7 globálních dopadů vyšších cen ropy

| redakce

Ceny ropy jsou kvůli krizi v Iráku na maximech od září 2013. Jaké důsledky to může mít pro světovou ekonomiku?

1. Eurozóna

Ekonomická aktivita v eurozóně brzděné Francií dosáhla podle červnového průzkumu v posledních 6 měsících nejpomalejšího tempa. Z průzkumu Markit, který byl proveden se zhruba 5 tisíci firmami v měnové unii ze sektorech výroby a služeb, vyplynulo, že vyšší ceny vstupů (zejména ceny ropy) jsou "klíčovým faktorem rostoucích nákladů". Ceny ropy ale zatím nejsou tak vysoko, aby negativně dopadly na sektory výroby a služeb v USA a Číně, kde se podle průzkumu Markit podmínky zlepšují.

2. Indie

Země je závislá na dovozu ropy více než ze tří čtvrtin. 13 % dovozu navíc plyne z Iráku. Znamená to, že v asijské třetí největší ekonomice, jejíž akciový trh letos patří mezi nejvýkonnější, se může rozvinout ekonomická krize, pokud se ceny ropy nevrátí na nižší úroveň. Vzhledem k tomu, že Indie subvencuje paliva, jako jsou nafta a kerosin (čímž se snaží chránit chudší obyvatelstvo před cenovými fluktuacemi a kompenzovat ztráty maloobchodníkům), každý růst ceny ropy o dolar zvyšuje podle indických úřadů pro ropný průmysl břemeno subvencí o zhruba 997 milionů USD.

3. Cena amerického benzínu

Cena benzínu v USA je úzce navázaná na světové ceny ropy. Růst cen černého zlata o 10 USD způsobí zvýšení průměrnou cenu benzínu v USA zhruba o 25 centů na galon.

4. Spotřeba energie v USA

Změna ceny benzínu v USA o 1 cent vede k nárůstu ceny spotřebovaných energií pro domácností o miliardu USD. Pokud ceny benzínu rostou o 10 centů, je to už 10miliardový nárůst na straně spotřeby energie domácnostmi. Podle analytiků by ceny mohly v létě vzrůst o 5 až 10 centů, pokud budou pokračovat nepokoje v Iráku.

5. Inflace

Protože energie (zejména ropa) tvoří kolem 10 % indexu spotřebitelských cen, 10% nárůst cen energií znamená přírůstek 1 procentního bodu k inflaci vyvolané ostatními faktory. Tvrdí to hlavní ekonom Deutsche Bank pro USA Joseph LaVorgna.

6. HDP

Vyšší ceny ropy dopadají také na ekonomický růst. Nárůst ceny ropy o 10 USD ukrojí z HDP 0,2 až 0,3 %. Dosavadní zvýšení cen tedy způsobuje zhruba 0,15% pokles světového HDP.

7. Ekonomické oživení

Světové ekonomické oživení bude podle makroekonomického think tanku Capital Economics slabé, pokud se ceny ropy budou držet nad 100 USD za barel. Julian Jessop, šéf komoditních analýz této organizace, nedávno prohlásil, že pokud se nepokoje v Iráku na trhu s ropou promítnou podobně jako ty v Sýrii, očekává ceny ropy na úrovni 120 USD za barel "po delší dobu". A to přesto, že západní ropné rezervy a zvýšená produkce Saúdské Arábie budou světovou nabídku ropy doplňovat. "Byla by to úroveň, na níž v minulosti světový růst slábl," dodává Jessop.

Zdroj: Ibtimes.com

reklama
reklama