Burzovní kalendář (23. 6. - 27. 6. 2014)

| redakce

Zpřesnění statistiky vývoje HDP v prvním kvartálu a objednávky dlouhodobé spotřeby v USA, jednání NATO o Ukrajině a podpis asociační dohody této země s EU společně s pokračujícími boji v Iráku na úrovni geopolitiky, předběžné indexy nákupních manažerů v Číně, eurozóně a Spojených státech a na pražské burze valná hromada ČEZ. Pokud by se snad investoři těšili na dřívější začátek prázdnin, poslední červnový týden je vyvede z omylu.

USA

23/6 Index aktivity chicagského Fedu

23/6 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit FLASH; odhad červen: 56,5 bodu, květen: 56,4 bodu)

23/6 Prodeje stávajících domů (odhad květen: 4,75 milionu, duben: 4,65 milionu)

24/6 Veřejné vystoupení člena Fedu Charlese Plossera k ekonomickému výhledu a měnové politice

24/6 Index cen domů FHFA (odhad duben: +0,5 % meziměsíčně, březen: +0,7 % meziměsíčně)

24/6 Index cen domů S&P/Case-Shiller (odhad duben: sezónně očištěno +0,8 % meziměsíčně, bez očištění +0,8 % meziměsíčně, +11,4 % meziročně, březen: sezónně očištěno +1,2 % meziměsíčně, bez očištění +0,8 % meziměsíčně, +12,4 % meziročně)

24/6 Spotřebitelská důvěra (odhad červen: 83,7 bodu, květen: 83 bodů)

24/6 Index průmyslové aktivity richmondského Fedu (odhad červen: 7 bodů, květen: 7 bodů)

24/6 Prodeje nových domů (odhad květen: 441 tisíc, duben: 433 tisíc)

25/6 Počet žádostí o hypotéku

25/6 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (odhad květen: +0,4 % meziměsíčně, bez dopravy +0,3 % meziměsíčně, duben: +0,8 %, bez dopravy +0,1 %)

25/6 HDP a osobní spotřeba v 1Q2014 (odhad HDP: -1,8 % mezikvartálně, předchozí odhad: -1 % mezikvartálně)

25/6 Index nákupních manažerů ve službách a celkový (Markit FLASH)

25/6 Zásoby ropy a benzínu

26/6 Veřejné vystoupení člena Fedu Jeffreyho Lackera o ekonomickém růstu

26/6 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 310 tisíc nových, předchozí: 312 tisíc nových)

26/6 Osobní příjmy a výdaje (odhad květen: příjmy +0,4 % meziměsíčně, výdaje +0,4 % meziměsíčně, duben: příjmy +0,3 %, výdaje: -0,1 %)

26/6 Zásoby zemního plynu

26/6 Index průmyslové aktivity kansaského Fedu (odhad červen: 9 bodů, květen: 10 bodů)

26/6 Veřejné vystoupení člena Fedu Jamese Bullarda o měnové politice

27/6 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad červen: 81,9 bodu, předběžně červen: 81,2 bodu)

Americké trhy po zasedání Fedu zakončily týden na rekordní vlně. Dow v pátek posílil o 0,15 % na rekordních 16 947,08 bodu, S&P 500 přidal 0,17 % na nové zavírací maximum 1 962,87 bodu (intradenní rekord dokonce 1 963,91 bodu), Nasdaq vzrostl o 0,20 % na 4 368,04 bodu. Dow i S&P 500 na denní bázi posílily pošesté v řadě.

Investoři po středečním projevu Janet Yellenové nabyli dojmu, že úroky v USA hned tak neporostou. Dow za týden přidal 1,02 %, S&P 500 dokonce 1,37 % a Nasdaq 1,33 %.

Růst cen akcií pokračuje při současném zpomalení ekonomického růstu. Revize poklesu HDP za první kvartál podle analytiků dokonce ukáže na pokles o 1,7 až 1,8 %, protože podle aktuálních údajů Američané utráceli méně za zdravotní péči, než se dosud předpokládalo.

Starosti začíná ekonomům dělat i zadrhávající se oživení na realitním trhu. V týdnu by měla meziroční data ukázat pokračování růstu cen domů, ale na měsíční bázi se údaje zhoršují. Mírně narůst by ale měly prodeje domů.

Z amerických makroekonomických údajů budou vedle indexů nákupních manažerů důležité úterní spotřebitelská důvěra, středeční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, třetí revize amerického HDP za první kvartál a páteční spotřebitelská důvěra podle průzkumu Michiganské univerzity. Doplňkem údajů o příjmech a výdajích bude cenový index PCE (výdajů na osobní spotřebu), který Fed preferuje jako ukazatel inflace. Jeho vývoj je proto možná důležitější než vývoj indexu spotřebitelských cen (CPI). To, že se jádrový PCE stále drží výrazně pod cílem Fedu, je jedním z hlavních důvodů, proč se centrální banka nenechává zneklidnit postupným zrychlováním růstu celkové inflace podle CPI.

Současný stav, kdy ekonomika sice roste jen pomalu, ale jsou minimální úrokové sazby, dluhopisy vynášejí příliš málo na to, aby byly ve srovnání s akciemi atraktivní pro investory, a akcie proto rostou k výšinám, připomíná jaro roku 1987. Tehdejší články v médiích o dění na trzích snad ani nemohou lépe pasovat na současný stav. Víme, co přišlo na americké burze na podzim 1987. Současní optimisté věří, že se historie opakovat nebude, protože Fed má k dispozici "účinné nástroje".

Jak to s americkou akciovou rally dopadne, teprve uvidíme. Aktuálně se jen těžko určuje hranice, na níž by se měla zastavit. Může ale stačit i zdánlivá drobnost. "Nejbližší supporty zůstávají na předchozí rezistenci 1 900 a v zóně 1 950. Jako nový support lze uvažovat zónu 1 925 indexu S&P 500, kde bylo minimum uplynulého týdne. Samá hezká, kulatá čísla. Bude nejbližší rezistence na psychologické hladině 1 975, nebo až na 2 000?" ptá se v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Index volatility VIX zůstává na velmi nízkých hodnotách. Důležitá je hladina 13. Pokud ji index strachu překoná, začne se na něm formovat býčí trend. To by byl pro akcie negativní signál."

Aktuální stav je názornou ukázkou toho, že překoupený trh automaticky není důvodem pro prodej nebo pokles. "Případná korekce by neměla mít dlouhého trvání a zřejmě bude využita jako příležitost k nákupům. Blíží se konec první poloviny roku, kdy se bude hodnotit. Konec posledního červnového týdne tak může přinést trochu vzrušení. Mimochodem, cena zlata povyskočila celkem výrazně nahoru. Že by začal fungovat letní růstový vzorec?" dodává Košťál.

Tobias Levkovich ze Citigroup zvýšil svou predikci růstu indexu S&P 500 na dva tisíce bodů v letošním roce oproti původně predikovaným 1 975 bodům. "Akcie velkých firem se blíží celoročním cílům rychleji, než se čekalo, a jsou podporované adekvátními hospodářskými výsledky," napsal Levkovich na začátku týdne v poznámce klientům. "Od začátku roku S&P 500 zpevnil o 4,4 % a my na konci loňského roku předvídali, že letos posílí o 7 %, a proto bychom měli přehodnotit svůj postoj, obzvláště tváří v tvář lepším ziskům firem," dodal. Podle Levkoviche v následujících dvanácti měsících S&P 500 zažije rally, která ho vynese mezi 2 040 až 2 060 bodů. "Větší výzvou by v roce 2015 pro investory mohla být významná změna politiky Fedu nebo čínských ekonomických trendů," tvrdí stratég.

V týdnu představí výsledky hospodaření několik významných amerických firem, například Nike, Monsanto nebo Walgreen. Odhady analytiků najdete ZDE. Z dalších firemních událostí bude zajímavý například vstup společnosti GoPro na burzu (poprvé by se mělo s akciemi obchodovat ve čtvrtek). Ve středu a ve čtvrtek se koná vývojářská konference společnosti Google.

Spojené státy jsou a budou sledované také z geopolitických důvodů. Původní nechuť zasahovat do dění v Iráku se zatím změnila ve vyslání asi tří stovek poradců do země. Američanům se na Blízkém a Středním východě trochu zamotává situace - tradiční spojenec Izrael o víkendu přijal ropu z kurdistánského ropovodu, na kterou si dělá nárok Irák, na jehož území byla vytěžena. Prezident Izraele Šimon Peres bude ve středu hostem v Bílém domě. Spojené státy nesouhlasí s aktivitami představitelů kurdistánských částečně autonomních území v mezinárodním obchodě. Série vtipů v amerických médiích ukazuje ministra zahraničí Kerryho, jak hledá pomoc u nepřítele z největších - Íránu. S ním USA přitom "pojí" opravdu asi jen společný "nepřítel" Irák.

Co má dělat hodnotový investor, když jsou akcie na vrcholu? Hledat! Co má dělat hodnotový investor, když jsou akcie na vrcholu? Hledat! Akciové trhy ve Spojených státech letos posouvají svá historická maxima a tamní hodnotoví investoři se ... Lekce z nejhorší investiční tragédie v historii Lekce z nejhorší investiční tragédie v historii Když na Wall Street v říjnu 1929 došlo k největšímu burzovnímu krachu v dějinách, pracoval ... Rothschild: Překoupený americký trh dále poroste, líbí se nám i zlato Rothschild: Překoupený americký trh dále poroste, líbí se nám i zlato Přestože data o HDP za minulý kvartál zklamala (v USA ekonomika dokonce klesla), Rothschild Wealth ... Stratégové z Wall Street, ke strojům! Je potřeba zvýšit cílové ceny, akcie nepředloženě zdražují Stratégové z Wall Street, ke strojům! Je potřeba zvýšit cílové ceny, akcie nepředloženě zdražují Americký akciový index S&P 500 se od začátku roku pohyboval na dohled průměrné cílové ceny ... Marc Faber: Politika Fedu je "katastrofa", tištěním peněz se prohlubuje propast mezi Američany Marc Faber: Politika Fedu je "katastrofa", tištěním peněz se prohlubuje propast mezi Američany Ve středu zveřejní Fed rozhodnutí o nastavení měnové politiky. Očekává se, že omezí tempo nákupu ...
reklama
reklama