Akcie mají dlouhodobě stále smysl, korekce ale jednou přijít musí

| redakce

Prakticky na historických maximech se pohybují jak americké, tak německé akcie. Podle některých odborníků stále zajímavé prostředí pro případné nákupy, druhá část trhu varuje před sebeuspokojením, naplněním a následným prasknutím spekulativní bubliny.

Výdaje domácností i vlád rostou a spolu s nimi i světová ekonomika, geopolitickému napětí navzdory. V důsledku této příznivé makroekonomické situace zaujímají v portfoliu investorů stále větší podíl akcie na úkor bezpečných, ale předražených a dlouhodobě nepříliš výnosných dluhopisů. Stoupající poptávka po akciích však zvyšuje jejich cenu. Nabízí se tedy otázka, zda nejsou již příliš drahé.

Co se ocenění akcií týče, není obrázek jednoznačný. Z hlediska historických průměrů jsou spíše o něco dražší. "Cena ovšem není jediným kritériem výběru aktiv do portfolia. Očekávaná celková návratnost investic do akcií je rozhodně vyšší, než jaké bychom se mohli dočkat od peněžních nástrojů nebo dluhopisů. Navíc nelze vnímat vyšší cenu akcií izolovaně. V kontextu předražených dluhopisů a jejich nevalných výnosů jsou stále ještě poměrně dost atraktivní," míní Aleš Prandstetter, stratég z ČSOB Asset Management.

Vyšší sazby a prasknutí bubliny?

Pokud ovšem budou akcie nadále zdražovat, zatímco zisky zůstanou na stejné úrovni, vznikne bublina. "Výzva následujících čtvrtletí tkví v tom, aby hospodářské zotavení vytvořilo dostatečný růst firemních zisků, které budou pohánět akciové trhy. Zatím jsme však do této situace nedospěli a není potřeba dávat od akcií ruce pryč. Ta doba může nastat relativně brzy, prozatím však nenastala. To ale neznamená, že akcie nemohou zaznamenat krátkodobé ztráty. V desetiletém horizontu však podle mne mohou vynášet v průměru minimálně 5 % ročně i při současných cenách," pokračuje stratég.¨

Atraktivitu dluhopisů snižují nejen nízké výnosy, ale i riziko poklesu jejich ceny následkem zvýšení úrokových sazeb. K tomu může dojít právě v důsledku hospodářského oživení. V následujících měsících však výrazné zpřísňování měnové politiky není aktuální. Reakce trhu na každou zmínku o možném dřívějším zpřísnění měnové politiky v USA - naposledy ve čtvrtek po slovech Jamese Bullarda - ukazují, že výprodej se pak nevyhne ani akciím.

Zatím jsou sazby mimořádně nízké, což investory nutí hledat výnosy jinde než na peněžním trhu. To potvrzují i čerstvé studie chování investorů v USA.

Květnová studie společnosti State Street Corporation zjišťovala, co dělají drobní investoři se svými úsporami. Přestože akciové trhy dosahují rekordních cenových úrovní, drobní investoři s kapitálem menším než 250 000 dolarů a správci investic s kapitálem vyšším než 1 000 000 dolarů ukládají peníze do bezpečných aktiv. Studie ukazuje, že respondenti, kteří se průzkumu účastnili, ukládají 44 % svého investičního rozpočtu do nízkorizikových aktiv. Těmi jsou v tomto případě nástroje peněžního trhu a hotovost. Zbylých 56 % investičního rozpočtu je rozprostřeno do širokého množství investičních kategorií. Podle deníku New York Times to znamená, že investoři mají stále obavu z akcií.

Analýza alokace kapitálu od společnosti Investment Company Institute, která brala v úvahu akcie, dluhopisy a nástroje peněžního trhu, ukázala největší podíl investovaného kapitálu v akciích. Procentuální množství investovaného kapitálu do akcií dosáhlo úrovně, která byla na začátku roku 2008, tedy před finanční krizí. Naproti tomu cena akcií byla v tu dobu nižší o 25 %. Alokace do dluhopisů je vyšší oproti předkrizové úrovni na úkor alokace do peněžních fondů, což je také důsledek téměř nulových úrokových sazeb.

Berlička v podobě zpětných odkupů akcií

Když si firmy nejsou jisté, že budou schopny efektivně investovat své cash flow do rozvoje byznysu, nezřídka se uchylují k vyšším výplatám dividend nebo zpětným odkupům akcií. Ty pak pozitivně dopadají na jejich výsledky hospodaření (roste zisk na akcii při zachování stejného celkového zisku) i na ceny jejich akcií.

Za růstem cen akcií stojí letos do značné míry samotné americké společnosti, které v prvním čtvrtletí odkoupily téměř rekordní objem vlastních akcií v objemu 160 miliard. Negativem, které vyvažuje pozitivní vliv na zisk na akcii, je růst zadlužení. Při nízkých úrocích se to ale v současnosti řadě firem vyplatí.

Celkově se zdá, že nejen "světový řád", tedy ono známé "nic neroste donekonečna", ale i dočasnost základů pokračující akciové rally jsou zárukou toho, že dříve či později dojde ke korekci cen akcií. Zda to bude příležitost nakoupit, nebo obrat trendu na několik dalších let, ukáže až čas. Pomalé a nepřesvědčivé, ale přece jen oživení ekonomiky by mělo přispět k tomu, aby další výraznější pokles na vyspělých akciových trzích nebyl začátkem vlády medvěda.

Zdroj: ČSOB AM, Colosseum

reklama
reklama