Nej(ne)klidnější dny na Wall Street

| Andrej Rády

V posledních dnech došlo k zajímavému jevu - denní rozptyl hodnot indexu S&P 500 byl jeden z nejmenších od roku 1994. Že by klid před bouří?

První tabulka ukazuje, že má trh za sebou v uplynulých dvou týdnech hned dva ze tří nejklidnějších obchodních dnů za posledních 20 let. Až se vás někdo zeptá, na čem Wall Street vydělává, tak mu můžete s trochou nadsázky říci, že na amerických large caps to teď zrovna opravdu není. Nemluvě o klesajících objemech obchodů.

Nejklidnější dny na Wall Street od roku 1994
Nejklidnější dny na Wall Street od roku 1994Zdroj: MKM Partners

Za stejných 20 let přitom americká burza zažila i dny s více než 10% výkyvy cen akcií, všechny na podzim 2008. Když trh vyloženě kolabuje, neradují se zpravidla ani makléři, ale co by možná dnes za trochu té volatility dali?

Nejdivočejší dny na Wall Street od roku 1994
Nejdivočejší dny na Wall Street od roku 1994Zdroj: MKM Partners

"Současná nízká volatilita ovlivňuje nás makléře v tom smyslu, že musíme být ostražití. Tak nízké hodnoty indexu VIX, jaké sledujeme v posledních týdnech, obvykle předznamenávají silnější pohyb na trhu. Příkladem byla korekce v létě 2011," upozorňuje Aleš Jandejsek, makléř z brokerjetu ČS. "Nemyslím si ale, že se nyní dočkáme korekce v podobném rozsahu jako před třemi lety. Jsou zde totiž centrální banky, které masírují trh uvolněnou měnovou politikou. Makléři jsou ale při zveřejňování LONG tipů opatrnější. I když se nám zdá, že je daná akcie atraktivní, sledujeme celkový sentiment na trhu, kde to zavání rizikem korekce. Doporučujeme proto klientům realizovat zisky, držet větší podíl nezainvestovaných peněz, doplnit portfolio o SHORT pozici na některý z hlavních akciových indexů a kupovat spíše defenzivní tituly (telekomunikace, farmacie a další)."

reklama
reklama