Vydělat více než na globálních akciích? S tímto ETF smělý plán

| redakce

Nabídka ETF sledujících široké indexy světových akcií je velmi bohatá. Na začátku letošního roku se trh rozšířil o další zajímavý fond, který se neřídí tržní kapitalizací jednotlivých společností, ale pěti kritérii. Zajistí tento přístup vyšší výnos?

Uvést v současné době na trh burzovně obchodovaný fond, který by sledoval výkonnost některého z globálních akciových indexů, by se pravděpodobně rovnalo sebevraždě. Většina investorů nemá důvod experimentovat a drží se zavedených fondů. Z hlediska objemu spravovaných aktiv patří mezi největší fondy iShares MSCI ACWI Index Fund (ACWI), Vanguard Total World Stock ETF (VT) a Vanguard Total International Stock ETF (VXUS).

Na začátku letošního roku uvedla společnost Soruce na Londýnskou burzu fond Source Goldman Sachs Equity Factor World UCITS ETF (EFIW), který sleduje výkonnost indexu Goldman Sachs Equity Factor Index World. Cílem tohoto ETF je překonat výkonnost fondů, které se při sestavovaní portfolia řídí tržní kapitalizací jednotlivých akcií (v portfoliích těchto fondů mají nejvyšší váhu akcie s největší tržní kapitalizací).

Manažer Source Goldman Sachs Equity Factor World UCITS ETF sestavuje diverzifikované portfolio mezinárodních akcií. Při výběru titulů do portfolia není rozhodující tržní kapitalizace jednotlivých akcií, ale pět následujících kritérií: velikost, hodnota a kvalita společnosti, dynamika růstu a nízká hodnota ukazatele beta. Do portfolia fondu mohou být zařazeny i akcie, které nejsou součástí sledovaného indexu. K dosažení stanoveného cíle mohou být využívány i deriváty (nekryté swapy).

Celková nákladovost ETF je 0,65 %, což je v případě strategického ETF stále přijatelná hodnota. Od června se ETF obchoduje i v Německu.

Největší část portfolia (58 %) zaujímají akcie amerických společností. Evropské akcie tvoří necelých 15 % portfolia a tituly z Asie a Pacifiku 12,4 %. Dosavadní výkonnost ETF zatím příliš neoslnila, i když na závěry ohledně přínosnosti zvoleného přístupu je příliš brzy. Podle statistiky portálu trustnet.com si Goldman Sachs Equity Factor World UCITS ETF v období od 24. ledna do 6. června 2014 připsal necelých 8,8 %.

Kompletní článek Romana Müllera najdete na serveru ETFs.cz.

Zdroj: ETFs.cz

reklama
reklama