Akciové tipy pro začínající i mírně pokročilé: Vítězné portfolio pro současný překoupený trh

| Roman Chlupatý

Dividendové akcie jako základní stavební kameny a cyklické tituly jako malta – na takových základech se dá podle stratéga z ČSOB Aleše Prandstettera začít budovat či rekonstruovat solidní portfolio. Investor by podle něj neměl zapomenout na trochu adrenalinu, například v podobě tureckých akcií nebo zlata.

Volatilita je nízká a mnohé indexy vyspělých trhů jsou na maximech. Má smysl začít stavět či zásadně rekonstruovat portfolio, nebo je lepší počkat a užít si léto?

Aleš Prandstetter
Aleš Prandstetter

Investovat je možné začít v podstatě kdykoli. Je pravda, že známe několik případů, kdy byl začátek hodně nešťastný, ale obecně platí, že nemá příliš smysl trh časovat a spekulovat o tom, kdy a jak na něj vstoupit. Je to spíše o výběru investic. Určitě se nevyplatí sázet na jednu kartu, mít například jen akcie, jeden obor, nebo – v případě konzervativnějších investorů – jen dluhopisy. Složení portfolia je přitom v podstatě vždy stejné, řekl bych klasické – je potřeba mít akcie a dluhopisy, pokud možno širší spektrum, a navrch nějaké to koření.

O jakém koření, tedy nadstavbě v rámci portfolia, radíte uvažovat?

Mělo by jít o něco, čemu investor věří. Ať už jde o turecký trh, nebo třeba sektor informačních technologií. Možná má smysl uvažovat o nějakých komoditách, které jsou investicí do každého burzovního počasí, ale v tomto případě bych radil větší opatrnost. Komodity totiž neberu jako klasická investiční aktiva. Na druhou stranu, pokud má někdo dost peněz, tak by do portfolia například kotvu v podobě zlata mohl zařadit, ač je za kotvu určitě nelze považovat za všech okolností.

Za základní stavební kámen portfolia jste označil akcie, zaměřme se tedy na ně. Kde aktuálně vidíte nejzajímavější příležitosti, a to jak pro defenzivně laděné investory, tak pro agresivnější sázkaře?

Za relativně bezpečnou volbu považuji Spojené státy, navzdory tomu, že tam jsou mnohé indexy na maximech. Tamní ekonomika totiž stabilně roste, pomineme-li první kvartál, který se kvůli specifickým příčinám nepovedl. Zároveň v Americe rostou zisky tempem, které odpovídá růstu ekonomiky. I centrální banku – signály, které vysílá, a to, jak se chová – je možné vnímat jako pozitivum. USA jsou tedy taková relativně rovná cesta, i když investování nakonec nikdy úplně rovné není. Nicméně rizika spojená s Amerikou jsou relativně malá.

Jinými slovy, americké akcie jsou zajímavé i díky tomu, jak jsou na tom jiné trhy?

Přesně tak. Je potřeba se zamyslet nad tím, kde se nacházejí další investiční příležitosti. I jiné trhy jsou často na maximech, případně relativně drahé, což se týká dluhopisů, ale například i komodit, které nyní také nejsou vyloženě levné. Investice do akcií tak nadále dává smysl, i když už to není tak "ložené" jako před nějakými dvěma lety.

Vraťme se ještě k akciím. Jak zajímavá je podle vás v tuto chvíli Evropa?

Rozvinuté trhy obecně jsou aktuálně zajímavější, takže i Evropa má co nabídnout. Na druhou stranu ale platí, že i když se stav zdejší ekonomiky zlepšuje, a to i na periferii, není to zatím cítit v ziskovosti firem. Otázkou je výhled, přičemž se domnívám, že pozitivní efekt nedávného uvolnění měnové politiky ECB se již do značné míry vyčerpal. O tom, že banka nakonec udělá vše, co bude potřeba, aby se firmy a země dostaly do rozumné kondice, byl totiž přesvědčený celý trh a do cen to zahrnul. Napříště proto podle mě evropskými akciemi budou hýbat zejména zmíněné zisky.

Amerika a Evropa jsou tedy sázkou na akciovou "jistotu". Kde hledat zdravý adrenalin?

Tyto investice by se měly brát jako běh na delší trať. A z delší perspektivy mají země, jako je Turecko, určitě co nabídnout. Do stejné kategorie bych zařadil i Čínu, i když se hodně mluví o jejích problémech. Z mého pohledu jde o investice, které by nakonec měly vynést více než rozvinuté trhy, ale je potřeba brát v potaz, že je s nimi spojena rozkolísanost, dlouhý horizont a tak dále. Proto je to pouze ono koření portfolia, které jsem zmínil v úvodu.

To je tedy geografický pohled na věc. Pokud se vrátíme k Evropě a USA, které sektory nyní považujete za nejzajímavější? Na co se soustředit?

V nejdefenzivnější části svého portfolia sázíme na dividendové akcie. Ty sice v následujících letech nedosáhnou nejvyšších výnosů, ale riziko je relativně nízké a výnos stále celkem zajímavý. Určitě ve srovnání s rizikovějšími dluhopisy a cyklickými, rizikovějšími akciemi. Dividendové tituly jsou tedy podle mě vhodnou volbou pro člověka, který chce investovat, ale nevěří, že trhy v dohledné době budou o dvacet, třicet procent výše.

A na co by se měl zaměřit investor, který psychicky i finančně ustojí přece jen větší riziko?

V jeho případě bych doporučil sledovat ve Spojených státech i v Evropě cyklická odvětví. Ta ostatně v rámci akciových investic preferujeme i my. Konkrétně mohou být zajímavé například automobilky, média, výrobci luxusního zboží nebo technologické tituly.

reklama
reklama