2000, 2007, 2014: Do třetice všeho zlého, nebo dostanou akcie nový impulz? Banky jim věří, jsou LONG

| Petr Fiala

Sezónní faktory osobně pokládám za velice důležité. Myslím si, že se jimi spekulanti řídí stále více. Kdo z nás nikdy neslyšel o lednovém efektu nebo třeba "Sell in May and go away", že? Podívejme se na tři grafy, které mají se sezónností co dělat, a nejen s ní.

První graf zobrazuje průměr dvou let, a sice 2000 a 2007, tedy posledních vrcholových let předchozích dvou býčích trhů. Rok 2014 mi tyto dva roky začíná hodně připomínat. Růst trhu, který začal v březnu 2009, trvá přibližně stejně dlouho jako ty předchozí. Akciové indexy jsou na maximech, výraznější korekci nezažily od jara 2011. Sentiment trhu je silně nakloněný směrem k optimismu, spekulanti nereagují na špatné zprávy (v posledních dnech naprosté ignorování zprávy o poklesu HDP v USA v prvním kvartálu o 1 %).

Graf: Průměr let 2000 a 2007 a cena ETF SPY (S&P 500) Jeví se mi to tak, že vývoj z uplynulých měsíců se tomu z obou předchozích vrcholových let zatím velice podobá. Pokud by tomu tak bylo nadále, červen by měl být spíše špatný, ale červenec silný pro akcie. Kritický pokles by mohl přijít v srpnu.

S&P 500 v letech 2000, 2007 a 2014
Zdroj: FineCharts.cz

Graf: Typický vývoj za období let 1998 až 2012 Tento graf se až tak moc neliší od předchozího. Červen prostě bývá pro akcie špatný měsíc, další měsíc bývá až do 23. července silný.

S&P 500 v letech 1998 až 2012 a v roce 2014
Zdroj: FineCharts.cz

Sentiment bank

Banky jsou pro vývoj cen aktiv klíčové. Je to patrné i z toho, jak se postupně dostávají na světlo nejrůznější důkazy o manipulacích všeho, co banky potřebují zmanipulovat. Ať již úrokových sazeb, ceny zlata, nebo měnových párů. Nejsem příznivce konspiračních teorií, jsou to ale smutná fakta. Banky stály v minulosti na cenových vrcholech akciových indexů v podstatě vždy na správné straně trhu, náladou bank je tedy potřeba se zabývat.

Graf: Net SHORT pozice bank, 4 akciové futures kontrakty (NQ, DJ, ES, RG, tedy indexy Nasdaq 100, Dow, S&P 500 a Russell 2000) Net SHORT znamená SHORT mínus LONG pozice. Oscilátory jsou vypočteny za 40 týdnů. Čím výše jsou u maxim indexů, tím více jsou banky v SHORT pozicích a zajišťují se proti poklesu cen akcií. Čím jsou tedy oscilátory níže, tím větší jsou LONG pozice bank, a tím méně se banky zajišťují proti poklesům cen.

Sentiment bank a S&P 500

V současnosti jsou Net SHORT pozice bank za posledních 40 týdnů v podstatě na minimech. Je to tedy opačná situace, než jaká panovala na předchozích cenových vrcholech. Díval jsem se i na další grafy z COT. Co se týče absolutních hodnot Net SHORT pozic bank, blíží se stavu před korekcí na jaře 2011, ale s jedním rozdílem. Zatímco v roce 2011 Net SHORT pozice před korekcí narůstaly, nyní u bank spíše klesají a rostou u spekulantů. Je to tedy situace, kdy spekulanti jsou nuceni pokrývat SHORT pozice, když zjistí, že stojí na špatné straně trhu. To je příspěvek k současnému růstu. Situace tedy nehovoří příliš v prospěch poklesu, spíše naznačuje další možný růst cen akcií.

Závěr

Začíná další historicky spíše špatný měsíc, sentiment bank by však hovořil spíše pro další růst cen akcií. Podle mě to bude mít za následek to, že bude každý případný pokles cen opět "nakoupen". Akciové indexy se tak budou přinejhorším vyvíjet do léta do strany. Koncem července by mohl přijít další vrchol současného růstu.

reklama
reklama