Co musíte ráno vědět (30. června)

| redakce

Jak se v uplynulém týdnu dařilo světovým burzám, jak se hroutí bankovní systém v Bulharsku a na co nejčastěji útočí hackeři? To vše musíte poslední červnový den ráno vědět.

1. Americké akcie mají za sebou ztrátový týden

Americké akcie v pátek kolísaly a S&P 500 si připsal týdenní ztrátu poté, co firma DuPont zhoršila predikci celoročního zisku. Dow v pátek posílil o 0,03 %, S&P 500 o 0,19 % a technologický Nasdaq o 0,43 %. Za celý týden však Dow oslabil o 0,56 %, S&P 500 o 0,1 % a Nasdaq posílil o 0,68 %. Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v červnu podle finálních dat Michiganské univerzity výrazně zlepšila. Index vzrostl na 82,5 bodu z květnových 81,9 bodu. Předběžná přitom data počítala s poklesem na 81,2 bodu. Podle Kim Caughey Forrestové, hlavní akciové analytičky Fort Pitt Capital, ale nejsou páteční data o spotřebitelské důvěře tak dobrá, jak se zdají.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Červencové dovolené a start výsledkové sezóny mohou akciím pomoci najít směr

Nej(ne)klidnější dny na Wall Street

2. Evropské akcie za týden ztratily nejvíce od dubna

Evropské akcie se v pátek pohybovaly kolem nuly, za celý týden však regionální Stoxx Europe 600 odepsal 1,7 %, nejvíce od letošního dubna, kvůli napětí v Iráku i špatným americkým makrodatům. Britský FTSE 100 v pátek zpevnil o 0,34 %, francouzský CAC 40 zakončil mírně pod nulou se ztrátou 0,06 % a německý DAX připsal 0,1 %. Nejvíce se v pátek dařilo sektorům finančních služeb a zdravotní péče, ztrácel naopak ropný sektor a média. Za celý týden FTSE 100 ztratil procento, CAC 40 odepsal 2,3 % a DAX klesl o 1,72 %.

FX výhled: Kroky ECB jsou v cenách zahrnuty, dolar začne k euru posilovat až po případném zahájení QE v eurozóně

Marion Mühlberger (Deutsche Bank): Středoevropské ekonomiky s eurem spěchat nemusejí. Nyní je klíčový pokrizový růstový model

3. Pražská burza v týdnu spadla do mínusu

Akcie na pražské burze za uplynulý týden oslabily o 2,4 % na 1 008 bodů. Nejvíce klesající akcií byla opět Erste Group Bank, která ztratila 5,1 % na 647 Kč. Banka oslabovala pod tíhou snížení ratingového hodnocení od Moody's kvůli řešení umožňujícímu selhání dluhopisů zkrachovalé Hypo Alpe-Adria, které jsou garantované lokální vládou. Naopak největší růst zaznamenaly akcie Orco (+2,8 % na 14,9 Kč). Index PX v pátek zpevnil o 0,33 %.

ČEZ nakonec vyplatí dividendu jako loni, státu půjde 15 miliard

České banky ustojí případnou krizi

4. Očekávané události

V USA budou v pondělí zveřejněny pokračující prodeje domů (odhad květen meziměsíčně: +1,5 %, duben meziměsíčně: +0,4 %), index nákupních manažerů pro oblast Chicaga (odhad červen: 64,3 bodu, květen: 65,5 bodu) a index průmyslové aktivity Fedu v Dallasu. Eurozóna odhalí harmonizovaný index spotřebitelských cen (odhad červen: +0,5 % meziročně, květen: +0,5 % meziročně), v Německu vyjdou údaje o květnových maloobchodních tržbách (odhad květen meziměsíčně: 0,7 % duben: -0,9 %, odhad květen meziročně: 2,1 %, duben: 3,4 %). Na pražské burze se naposledy s nárokem na dividendu 40 Kč na akcii obchodují akcie ČEZ, vyprší také povinná nabídka PPF na výkup minoritních podílů v O2 Czech Republic. Výsledky za 1H2014 oznámí Tatry Mountain Resorts. Vše podstatné, co se tento týden děje, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Bulharsko zadrželo pět lidí kvůli snaze destabilizovat bankovní systém

Bulharsko již zadrželo pět lidí kvůli údajné snaze o destabilizaci tamního finančního systému rozšiřováním falešných informací o zdraví bank. Tamní úřady v neděli ohlásily zadržení dalších tří lidí poté, co již v sobotu informovaly o prvních dvou zatčených.

6. BP chce po firmách zpět část odškodného za ropnou havárii

Britský ropný gigant BP požádal americký soud, aby nařídil "obrovskému množství" podniků vrátit stovky milionů dolarů, které podle něj tyto firmy neprávem získaly jako odškodné za újmy způsobené ropnou havárií v Mexickém zálivu v roce 2010. Informovala o tom agentura Reuters. BP tvrdí, že nároky na odškodné byly v mnoha případech zveličené. Požaduje, aby podniky vrátily rozdíl mezi vyplaceným odškodným a skutečnými škodami i s úroky.

7. Moody's zhoršila výhled ratingu Ruska na negativní

Ratingová agentura Moody's snížila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska na negativní, což znamená, že by v nejbližší době mohla Rusku snížit rating. Důvodem je geopolitické napětí a zhoršení střednědobého výhledu ekonomického růstu, píše na svých internetových stránkách The Wall Street Journal. Rusko má u Moody's ratingovou známku Baa1, což ukazuje na střední nižší kvalitu dluhu.

8. Stát téměř kompletně vyměnil své zástupce v dozorčí radě ČEZ

Stát téměř kompletně vyměnil své zástupce v dozorčí radě společnosti ČEZ. Vystřídal sedm z osmi členů, které jako hlavní akcionář v dozorčí radě má. Nově jsou v ní mimo jiné první náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht, první náměstek ministra obrany Jiří Borovec nebo Jiří Tyc, který se podílel na energetickém programu ANO. Změny odhlasovala páteční valná hromada společnosti. Jediným členem rady, který bude z členů navržených státem pokračovat, je bývalý předseda Akademie věd Václav Pačes.

9. Gazprom možná odstřihne ty, kdo zpětně dodávají plyn Ukrajině

Ruský monopolní vývozce plynu Gazprom v pátek pohrozil, že by mohl omezit nebo zastavit dodávky plynu těm evropským firmám, které zpětně dodávají ruský plyn na Ukrajinu. Řekl to podle agentury Reuters šéf podniku Alexej Miller. Gazprom v polovině června přerušil dodávky plynu na Ukrajinu, protože Kyjev do stanoveného data nezaplatil dluh za odběr. Firma nyní požaduje, aby Ukrajina platila za dodávky předem.

Bonus: Hackeři útočí na USA

Americká počítačová společnost Norse zveřejnila živou mapu, která v aktuálním čase zobrazuje útoky hackerů na celém světě. Spojené státy jsou přitom cílem číslo jedna. Během pouhých 45 minut na ně proběhlo necelých 6 tisíc útoků.

Kam útočí hackeři
Kam útočí hackeři
reklama
reklama