři prahnete po stálých akciových příjmech, nabízí se varianta nakoupit osvědčené dividendové tituly, jako jsou AT&T, Merck nebo Philip Morris. Firmy jsou to velké a populární a jejich akcie jsou snadno dostupné. Dobré jméno ale ještě nezaručuje, že nabízejí nejlepší dividendový výnos a růstový potenciál.

Při posuzování atraktivity dividendových titulů je potřeba zvážit i jiné faktory než jen dividendový výnos. Jde především o konzistentnost výplat dividend, historii jejich navyšování a výkon akcií. 6% dividendový výnos nemusí být žádná sláva, když se cena akcie propadá do hlubin.

Jaké tři akcie by mohly v portfoliu nahradit defenzivní Philip Morris, Merck a AT&T?

Windstream Holdings místo AT&T

AT&T

AT&T
AT&TZdroj: Bloomberg

Nejenže jde o součást Dow Jones Industrial Average, ale také o titul s nejvyšším dividendovým výnosem z celého indexu. AT&T nabízí stabilní dividendu, v posledních 30 letech pravidelně zvyšovanou. I pro investora, který klade velký důraz na stálý tok příjmů, se ale v sektoru telekomunikací najdou lepší adepti.

Windstream Holdings

Windstream Holdings
Windstream HoldingsZdroj: Bloomberg

Byznys firmy je sice zhruba dvacetinový ve srovnání s AT&T, Windstream je ale štědřejší k akcionářům. Současný dividendový výnos převyšuje 10 %. Nenavyšuje ale výplaty stabilně jako AT&T, čtvrtletní dividenda 25 centů na akcii zůstává beze změny od roku 2007, zisky se od roku 2011 zhoršují.

Proč tedy sázet zrovna na tuto akcii? Protože možná dochází v byznysu Windstream k obratu, soudě podle nového kladného hodnocení od společnosti Sanford C. Bernstein a silné rally akcií v posledních čtyřech měsících.

Vector Group místo Philip Morris

Philip Morris

Philip Morris
Philip MorrisZdroj: Bloomberg

Co může být lepšího pro stálý akciový příjem než pozice ve firmě, která vydělává na zlozvyku, jehož se jen těžko zbavuje? Philip Morris je se svým dividendovým výnosem přes 4 % jednou z nejoblíbenějších dividendových akcií. Výplatní poměr společnost postupně zvyšuje s tím, jak tržby a zisky od vrcholu v roce 2011 stagnují. Část viny na tom nese uvedení elektronických cigaret, které některé kuřáky odvedly od drahých prémiových značek. E-cigarety jsou velkou výzvou, nicméně firma do tohoto segmentu teprve vstupuje. Bude mít co dělat, aby dosáhla zisku potřebného k udržení své dividendové politiky.

Vector Group

Vector Group
Vector GroupZdroj: Bloomberg

Vyrábí tradiční i elektronické cigarety. Na trh e-cigaret vstoupila o něco dříve než Philip Morris, když v lednu 2014 uvedla na trh značku Zoom. Vzhledem k malé velikosti firmy mohou e-cigarety její byznys pořádně "nakoupnout" a dostat ji zpět na přední příčky žebříčku dividendových akcií s nejvyšším potenciálem. A nejsou to jen elektronické cigarety, které by mohly Vectoru zajistit růst. Spotřebitelské trendy na tabákovém trhu jsou takové, že kuřáci na úkor dražších prémiových značek preferují méně známé a levnější alternativy, mezi něž může patřit například Pyramid od Vectoru.

  • 1
  • 2
reklama
reklama