České banky ustojí případnou krizi

| Vojtěch Železný

Na konci minulého týdne vydala americká agentura Moody's zprávu, podle které drží negativní výhled na český bankovní sektor. Hlavním důvodem je prostředí nízkých úrokových sazeb, které pro banky znamená nízké příjmy z depozitních produktů. Moody's však také věří, že by se současná situace měla v následujících 12 až 18 měsících zlepšit díky zlepšujícím se ekonomickým podmínkám.

Český bankovní sektor lze hodnotit jako velmi stabilní. Zpráva Moody's se zaměřuje především na profitabilitu bank, která je sice pod tlakem (například zisk České spořitelně loni poprvé po několika letech klesl), zároveň však rizikové ukazatele poukazují na celkovou stabilitu sektoru.

I přes pokles je Česká spořitelna, stejně jako celý sektor, stále výrazně zisková, poměr úvěrů vůči depozitům dosahuje 76,8 %, což je výrazně níže než například v Polsku (106,1 %), Maďarsku (106,8 %) nebo Rakousku (119,5 %). To dává českému bankovnímu sektoru poměrně velký prostor pro úvěrovou expanzi. Zároveň i kapitálová pozice českých bankovních domů se základní kapitálovou přiměřeností (Tier 1) 16,8 % rozhodně převyšuje banky v západní Evropě. Nízký je i podíl úvěrů v prodlení se splatností, který dosahuje 5,2 %.

Celkově lze tedy říci, že prostředí nízkých úrokových sazeb pravděpodobně bude mít negativní dopad na výsledky hospodaření českých bank, ale díky silné kapitálové bázi a konzervativnímu řízení především úvěrového rizika považujeme české bankovnictví za odolné vůči krizi. Věříme, že současná situace nebude mít negativní vliv na rating velkých bank a s expanzivní fází hospodářského cyklu se zlepší i profitabilita českých bank.

reklama
reklama