Je Rusko stále ještě příležitostí pro investory?

| redakce

Ve světle značného odtoku kapitálu z Ruska a politických tlaků ze strany západních zemí u světa se Nathan Griffiths a Renat Nadyukov, portfoliomanažeři z ING Investment Management v oblasti akcií rozvíjejících se trhů, zamýšlejí nad příležitostmi, které největší země na světě nabízí.

Nathan Griffiths: Nedomníváme se, že Rusko provede invazi na východní Ukrajinu a spustí diskutovanou třetí fázi sankcí ze strany Západu. Očekáváme však, že bude nadále vyvíjet na ukrajinskou vládu nátlak. Evropská unie, která se nyní nachází ve fázi slabého oživení ekonomiky, je nicméně závislá na dovozu energií z Ruska a některé její členské státy se obávají o svůj lukrativní vývoz do Ruska. Jednostranné zavedení třetí fáze sankcí ze strany USA může mít značné dopady na schopnost jejich evropských partnerů obchodovat s Ruskem.

Neměli bychom podceňovat ani dopad sankcí na ruskou ekonomiku. I kdyby již k žádným dalším nedošlo, Rusko v roce 2014 pocítí dlouhodobé dopady. Zatímco krátkodobý efekt současných sankcí již byl z větší části do cen aktiv zahrnut, ruské firmy a spotřebitelé budou dále čelit vyšším nákladům na kapitál a rostoucím obtížím v obchodním styku se zahraničím. V 1. čtvrtletí 2014 jsme byli svědky největšího odtoku kapitálu z Ruska od vypuknutí finanční krize v roce 2008. Myslíme si, že je pravděpodobné, že tento trend bude ještě letos pokračovat.

Naše současná investiční strategie spočívá v držení poměrně vysokých zůstatků v hotovosti a upřednostňování exportérů, kteří budou těžit ze slabého rublu, a vybraných domácích společností, které mají tendenci být odolnější vůči zpomalení růstu ekonomiky. Nadále máme obavy z budoucích sankcí, které mohou dopadnout na ruské státní společnosti, a proto upřednostňujeme soukromé firmy, v nichž jsou zájmy minoritních akcionářů v souladu se zájmy majoritního akcionáře.

Renat Nadyukov: Rusko zůstává jednou z mála ekonomik nepříliš zatížených dluhem a s relativně nízkou závislostí na přítoku zahraničního kapitálu. Makroekonomický výhled Ruska zůstává stabilní, pokud nedojde k výrazným hospodářským sankcím dotýkajícím se ruských firem a pokud nespadne cena ropy. Přebytek běžného účtu platební bilance Ruska současně se slabším rublem by měly navíc v roce 2014 pomáhat vyrovnat federální rozpočet a udržet sociální výdaje.

Z hlediska investičních příležitostí nabízejí soukromé ruské energetické a surovinové společnosti atraktivní vstupní příležitosti vzhledem k poklesu cen akcií, kvalitní základně surovinových zdrojů, stále stabilnímu daňovému prostředí a atraktivnímu volnému toku hotovosti a dividendovým výnosům. Slabé měny využívají především těžařské společnosti a velké ruské ropné firmy, protože jejich náklady jsou většinou v rublech a výnosy v amerických dolarech.

Obecně se snažíme vyhýbat ruským společnostem s externím financováním, a to kvůli stoupajícím nákladům na kapitál a prakticky uzavřeným finančním trhům. Na druhé straně nedostatečná úroveň reforem a nedůvěra ve schopnost země udržet konzistentní makroekonomickou politiku by mohly vysvětlovat nedostatek investičních příležitostí spíše než aktuální geopolitická rizika. Rusko bylo vždy volatilním trhem, takže investoři jsou při investování do ruských akcií zvyklí na vyšší míru rizika.

RTS - index ruských akcií
RTS - index ruských akcií

Zdroj: NN Investment Partners (dříve ING Investment Management)

reklama
reklama