Co má dělat hodnotový investor, když jsou akcie na vrcholu? Hledat!

| redakce

Akciové trhy ve Spojených státech letos posouvají svá historická maxima a tamní hodnotoví investoři se stále hlasitěji ptají, zda ještě cenné papíry amerických firem dávají smysl jako investice. Jason Gilbert z poradenské společnosti RGA Investment Advisors tuto nejistotu sdílí a obchodníkům, kteří mají o současných valuacích amerických cenných papírů velké pochybnosti, radí, aby se po investičních příležitostech zkusili poohlédnout i na druhé straně Atlantského oceánu.

Evropské akcie jsou ve srovnání s cennými papíry amerických firem stále relativně levné, přestože i německý akciový index DAX na začátku června vystoupal na nové historické maximum. Podle Gilberta hraje Evropě do karet zejména odeznívající dluhová krize, která během svého vrcholu dokonce hrozila pohřbením projektu jednotné evropské měny.

"Z našeho pohledu se eurozóna, respektive celá Evropská unie dopracovala do situace, ve které už dávno nejde jen o záchranu společné měny. Akutní hrozba rozpadu eurozóny byla zažehnána, nyní jde hlavně o hledání způsobů, jak podpořit růst ekonomiky starého kontinentu," píše Gilbert ve své zprávě Framing Broadly and Thinking Globally.

Evropa posílená dluhovou krizí

Někteří investoři podle Gilberta nadále varují, že Evropa zůstává z pohledu investic velkou hrozbou, protože ji v otázce dalšího ekonomického růstu svazují nepříznivé demografické křivky. "Na tento argument mám jednoduchou odpověď. Velká část evropských firem vyváží podstatnou část své produkce za hranice starého kontinentu, demografický vývoj uvnitř eurozóny a Evropské unie tak nehraje rozhodující roli," uvádí. "V poslední době lze navíc v rámci evropské monetární a fiskální politiky pozorovat řadu odvážných opatření, jejichž úkolem je získat zpět důvěru investorů, která silně utrpěla právě v době dluhové krize, z níž se některé periferní země ještě stále zcela nevzpamatovaly."

Konkrétním příkladem akcií, kterým by podle Gilberta měli hodnotově orientovaní investoři v Evropě věnovat pozornost, jsou cenné papíry francouzské společnosti Groupe SEB vyrábějící drobné kuchyňské spotřebiče a nádobí známých značek Moulinex, Tefal, Rowenta nebo Krups. Gilbert mimo jiné zdůrazňuje, že firmu Groupe SEB stále řídí její zakladatelé, kteří v ní drží více než 40% podíl. "Vedení firmy má enormní osobní zájem na tom, aby podnik dlouhodobě prosperoval, což je pro investory skvělá zpráva."

Akcie Groupe SEB (2004-2014)
Akcie Groupe SEB (2004-2014)Zdroj: Google

"Kromě toho je důležité, že značky, které Groupe SEB sdružuje, jsou v jednotlivých regionech jejího působení jedničkou, dvojkou, maximálně trojkou na trhu a že výrobky těchto značek představují zboží denní potřeby, které používají lidé po celém světě," pokračuje. V neposlední řadě pak stojí za povšimnutí to, že pouze 36 % z celkového objemu prodejů firma realizuje v rámci eurozóny. "Zbylých 64 % její produkce míří kromě neeurových evropských zemí také do Asie a Severní a Jižní Ameriky, což z akcií Groupe SEB dělá skutečně zajímavý investiční tip," dodává Gilbert.

Zdroj: RGA Investment Advisors

Jason Gilbert: Framing Broadly and Thinking Globally

reklama
reklama