10 algoritmů, které řídí náš svět

10 algoritmů, které řídí náš svět

| redakce

Důležitost algoritmů v současném světě je nezpochybnitelná. Používají je všichni od finančních institucí až po internetové seznamky. Některé algoritmy jsou však pro náš svět skoro nepostradatelné. Přinášíme deset těch nejdůležitějších.

Neexistuje sice formální definice algoritmu, zjednodušeně řečeno je to však soubor pravidel, která říkají počítači, jak vyřešit nějaký problém nebo dosáhnout určitého cíle. Které jsou nejznámější?

1. Google Search

Není to tak dávno, co internetové vyhledávače mezi sebou soupeřily o dominantní postavení na trhu. Ale potom přišel Google se svým inovativním algoritmem PageRank. Dnes Google ovládá 66,7 % amerického trhu, druhý je za ním s velkou ztrátou Microsoft, který ovládá 18,1 %. Google dominuje tak, že řadu lidí ani nenapadne, že by to mohlo být jinak.

Algoritmus PageRank vyhodnocuje počet a kvalitu odkazů, které vedou na dané stránky, aby přiřadil stránkám důležitost. Je to vlastně soutěž popularity. Algoritmus dále vyhodnocuje frekvenci a umístění klíčových slov na stránce a to, jak dlouho stránka existuje.

2. Facebook

Možná si to nechceme přiznat, ale výpis statusů na Facebooku je místo na internetu, kde vyplýtváme spoustu času. A pokud nepatříte k těm, kteří si nechávají zobrazovat všechny aktivity všech svých přátel, vidíte výběr, který pro vás vybral algoritmus Facebooku. Ten bere při v úvahu počet komentářů, kdo status napsal a o jaký typ statusu jde.

3. Internetové seznamky

On-line randění je byznys za 2 miliardy dolarů. Odvětví expanduje v USA od roku 2008 o 3,5 % ročně a očekává se, že tento trend bude pokračovat. Není to totiž jen cesta, jak najít životního partnera, ale i kolegu do práce. A seznamky samozřejmě používají algoritmus k tomu, aby k sobě vybraly ty nejlepší partnery. Třeba bezplatná seznamka založená harvardským matematikem Christianem Rudderem OKCupid používá vzorec, který páruje lidi nejen podle jejich zájmů, ale i podle toho, jakou jednotlivým otázkám na své zájmy a povahu přikládají důležitost.

4. Data sbíraná NSA

Lidé jsou sledováni nikoli ostatními lidmi, ale algoritmy. Jak víme díky Edwardu Snowdenovi, americká NSA a její mezinárodní partneři sledují miliony lidí pomocí společně provozovaných programů. Monitorují telefonické hovory, e-maily, webové kamery. Ti, kdo to dělají, samozřejmě nejsou lidé, protože ti by nebyli schopni takové množství dat zvládnout, ale algoritmy. Nejzajímavější na tom je, že NSA tvrdí, že o nikom data nesbírá. Podle ní jsou totiž data považována za sebraná, jen když jsou získána pro použití zaměstnancem ke splnění jeho povinností.

  • 1
  • 2
reklama
reklama