Chcete vědět, jak se budou hýbat ceny akcií? Stačí znát míru nezaměstnanosti

| redakce

Jednou z nejmocnějších sil na finančních trzích je strach. Mnoho investorů promeškalo nejlepší příležitost k investování právě kvůli strachu ze situace, v jaké se nachází ekonomika. Jenže když překonáte strach, pochopíte, že právě špatná ekonomická data, jako je vysoká nezaměstnanost, stojí za to sledovat. A investovat.

V roce 2009 vypadala situace na trzích hrůzostrašně. Ze všech stran se na investory valily titulky o nové Velké depresi. Byly to temné dny. Velká část investorů nedokázala přesvědčit sama sebe, že to je nejlepší čas k nákupům (i když dno samozřejmě nebyl schopen trefit téměř nikdo).

Perfektním příkladem toho, že nejlepší je investovat, když je nejhůře, je vývoj nezaměstnanosti v USA. Z grafu je patrné, že nezaměstnanost osciluje kolem dlouhodobého průměru 6,1 %. Mimochodem právě nyní se k tomuto průměru navrací.

Míra nezaměstnanosti v USA (v %)
Míra nezaměstnanosti v USA (v %)

Když se podíváme na výkonnost indexu S&P 500 v období, kdy byla nezaměstnanost nad průměrem, a v období, kdy byla podprůměrná, dojdeme k poměrně jasným výsledkům - v době vysoké nezaměstnanosti je lepší výkonnost akciového trhu. Průměrný roční výnos indexu S&P 500 je při nadprůměrně vysoké míře nezaměstnanosti 16,1 %, při podprůměrné jen 6 %.

Nezaměstnanost a S&P 500
Zdroj: Pragmatic Capitalism

Když se na výkon akciových trhů v souvislosti s nezaměstnaností podíváme ještě podrobněji, zjistíme, že skutečně platí, čím vyšší nezaměstnanost, tím více se daří akciím.

Míra nezaměstnanosti a návratnost indexu S&P 500
Zdroj: Pragmatic Capitalism

Z kontrariánského úhlu pohledu dávají tato čísla smysl. Jenže si je těžké představit, že lidé budou ve velkém nakupovat v době, kdy ekonomika míří do recese.

Od roku 1960 prošly Spojené státy osmi recesemi. V průměru každá z nich trvala méně než 12 měsíců. Znamená to, že přibližně jednou za šest let se ekonomika dostala do fáze kontrakce.

Investoři přitom často zapomínají, že když je na tom ekonomika špatně, očekávání jsou nízká a každé zlepšení trh ohodnotí. Když se naopak daří, očekává se, že se budou věci dále zlepšovat.

Proto je dobré sledovat míru nezaměstnanosti. Pro investory je nemilé, že v USA se nezaměstnanost nad 9 %, kdy by měly být zisky z akcií nejvyšší, dostane jen výjimečně.

reklama
reklama