3 krát 3 akciové tipy: Čím vás Praha o prázdninách (ne)potěší

| Roman Chlupatý

Sázka na pražskou burzu může v létě vyvolat nepříjemný úpal i přinést příjemné osvěžení. To druhé by mohl zajistit například nákup VIG, v souvislosti s prvním zmíněným je potřeba vyvarovat se Orka nebo CME. Tak alespoň modelové prázdninové portfolio namíchal senior makléř z brokerjetu České spořitelny Josef Novotný. Špetku adrenalinu dodal v podobě překvapivé kategorizace ČEZ a doporučení neházet NWR přes palubu.

3 žhavé spekulativní tipy

ČEZ: Jako jednu ze spekulací volím možná trochu překvapivě tohoto energetického giganta, svého času stálici pražské burzy. Impulzem pro růst ceny by mohla být vyšší než očekávaná dividenda. Aktuálně představenstvo navrhuje rozdělit na dividendě 40 korun na akcii, což je zhruba 60 % zisku. Podle mě nicméně není vyloučeno, že majoritní akcionář, tedy ministerstvo financí, bude nakonec požadovat dividendu vyšší.

Erste Group Bank: Nákup akcií této společnosti je sázkou na oživující bankovní sektor v Evropě.

NWR: Tato důlní společnost je nepochybně velice rizikovým a volatilním titulem. Umí předvést značné pohyby, a to i v rámci jedné obchodní seance. Nepochybně se tak jedná o značně spekulativní investici. Společnost by nicméně mohla těžit z probíhající restrukturalizace, v rámci které mají být dluhopisy konvertovány na akcie. Ovšem, s nadsázkou řečeno, v případě, že restrukturalizace nedopadne úspěšně a ceny uhlí budou nadále klesat, nezbývá investorům nic jiného než počkat na to, až se uhlí v dolech promění v diamanty.

3 vlažné sázky na jistotu

Komerční banka: Jde o společnost s nadstandardními výsledky hospodaření v rámci finančního sektoru a jednoho z lídrů českého bankovního trhu. V prospěch titulu hovoří i solidní dividenda, dividendový výnos přesahuje 5 %.

VIG: Další zajímavý finanční titul obchodovaný v Praze. Pro Vienna Insurance Group hovoří dobré výsledky hospodaření a dividendový výnos na úrovni 3,2 %.

Pegas Nonwovens: Výrobce netkaných textilií je stabilní, defenzivně laděnou společností s dividendovým výnosem převyšujícím 5 %. I v případě, že by se změnil pozitivní sentiment na trzích, tento titul bude odolávat. Přispěje k tomu i pokračující rozvoj společnosti, která plánuje výstavbu další provozní linky v Egyptě.

3 varování před popálením

CME: Jedná se o značně předluženou společnost, která má problémy s prodejem reklamy. Jednou z mála stabilních částí mediální skupiny je televize Nova, a to nestačí. S velkou nadsázkou by bylo možné říci, že je hospodaření založeno na výsledcích pořadů na Nově.

Tatry Mountain Resorts: Jedná se o malou a velmi nelikvidní emisi, která má jen velmi omezený potenciál kvůli značnému zadlužení společnosti.

Orco: Zcela jistě bych neinvestoval do akcií tohoto padlého developera. Společnost totiž podle mě pomalu míří k řízenému krachu. Orco již prodalo svá nejhodnotnější aktiva a je pravděpodobné, že se dojde k výraznému zhoršení výsledků jeho hospodaření.

reklama
reklama