Co musíte ráno vědět (17. června)

| redakce

Jak zahájily týden evropské i americké trhy, proč opět hrozí Argentině platební neschopnost a který člen britské královské rodiny se konečně začíná stavět na vlastní nohy?

1. Americké akcie v úvodu týdne hledaly směr, podařilo se jim však zakončit v plusu

Americké akciové trhy zahájily pondělní obchodování mírným vzestupem, brzy ale přírůstky ztratily a v polovině dne už byly hlavní indexy v červených číslech. Po zbytek dne kolísaly střídavě mezi ziskem a ztrátou. Dow zpevnil o 0,03 %, S&P 500 o 0,08 % a Nasdaq o 0,24 %. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie společností Chevron, Home Depot a Coca-Cola, dolů ho naopak tlačily akcie firem UnitedHealth, General Electric a Cisco Systems.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Konsolidace by býky neměla ohrozit

2. Evropské akcie v úvodu týdne oslabily kvůli Ukrajině a Iráku

Evropské akcie v pondělí ztrácely kvůli pokračujícím neshodám mezi Ruskem a Ukrajinou a eskalujícímu napětí v Iráku. Britský FTSE 100 ztratil 0,34 %, francouzský CAC 40 0,73 % a německý DAX 0,29 %. Dařilo se sektorům základních materiálů a zdravotní péče, zbývající sektory indexu Stoxx Europe 600 se pohybovaly v červených číslech.

3. Pražská burza v úvodu týdne mírně posílila, objem obchodování byl nízký

Index PX v pondělí zpevnil o 0,16 % na 1 034,39 bodu. Objem obchodování v pondělí jen lehce přesáhl 300 milionů korun, průměrný objem v loňském roce byl přitom 705 milionů korun. Nejobchodovanější akcií byla Telefónica C.R., která zastupovala třetinu obchodů a zakončila den mírně pod nulou. Druhou nejčastěji obchodovanou emisí byla skupina ČEZ, jejíž cenné papíry posílily o 0,17 %. Bankovní tituly se v pondělí obchodovaly smíšeně - Erste Group Bank oslabila o 0,35 %, zatímco Komerční banka si polepšila o 0,17 %. Přes procento ztrácely Fortuna, NWR a Orco, nejlépe si naopak vedla likérka Stock, jejíž akcie zpevnily o téměř 1,5 %.

3 krát 3 akciové tipy: Čím vás Praha o prázdninách (ne)potěší

Pegas Nonwovens letos vyplatí dividendu 1,10 eura na akcii

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní vývoj inflace (odhad květen meziměsíčně: +0,2 %, duben: +0,3 %, odhad květen meziročně: +2 %, duben: +2 %), zahájenou výstavbu (odhad květen: 1,04 milionu, duben: 1,072 milionu) a počet vydaných stavebních povolení (odhad květen: 1,06 milionu, duben: 1,08 milionu). Údaje o inflaci odhalí i Spojené království (odhad květen meziměsíčně: +0,2 %, duben: +0,4 %, odhad květen meziročně: +1,7 %, duben: +1,8 %) a institut ZEW vydá zprávu o ekonomické náladě (odhad červen současná situace: 62,1 bodu, květen: 62,1 bodu, odhad červen ekonomické očekávání: 35 bodů, květen: 33,1 bodu). Co se bude dít na trzích v průběhu celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Argentina musí podle amerického Nejvyššího soudu zaplatit miliardu dolarů držitelům dluhopisů

Nejvyšší soud zamítl stížnost Argentiny na to, že soud nižší instance špatně pochopil její dluhopisové smlouvy a porušil její suverenitu, a Argentina tak může čelit dalšímu krachu. Musí totiž vyplatit 1,33 miliardy dolarů ze zmíněných dluhopisů ještě dříve, než vyplatí splátku z restrukturalizovaného dluhu, na obojí však podle prohlášení činitelů země nemá prostředky.

6. S&P: Čínský trh firemních dluhopisů už je větší než americký

Čínský trh firemních dluhopisů loni co do velikosti předehnal obdobný americký trh a v příštích pěti letech bude spotřebovávat až třetinu peněz směřujících ve světě do firemních obligací. Uvedla to v pondělí mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor´s (S&P).

7. Mezinárodní měnový fond snižuje predikci růstu HDP Spojených států v roce 2014 na 2 % z 2,8 %

Americká ekonomika poroste letos kvůli velmi slabému výkonu v prvním čtvrtletí jen o dvě procenta. Předpověděl to v pondělí Mezinárodní měnový fond, který tím snížil svou dubnovou předpověď růstu o 2,8 %. Největší světová ekonomika nedosáhne plné zaměstnanosti dříve než v roce 2017, což centrální bance USA umožní odkládat zvyšování úrokových sazeb, uvedl fond ve své výroční zprávě o americké ekonomice.

8. Bundesbank: Německý HDP po dočasném zpomalení opět zrychlí

Německá ekonomika poroste ve druhém čtvrtletí pomaleji než v období na začátku roku, v dalším kvartále by ale měl její růst opět zrychlit. Podpoří jej stavebnictví a optimistická nálada spotřebitelů. Předpověděla to v pondělí německá centrální banka Deutsche Bundesbank.

9. Šéf polské centrální banky sliboval vládě "pomoc" výměnou za propuštění ministra financí

Polský magazín Wprost v sobotu zveřejnil přepis nahrávky rozhovoru mezi šéfem polské centrální banky Markem Belkou a ministrem vnitra Bartlomiejem Sienkiewiczem z července 2013, v němž Belka ministrovi slibuje, že vládě "pomůže s finančními problémy", pokud bude odvolán ministr financí.

10. Rusko neposílá plyn na Ukrajinu, bude požadovat platby předem

Rusko v pondělí přestalo posílat plyn na Ukrajinu. Informoval o tom ukrajinský ministr energetiky poté, co se obě země nedokázaly dohodnout na splátce dluhu za plyn. Ruský Gazprom dříve oznámil, že Ukrajině dodávky plynu omezil kvůli nesplacenému dluhu, podle ukrajinského ministra i ředitele Naftogazu však byly zcela přerušeny.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Princ George se poprvé prošel před objektivy fotoaparátů

Dědic britského trůnu, desetiměsíční princ George, se poprvé prošel se svou matkou vévodkyní Kate před objektivy fotoaparátů na charitativním zápase v pólu v Gloucestershiru, který se konal při příležitosti dne otců. Princ George, který je třetí v pořadí v nástupnictví na britský trůn, 22. července oslaví první narozeniny.

Vévodkyně Kate a princ George
Vévodkyně Kate a princ GeorgeZdroj: Isifa
reklama
reklama