Co musíte ráno vědět (18. června)

| redakce

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě i zámoří, jak se vyvíjí inflace v USA a Spojeném království a na co všechno se dá namazat hořčice? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý po zprávě o dalším zrychlení inflace zdražily

Americké akcie zahájily úterní obchodování kvůli slabší statistice z realitního trhu a pokračujícím nepokojům v Iráku poklesem. Později se jim však podařilo ztráty smazat, protože investoři dali přednost příznivé zprávě o dalším zrychlení inflace a zaměřili se na začátek dvoudenního zasedání měnového výboru Fedu. Analytici očekávají, že banka opět omezí nákupy dluhopisů. Investory však bude hlavně zajímat, zda naznačí dlouhodobé plány práce s úrokovými sazbami. Dow posílil o 0,16 % na 16 808,49 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,22 % na 1 941,99 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,37 % na 4 337,23 bodu. Nejvíce se dařilo finančním titulům, akciím ze sektoru cyklického spotřebního zboží a cenným papírům technologických firem. Zaostaly naopak energetické tituly, sektor služeb a telekomunikační odvětví. Podle listu Financial Times nyní bude rozhodující, s jakými závěry Fed ve středu přijde. List mimo jiné upozornil, že meziměsíční tempo inflace +0,4 % je dvojnásobkem toho, co analytici předvídali. Centrální banky by se sice podle FT meziměsíčním tempem inflace řídit neměly, v případě Spojených států ale i jiné ukazatele svědčí o tom, že tamní hospodářství dále nabírá na síle. "Pokud bude Janet Yellenová chtít obhájit ponechání úrokových sazeb na extrémně nízkých úrovních, zřejmě jí nezbude nic jiného, než se odvolávat na mírně horší situaci na realitním trhu," napsal James Mackintosh.

Lekce z nejhorší investiční tragédie v historii

2. Evropské akcie v úterý zdražily. Investoři nyní čekají, s čím ve středu přijde Fed

Evropské akcie se v úterý během dne pohybovaly kolem nuly, nakonec ale dokázaly mírně zdražit. Investoři nyní vyčkávají na středeční rozhodnutí Fedu o podobě měnové politiky a s napětím sledují vývoj situace v Iráku, kde armádní vojska hlásí střety s radikály z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) jižně od Bagdádu. Britský FTSE 100 posílil o 0,18 %, německý DAX přidal 0,37 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,58 %. Nejvíce se dařilo chemičkám, technologiím a automobilkám, ztrácely naopak realitní sektor a odvětví ropy a zemního plynu. Akcie společnosti Shire (+3,51 %) vyskočily na historický rekord v reakci na zprávu, že firma očekává akviziční nabídky.

Akcie pohledem technické analýzy: Medvědi i býci sbírají síly

3. Pražská burza v úterý spadla do červených čísel, dolů ji stáhly akcie ČEZ a Komerční banky

Index PX v úterý odepsal 0,04 % na 1 034,02 bodu. Těsně před koncem obchodování se většina akcií pohybovala v plusu, v poslední aukci však do červených čísel zamířily akcie skupiny ČEZ (-0,66 %) i Komerční banky (-0,17 %), což stáhlo burzu dolů. Druhým nejobchodovanějším titulem po skupině ČEZ byla v úterý Telefónica C.R., jejíž cenné papíry zpevnily o 0,17 %. Nejvíce se dařilo developerovi Orco, jehož akcie připsaly přes tři procenta, a téměř dvě procenta přidala i mediální CME. Naopak největší ztráta postihla Fortunu, jejíž akcie oslabily o více než dvě procenta.

3 krát 3 akciové tipy: Čím vás Praha o prázdninách (ne)potěší

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

Ve středu se dozvíme výsledek dvoudenního zasedání Fedu (odhad: ponechání základní úrokové sazby na 0 až 0,25 %, omezení měsíčních nákupů aktiv o 10 miliard USD na celkových 35 miliard USD, z toho 20 miliard USD státní dluhopisy a 15 miliard USD hypoteční cenné papíry), Spojené státy zveřejní stav na běžném účtu platební bilance v prvním čtvrtletí (odhad: -97 miliard USD, předchozí: -81,1 miliardy USD). Evropské trhy žádná významná makrodata nevyhlížejí, Bank of England však vydá zápis z posledního zasedání svého měnového výboru. Co se bude dít na trzích v průběhu celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Inflace ve Spojených státech v květnu zrychlila na 2,1 % meziročně

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v květnu vzrostly meziročně o 2,1 %, očekával se růst o 2 %, stejně jako v dubnu. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,4 %, očekával se nárůst o 0,2 % po dubnových 0,3 %. Jádrové ceny se meziměsíčně zvýšily o 0,3 %, meziročně pak o 2 % oproti dubnovému meziročnímu růstu o 1,8 %. Ceny potravin se zvýšily o 0,5 %, nejvíce za téměř tři roky.

6. Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku se v červnu výrazně zhoršila

Podle průzkumu institutu ZEW se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v červnu výrazně zhoršila. Index očekávání nečekaně klesl na 29,8 bodu z květnových 33,1 bodu, očekával se růst na 35 bodů. Hodnocení současné situace naopak vyskočilo na 67,7 bodu z květnových 62,1 bodu, očekávala se stagnace na 62,1 bodu. Očekávání investorů pro celou eurozónu se zlepšilo, index vzrostl na 58,4 bodu z 55,2 bodu.

7. Inflace ve Spojeném království byla v květnu nejnižší od října 2009. Premiér Cameron si to pochvaluje

Spotřebitelské ceny ve Spojeném království v květnu rostly nejpomalejším tempem od října 2009. Meziroční růst zpomalil na 1,5 % z dubnových 1,8 %, čekalo se 1,7 %. O rozruch se po zveřejnění těchto čísel postaral britský premiér David Cameron, který napsal na Twitteru, že to jsou dobré zprávy. Ekonomy to docela pobavilo.

8. Co si Čína slibuje od návštěvy Spojeného království?

Čínská delegace v čele s premiérem Li Kche-čchiangem dorazila do Spojeného království. Co si od návštěvy slibuje? Naděje jsou velké. Premiér Li Kche-čchiang, který se úřadu ujal v loňském roce, se prozatím zdá být jak soustředěný na obchod, tak tolerantní a přátelský vůči Západu. Nicméně pod jeho vedením Čína prozatím zažívá zpomalení růstu, což jen podpořilo její apetit po zahraničních investicích.

9. Banky zůstaly odolné, záložny rizikové, ukázaly testy ČNB

Tuzemský bankovní sektor jako celek je nadále odolný i v případě velmi nepříznivého vývoje ekonomiky. Vyplývá to z výsledků zátěžových testů, které provedla Česká národní banka. Výsledky jsou podobné předchozím testům. Dostatečnou odolnost proti nepříznivému vývoji ukázaly i pojišťovny, naopak segment družstevních záložen zůstává v porovnání s bankami rizikovější, uvádí Zpráva o finanční stabilitě, kterou v úterý ČNB zveřejnila.

Evropské zátěžové testy ukazují nepochopení fundamentů české ekonomiky a bankovního sektoru, říká generální ředitel České spořitelny

10. Paříž žádá po zájemcích o Alstom vylepšení nabídek

Zájemci o francouzskou strojírenskou společnost Alstom budou muset své nabídky ještě vylepšit. Agentuře Reuters to řekl zdroj z francouzské prezidentské kanceláře poté, co prezident François Hollande přijal šéfy německé společnosti Siemens a japonské Mitsubishi Heavy Industries. Ty v pondělí předložily Alstomu společnou nabídku na třístrannou transakci v hodnotě sedmi miliard eur.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Fekální reklama na hořčici je falešná

Reklama na hořčici Poupon, která na kanálu YouTube pobavila už přes půl milionu lidí, je pouhý žertík. To však neznamená, že vtip založený na stejné výslovnosti názvu hořčice Poupon a slovního spojení "poop on", nepolechtá bránici. Není to nejlepší vtip na světě, ale fekální humor prostě zabírá.

reklama
reklama