Buffett investuje do zelené energie, měli byste také

| redakce

Zdá se, že populární americký hodnotový investor Warren Buffett fandí ekologicky šetrným zdrojům energie. Chystá se zdvojnásobit své sázky a zkoumá možnosti nových energetických projektů pro dceřinky Berkshire Hathaway. Ani neříkejte, že ještě nemáte vsazeno s ním!

Na výročním setkání Edison Electric Institute Buffett prozradil, že Berkshire utratila 15 miliard USD za investice do obnovitelných zdrojů. Suma by se podle něho mohla během několika málo let zdvojnásobit spolu s tím, jak dceřiné společnosti Berkshire zvyšují účasti v solárních, větrných a dalších energetických projektech.

Důvod jeho investice je jednoduchý - Buffett jakožto zarytý dlouhodobý investor vidí u obnovitelných zdrojů velký potenciál v oblasti cash flow.

Jak vsadit spolu se slavným investorem na jeho čerstvou "zelenou" lásku?

First Solar

First Solar je jednou ze solárních společností, k nimž by mohla doputovat část miliardových investic Berkshire. Od změny image před několika lety se firma nyní soustředí méně na produkci fotovoltaických panelů a více na budování velkokapacitních solárních farem. Následně tyto mnohagigawattové elektrárny pronajímá nebo prodává. Tyto solární farmy budou nadále klíčovým tahounem zisků, částečně za ně již vděčí Buffettovi.

Jeho dceřiná firma MidAmerican Utility vstoupila poprvé do solárního prostoru investicí 2 miliard USD v prosinci 2011. Šlo o solární farmu ve vlastnictví First Solar. Následoval kontrakt ohledně nákupu 49% podílu v jiném projektu First Solar. Obě tyto dohody jsou kryty dlouhodobými nákupy aktiv. K dosažení cílové kapacity 2,8 gigawattu je zapotřebí dalších projektů a takovou šanci si Buffett určitě nenechá utéct.

First Solar
First SolarZdroj: Bloomberg

SunPower

Kdo další by si mohl zasloužit přízeň Buffetta? Podobně jako First Solar také firma Sun Power energetického giganta Total změnila strategii od čisté produkce solárních panelů na budování středně velkých solárních farem. S Buffettem a jeho dceřinkami už dala dohromady několik velkých kontraktů. Například loni šlo o prodej dvou solárních farem firmě MidAmerican. Tyto dvě sousedící farmy představovaly největší solární park v USA. Zpráva o koupi vyšvihla cenu akcie o více než 40 %. Návrat k ziskovosti SunPower je další velmi dobrou zprávou pro akcionáře.

SunPower
SunPowerZdroj: Bloomberg
  • 1
  • 2
reklama
reklama