Co musíte ráno vědět (24. června)

| redakce

Jak zahájily týden akcie v Evropě i zámoří, jak se vyvíjí průmyslová aktivita v zemích eurozóny a jak správně nakupovat vánoční dárky? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zahájily týden prvním poklesem za sedm obchodních seancí, pondělní ztráty ale byly minimální

Americké akciové trhy setrvaly poblíž historických rekordů z uplynulého týdne, navzdory solidním makrodatům (překvapily jak prodeje starších domů, tak index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru) ale jak Dow, tak S&P 500 zakončily na červené nule. Skončila tak jejich nejdelší růstová série letošního roku. Index Dow nakonec po růstu v závěru seance odepsal jen 0,06 % na 16 937,26 bodu, S&P 500 ztratil setinu procenta na 1 962,61 bodu a Nasdaq se vyhoupl do nepatrného zisku 0,01 % na 4 368,68 bodu. V mínusu zakončily obchodování například sektory průmyslu, necyklického spotřebního zboží a zdravotní péče, v plusu se udržela mimo jiné odvětví základních materiálů, energetiky a technologií. "Trh je mírně překoupený, ale má za sebou opravdu velice solidní sérii. Minulý týden hodně pomohly komentáře Janet Yellenové," připomněl Bruce Bittles, investiční stratég z RW Baird.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci vládnou, rekordní tabulky se přepisují každý den. Jak dlouho?

2. Evropské akcie v úvodu týdne ztrácely kvůli neuspokojivým datům o průmyslové aktivitě

Evropské akciové trhy v pondělí uzavřely obchodování v červených číslech kvůli neuspokojivým datům o průmyslové aktivitě od agentury Markit. Britský FTSE 100 ztratil 0,36 %, francouzský CAC 40 0,57 % a německý DAX 0,66 %. Nejlépe si vedl sektor základních materiálů, ztrácely naopak sektor zdravotní péče a automobilky. Akcie francouzské společnosti Alstom ztrácely přes čtyři procenta poté, co se firma rozhodla dát přednost nabídce americké General Electric před německou společností Siemens. V rozhodnutí ji podpořila francouzská vláda, což bylo předmětem kritiky ze strany Německa.

3. Pražská burza v úvodu týdne spadla do červených čísel. Dolů ji stáhly bankovní tituly

Index PX v pondělí odepsal 0,18 % na 1 030,70 bodu. Více než polovinu objemu představovaly akcie skupiny ČEZ, které zpevnily o více než procento v reakci na zvýšení doporučení ze strany Deutsche Bank na "kupovat" z "držet". Burzu však stáhly dolů akcie O2 C.R., které odevzdaly přes čtvrt procenta, a bankovních titulů - cenné papíry Komerční banky oslabily o 0,06 % a Erste Group Bank odevzdala přes procento. Nejhůře si vedly akcie developera Orco, které ztrácely přes čtyři procenta, nejlépe naopak cenné papíry Tatry Mountain Resorts, které připsaly přes dvě procenta.

Anketa: Nejlepší investice na pražské burze do konce roku Anketa: Nejlepší investice na pražské burze do konce roku Rok 2014 spěje do své poloviny. Pražská burza je zatím letos zhruba 4 % v ...

4. Očekávané události

Spojené státy budou v úterý pokračovat v odhalování dat z trhu s nemovitostmi - asociace FHFA zveřejní index cen domů (odhad duben: +0,5 % meziměsíčně, březen: +0,7 % meziměsíčně), stejně tak bude zveřejněn index cen domů S&P/Case-Shiller (odhad duben: sezónně očištěno +0,8 % meziměsíčně, bez očištění +0,8 % meziměsíčně, +11,4 % meziročně, březen: sezónně očištěno +1,2 % meziměsíčně, bez očištění +0,8 % meziměsíčně, +12,4 % meziročně) a také prodeje nových domů (odhad květen: 441 tisíc, duben: 433 tisíc). Mimo to se dozvíme, jak je na tom spotřebitelská důvěra (odhad červen: 83,7 bodu, květen: 83 bodů) a průmyslová aktivita v okolí Richmondu (odhad červen: 7 bodů, květen: 7 bodů). S projevem k ekonomickému výhledu a měnové politice také vystoupí člen Fedu Charles Plosser. Investoři v Evropě budou sledovat index podnikatelské nálady podle institutu Ifo (odhad červen: 110,2 bodu, květen: 110,4 bodu) i index německých dovozních cen a švýcarskou obchodní bilanci. Spotřebitelskou důvěru zveřejní i Český statistický úřad. Co se bude na trzích dít v průběhu celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 23. června

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Naftogaz: Kyjev plní všechny závazky ohledně tranzitu plynu

Ukrajina plní všechny své závazky ohledně tranzitu ruského plynu na západ i přes nynější spory s Moskvou. Uvedl to v pondělí šéf ukrajinského plynárenského podniku Naftogaz Andrij Kobolev. Rusko před týdnem přestalo dodávat Ukrajině plyn kvůli sporům o nezaplacené účty a cenu za plyn a panují obavy, že to ohrozí dodávky plynu do zbytku Evropy.

6. ExxonMobil jedná o těžbě plynu z břidlic v Turecku

Americká ropná firma ExxonMobil jedná se státní tureckou společností Turkish Petroleum Corporation (TPAO) o společném podniku zaměřeném na průzkum těžby ropy z břidlic v jihovýchodní a severozápadní části Turecka. Agentuře Reuters to řekli úředníci z tureckého ministerstva pro energetiku.

7. Evropa bez ruské energie je podle šéfa OMV nereálná

Je nereálné si myslet, že Evropa by se mohla zcela odstřihnout od dodávek energie z Ruska. Uvedl to v pondělí v rozhovoru pro list Wirtschaftsblatt generální ředitel rakouské energetické skupiny OMV Gerhard Roiss. Současně vyzval k urychlení jednání o schválení navrhovaného plynovodu South Stream z Ruska.

8. Eurozóna: Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru klesl na 51,9 bodu (odhad: 52,2 bodu, květen: 52,2 bodu)

Podnikatelská aktivita v eurozóně tento měsíc nečekaně zpomalila. Stalo se tak i přesto, že podniky nadále snižují ceny, aby získaly nové zakázky. Vyplývá to z průzkumu společnosti Markit mezi nákupními manažery. Souhrnný index aktivity soukromého sektoru, který sleduje průmysl i služby, v červnu klesl na 52,8 bodu z květnových 53,5 bodu. Analytici v průzkumu agentury Reuters očekávali, že tento měsíc bude aktivita stagnovat. Pro index je klíčovou padesátibodová hranice, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Obavy vzbuzují především data z Francie.

EU řeší, zda pružnější přístup ke schodkům nepomůže růstu

9. BNP Paribas a USA se dohodly na základních podmínkách vyrovnání za porušení sankcí ze strany francouzské banky

BNP Paribas a američtí žalobci se dohodli na podmínkách vyrovnání za porušení sankcí. Podle zdrojů blízkých případu má jít o 8 až 9 miliard USD a ochotu BNP Paribas přijmout další trest.

10. Oracle koupí společnost Micros za 5,3 miliardy dolarů

Americký výrobce softwaru Oracle koupí za 5,3 miliardy dolarů firmu Micros Systems, která poskytuje software a hardware firmám z oblasti pohostinství a maloobchodu. Dohoda je největším převzetím Oraclu od roku 2009, kdy firma koupila Sun Microsystems.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Něco malého pro ně, něco velkého pro vás

Vánoční kampaň obchodního řetězce Harvey Nichols, kterou vytvořila agentura adam&eveDDB, vyhrála v Cannes cenu Film Grad Prix za spot "Promiň, utratil jsem to za sebe". Kampaň nabádá zákazníky k tomu, aby utratili za vánoční dárky pro své nejbližší co nejméně, a namísto toho si ušetřili na luxusní dárek pro sebe samotné z obchodu Harvey Nichols.

reklama
reklama