Poznejte nejlevnější akciové trhy světa

| redakce

Nakupujte, když je trh dole, a prodávejte, když je nahoře. Držet se této jednoduché poučky ale není tak snadné. Obzvláště když existuje tolik ukazatelů, které měří ocenění akcií a jejichž výsledky si často protiřečí. Deník The Telegraph se pokusil tento problém vyřešit a dal dohromady žebříček nejlevnějších a nejdražších trhů podle několika ukazatelů, který by měl poskytovat co možná nejpravdivější obrázek o ocenění tamních akcií.

K ohodnocení trhu použili redaktoři deníku tři oblíbené valuační techniky a na základě průměru určili nejlevnější a nejdražší trhy.

1. P/E (poměr ceny akcie a zisku na akcii)

2. CAPE (cyklicky upravený ukazatel P/E, započítává se průměrný zisk za posledních 10 let)

3. P/B (poměr ceny akcie k účetní hodnotě firmy na akcii)

Nejlevnější a nejdražší trhy světa
Nejlevnější a nejdražší trhy světaZdroj: The Telegraph

Aby byl trh označený za levný, musí se obchodovat pod svým historickým průměrem podle všech tří ukazatelů. Mezi tyto akciové trhy patří ty v Řecku, Číně, Hongkongu, Indii, Japonsku, Rusku a Turecku.

Některé akciové trhy jsou přitom levné jen díky tomu, že se země nachází v ekonomických potížích. To je případ Řecka nebo Turecka. Riziko v těchto zemích je tedy velmi vysoké, ale nízké valuace slibují i vysoký výnos. Rusko zase ovlivňuje konflikt na Ukrajině. Podle P/B je však tento trh nejlevnější ze všech.

Červenou barvou jsou označeny země, které v hodnocení dopadly "nejhůře", tedy jejichž trhy jsou nejdražší. Patří mezi ně ty v USA, na Srí Lance, v Pákistánu a Indonésii. Hlavním důvodem pro vysoké valuace je předchozí silný růst cen akcií. Tyto trhy sice nemusí čekat brzká korekce, investoři by však měli potenciál vysokého zhodnocení hledat spíše jinde.

Zdroj: The Telegraph

reklama
reklama