Trik pro vás: Jak lépe předpovídat budoucnost

Trik pro vás: Jak lépe předpovídat budoucnost

| redakce

Milujeme předpovědi, hlavně ty smělé a precizní. Není nám pomoci, přestože většina z nás ví, že odhady budoucnosti jsou nadmíru nespolehlivé. Odchylky skutečnosti od předpovědí ekonomů, stratégů a analytiků jsou obrovské.

Marc Faber volal po nevyhnutelném krachu na způsob roku 1987 několik let. Nouriel Roubini předpovídal zase jinou katastrofu dlouhá léta před rokem 2008. Krize sice nakonec přišla, nicméně z úplně jiných důvodů, než varoval. Peter Schiff predikuje hyperinflaci a unci zlata za 5 tisíc USD také už pěknou řádku let, přitom stále patří mezi vyhledávané experty a hosty televizních pořadů.

Pokud vás to baví, dejte se na předpovídání jako tito pánové. S několika triky je možná dokážete i trumfnout.

1. Nebuďte zbytečně konkrétní

Jak se vtipkuje mezi technickými analytiky, chcete-li uspět, předpovídejte buď cenovou hladinu, nebo časový horizont, nikdy ne obojí.

Ekonomika a trhy jsou složitý svět plný proměnných. Všechny se ovlivňují navzájem. Stačí mírná změna jedné, aby vznikla kaskáda změn ostatních. Proto precizní předpovědi na trhu a v ekonomice nejsou ničím jiným než věštěním z křišťálové koule. Vždy přemýšlejte o budoucnosti v podmínkách mnoha proměnných a scénářů.

2. Osvojte si statistickou analýzu

Není zapotřebí doktorát z aplikované matematiky, abyste porozuměli základům posuzování světa investic z kvantitativní perspektivy. Stačí jen základní znalost Excelu a chuť do práce.

Nedávná studie Morningstar poskytuje perfektní příklad toho, jak využít kvantitativní přístup. Autoři sledovali tisíce fondů a zjistili, že stačí znát jediný faktor – náklady –, abyste mohli předpovídat, do jakého kvintilu podle výkonnosti se fond zařadí.

3. Teorie pravděpodobnosti

Mnozí investoři využívají teorii pravděpodobnosti, aniž by o tom věděli. Hodnotoví investoři nakupují podhodnocené akcie na základě valuací. Levnější akcie je pro ně lepší než dražší - jde o jednoduchou pravděpodobnost, že dražší akcie podají horší výkon než ty levnější. Úvaha je postavena na historických výnosech akcií nakupovaných s diskontem ve vztahu k férové ceně.

Samozřejmě není garantováno, že se tak stane. Minulé korelace ale poukazují na to, že levné akcie výkonem předbíhají drahé a že trh má tendenci navracet se k průměru.

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama