Burzovní kalendář 30. 6. - 4. 7. 2014

| redakce

V Americe v pátek sice slaví Den nezávislosti a burzy budou zavřené již od čtvrtka odpoledne, ještě předtím však z USA přijdou důležité údaje o tvorbě pracovních míst a zaměstnanosti. V Evropě bude nejsledovanější událostí čtvrteční zasedání ECB, ale i údaje o inflaci v eurozóně. V pondělí se naposledy s nárokem na dividendu 40 Kč na akcii obchodují cenné papíry ČEZ.

USA

30/6 Pokračující prodeje domů (odhad květen meziměsíčně: +1,5 %, duben meziměsíčně: +0,4 %)

30/6 Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga (odhad červen: 64,3 bodu, květen: 65,5 bodu)

30/6 Index průmyslové aktivity Fedu v Dallasu (květen: 8 bodů)

1/7 Prodeje aut

1/7 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit; odhad červen: 57,5 bodu, květen: 56,4 bodu)

1/7 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (ISM; odhad červen: 55,9 bodu, květen: 55,4 bodu)

1/7 Stavební výdaje (odhad květen: +0,5 % meziměsíčně, duben: +0,2 % meziměsíčně)

2/7 Průmyslové objednávky (odhad květen: -0,2 % meziměsíčně, duben: +0,7 %)

2/7 ADP - zpráva o vývoji zaměstnanosti v soukromé sféře (odhad červen: 203 tisíc nových pracovních míst, květen: 179 tisíc)

2/7 Veřejné vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové

3/7 Zkrácené obchodování, burzy zavírají v 19.00 SELČ

3/7 Obchodní bilance (odhad květen: -45 miliard USD, duben: -47,2 miliardy USD)

3/7 Nezaměstnanost (odhad červen: celková míra nezaměstnanosti 6,3 %, nových míst mimo zemědělství 210 tisíc, v soukromé sféře 210 tisíc, růst hodinové mzdy o 0,2 % meziměsíčně, květen: 6,3 %, 217 tisíc, 216 tisíc, +0,2 %)

3/7 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 315 tisíc nových, předchozí: 312 tisíc nových)

3/7 Index nákupních manažerů ve službách a celkový (Markit)

3/7 Index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor (ISM; odhad červen: 54,4 bodu, květen: 56,3 bodu)

4/7 Den nezávislosti - trhy jsou zavřené

Americké akcie v uplynulém týdnu ztrácely. Za celý týden Dow oslabil o 0,56 %, S&P 500 o 0,1 %, jen Nasdaq posílil o 0,68 %. Příští týden se ponese ve znamená makrodat, ale i prázdninového línějšího obchodování, které ještě umocní páteční Den nezávislosti. V pátek tak budou burzy zavřené a ve čtvrtek bude obchodování kratší.

"Graf S&P 500 je stále v býčím nastavení. Platí, že trh je překoupený a ke krátkodobé korekci může dojít kdykoli. Neměla by mít dlouhého trvání a zřejmě bude využita jako příležitost k nákupům. Při souboji býků s medvědy je otázkou, zda S&P 500 nejprve otestuje psychologickou hladinu 2 000, nebo 1 900. K 1 900 to jsou od současných hodnot jen 3 %, k 1 860 5 %. To by při býčím trhu byla zdravá korekce. K hladině 2 000 chybí indexu S&P 500 už jen 2 %," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Poslední ekonomická data vzbuzují otazníky nad ekonomickým růstem v letošním roce. Podle Kim Caughey Forrestové, hlavní akciové analytičky Fort Pitt Capital, například nejsou páteční data o spotřebitelské důvěře tak dobrá, jak se zdají. Index sledovaný Michiganskou univerzitou sice dopadl lépe, než se čekalo, podle Forrestové jsou však spotřebitelé stále pod tlakem. "Neuspokojivá data od maloobchodních prodejců by měla fungovat jako žluté výstražné světlo značící, že spotřebitelé si nevedou lépe. Dokud neuvidíme růst mezd a více pracovních míst, měli bychom být opatrní ohledně tvrzení o zrychlující ekonomice," říká Forrestová.

V prvním červencovém týdnu přitom na trh dorazí další důležité údaje. Nejočekávanější jsou čtvrteční čísla z trhu práce. Očekává se, že nezaměstnanost zůstala i v červnu na 6,3 % a nových míst mimo zemědělství by mělo vzniknout 210 tisíc. Údaje by mohly naznačit další směřování politiky Fedu, který dle posledních signálů nebude nijak spěchat se zvyšováním sazeb. Ze stejného důvodu bude další důležitou událostí týdne projev šéfky Fedu Janet Yellenové o finanční stabilitě na konferenci Mezinárodního měnového fondu ve Washingtonu.

Z dalších důležitých dat budou investoři sledovat indexy nákupních manažerů, podnikové objednávky a obchodní bilanci.

I kvůli zkrácenému týdnu se čeká líné letní obchodování. Objemy jsou ostatně nízké již několik týdnů. Snížená volatilita vyhnala některé obchodníky z trhů, které jsou stabilní a nudné. Od poloviny dubna si index S&P 500 neprošel týdenním výkyvem větším než 2 %. "Pro krátkodobé i dlouhodobé investory to jsou velmi frustrující měsíce. Je těžké v takovém prostředí překonat trh," říká Sam Ginzburg z First New York Securities.

Index S&P 500 sice v první polovině roku dosáhl 22 zavíracích historických maxim, což by mohlo vyvolat obavy z technické korekce, index volatility VIX se však drží na několikaletých minimech. Přestože nikdo nechce prudké výkyvy trhů jako při startu finanční krize, Wall Street by zvýšenou volatilitu velmi uvítala.

Pro dlouhodobé investory je však současný vývoj zatím pozitivní. Index S&P 500 je za první pololetí v plusu 6,1 %. Podle průzkumu agentury Reuters by letos měl index překonat hranici 2 000 bodů. Pokud by trh uzavíral na současných úrovních, byl by to nejvyšší tříletý růst od let 1997 až 1999.

Toto je zbraň pro časy inflace a prosperity Toto je zbraň pro časy inflace a prosperity Technologický Hewlett-Packard má čtvrtinu aktiv vedenou v rozvaze jako "goodwill". Předloni musela firma z této ... Podpora pro zlato od amerického Fedu Podpora pro zlato od amerického Fedu U.S. Global Investors nedávno přivítali do svých řad Douga Petu, ekonoma z BCA. Představil zajímavou ... Buffett investuje do zelené energie, měli byste také Buffett investuje do zelené energie, měli byste také Zdá se, že populární americký hodnotový investor Warren Buffett fandí ekologicky šetrným zdrojům energie. Chystá ... Přijde další akciový vrchol? Přijde další akciový vrchol? Akcie možná mají ještě další vrchol před sebou, "smart money" ale už zřejmě nechají býčí ... Nikde žádný problém? To zavání problémem! Nikde žádný problém? To zavání problémem! Index S&P 500 je na maximu, ale nikdo neví proč. Růst amerického HDP je stále ...
reklama
reklama