Investiční rady nad zlato

| redakce

Snad každý investor už někdy slyšel radu Warrena Buffetta: "Pravidlo číslo 1: Hlavně se nenechte zbytečně připravit o peníze. Pravidlo číslo 2: Nikdy nezapomeňte na pravidlo číslo 1." Jaké další investiční rady stojí za to si opakovat?

Richard Russell (vydavatel Dow Theory Letters od roku 1958)

"Většina investorů zbytečně přichází o peníze v příšerných investicích - kvůli hazardu, podvodným obchodům, špatnému načasování trhu, v kontraktech, kterým nerozumějí, jako jsou opce a futures, reality a špatné úvěry, nebo ve vlastním byznyse."

Ben Franklin

"Nejvyšší úrok přinášejí investice do znalostí."

"Hlídejte si výdaje. Malá trhlina může potopit celou loď."

John Bogle (zakladatel Vanguard)

"Proč hledat jehlu v kupce sena, když si můžete koupit celý stoh." Jinými slovy, nakupujte indexové fondy místo jednotlivých akcií.

Warren Buffett

"Neinvestujte do ničeho, čemu nerozumíte." Řada investorů nakupuje složité, drahé a rizikové investice, jen aby pak byli zděšeni, že něco nevyšlo. Jak ale porozumět něčemu složitějšímu, než jsou hotovost nebo garantovaný bankovní vklad? Ještě jakžtakž srozumitelné jsou dluhopisy a kmenové akcie.

"Redukujte ztráty a ziskům nechte volný prostor." Dává to smysl. Když se o to ale budete pokoušet v praxi, nebude rada o nic více nápomocná než ta od Willa Rogerse:

"Nakupujte dobré akcie a držte je tak dlouho, dokud jejich ceny rostou. Pak je prodejte. Když nahoru nepůjdou, nekupujte je."

Další rada je obzvláště cenná: "Dělejte svá investiční rozhodnutí tak, jako by byla nejdůležitější ve vašem životě. Nikdy nezapomínejte na to, že investice jsou jen prostředky k dosažení toho, co je v životě skutečně důležité."

Investiční rada od ženy:

"Aplikujte strategii 'kup a drž' na osobní konexe ve svém životě. Diverzifikujte portfolio podle věku, pohlaví, vzdělání a úrovně příjmů a nebojte se vyřadit z něj ty, které mají nejmenší přínos."*

Poslední rada říká, že rizika jsou vždy stejně důležitá jako výnosy. "Nikdy nevstupujte do investičního rizika, které nepřináší odpovídající prémii v dlouhodobém horizontu."

Akcie jsou riskantnější než dluhopisy a poskytují za to rizikovou přirážku. S&P 500 vynáší ročně 11,1 % se směrodatnou odchylkou 15,5 %, Barclays U.S. Aggregate Bond Index oproti tomu podává průměrný výkon 7,7 % s odchylkou 2,9 %. Podobné je to i u vztahu small caps a large caps – s akciemi menších firem investoři podstupují mnohem vyšší riziko, za což jsou odměněni lepším výnosem.

Některé investice na výše uvedeném seznamu nenajdete. Nejsou tu zlato, komoditní fondy, technologie nebo penny stocks. Se všemi těmito skupinami jsou spojena nadprůměrná rizika, ale chybí adekvátní dlouhodobá prémie.

- Zlato: Má směrodatnou odchylku 20,1 %, ale výnos méně než 5 %.

- Technologické akcie: Směrodatná odchylka Nasdaq Composite Index je 17,8 % a index vynáší jen 8,5 %.

- Komodity: Index Dow Jones Commodity má směrodatnou odchylku 15,3 %, ale výnos pouze 2,1 % (což není ani třetina výnosu dluhopisů).

- Penny stocks: Jejich rizika jsou vysoká a výnosy jsou spolehlivé asi jako házení kostkou.

Investoři, kteří využívají profesionálních investičních rad, dosahují vyšších dlouhodobých výnosů než ti, co obchodují na vlastní pěst. To tvrdí některé studie. Ani tak ale není vyloučeno, že najmout si poradce nakonec bude rizikovější než spoléhání se na vlastní investiční intuici. Rady profesionálů stojí peníze a každá koruna, co jim zaplatíte, je de facto dílčí ztrátou. I když peníze zaplatíte, nemáte garanci, že je s poradcem vyděláte zpět.

Zdroj: MarketWatch

reklama
reklama